ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ 11 բուժառու Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ 11 բուժառու Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել՝ մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը։
«Օգոստոսի 18-ին ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 11 բուժառուներ ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 9 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 27 երեխա, 8-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 82 հիվանդ, 4 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում. որից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Ադրբեջանը 2022 թվականի դեկտեմբերից բնապահպանական կեղծ հիմնավորումներով սահմանափակել էր երթևեկությունն Արցախը Հայաստանի հետ կապող միակ ճանապարհով՝ Լաչինի միջանցքով։ Սկզբնական շրջանում, այնուամենայնիվ, ՌԴ խաղաղապահների և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ որոշակի հումանիտար օգնություն Լեռնային Ղարաբաղ հասնում էր, սակայն Լաչինի միջանցքի երթուղին փոխելուց հետո՝ 2023 թվականի ապրիլին, Ադրբեջանն ապօրինի անցակետ է տեղադրել միջանցքում, իսկ հունիսի 15-ից ամբողջությամբ արգելափակել է երթևեկությունը միջանցքով։ Միջանցքի ամբողջական արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակչությունը բախվում է էթնիկ զտման ենթարկվելու սպառնալիքին։ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունն ամբողջությամբ զրկված է սննդի, վառելիքի, դեղորայքի, առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարումներից։ Օրերս Արցախում նաև սովամահության, չնծված երեխայի մահվան դեպքեր էին գրանցվել։

11 пациентов были переведены из Арцаха в Армению при посредничестве МККК
При посредничестве Международного комитета Красного Креста 11 пациентов были переведены из Арцаха в Армению для оказания специализированной медицинской помощи. Как сообщает «Арменпресс», об этом распространило сообщение Министерство здравоохранения Республики Арцах.
«18 августа 11 больных из ЗАО «Республиканский медицинский центр» Министерства здравоохранения РА вместе с сопровождающими были переведены в специализированные медицинские центры РА при посредничестве и сопровождении Международный комитет Красного Креста для получения неотложной специализированной медицинской помощи.
В течение дня на автомобилях МККК планируется вернуть в Арцах 9 пациентов вместе с сопровождающими, которые в свое время были направлены в Армению для лечения в рамках госзаказа.
На данный момент в медицинском центре «Аревик» на стационарном лечении находятся 27 детей, 8 из них в отделении неонатологии и реанимации.
В ЗАО «Республиканский медицинский центр» 82 пациента находятся на стационарном лечении, 4 пациента находятся в отделении реанимации. Двое из них в крайне тяжелом состоянии", - говорится в сообщении.
С декабря 2022 года Азербайджан ограничил движение по единственной дороге, соединяющей Арцах с Арменией, через Лачинский коридор по ложным экологическим соображениям. Однако в начальный период некоторая гуманитарная помощь поступала в Нагорный Карабах при посредничестве российских миротворцев и Международного комитета Красного Креста, но после изменения маршрута Лачинского коридора в апреле 2023 года Азербайджан установил незаконный блокпост в коридоре, а с 15 июня полностью перекрыл движение по коридору. В результате полной блокировки коридора 120-тысячное население Нагорного Карабаха оказалось перед угрозой этнической чистки. Население Нагорного Карабаха полностью лишено поставок продовольствия, топлива, медикаментов и других товаров первой необходимости. На днях в Арцахе также были случаи голодной смерти и смерти нерожденного ребенка.