Ադրբեջանն օրվա ընթացքում երկրորդ անգամ հրաձգային զենքից կրակ է բացել Սարուշենի դաշտերում աշխատող կոմբայնի ուղղությամբ. Արցախի ՊՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական զինուժն oգոստոսի 17- ին ժամը 17:00-ի սահմաններում Ասկերանի շրջանում խախտել է հրադադարն' օրվա ընթացքում երկրորդ անգամ հրաձգային զենքից կրակ բացելով Սարուշեն համայնքի դաշտերում աշխատող կոմբայնի ուղղությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Արցախի պաշտպանության նախարարությունից, նշելով, որ ակնհայտ է՝ պարբերաբար փորձելով խափանել հացահատիկի բերքահավաքը, ադրբեջանական կողմը ձգտում է խորացնել շրջափակման հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում առաջացած հումանիտար աղետը։

Azerbaijan opens gunfire at farmers in Nagorno-Karabakh to disrupt grain harvest and exacerbate humanitarian disaster
YEREVAN, AUGUST 17, ARMENPRESS. Azerbaijan violated the Nagorno-Karabakh ceasefire for the second time on Thursday, once again targeting farmers in what Nagorno-Karabakh authorities said is an attempt to disrupt their grain harvest.
In a statement, the Ministry of Defense of Nagorno-Karabakh (Artsakh) said that the Azerbaijani military opened small arms fire around 17:00, August 17, in the direction of a combine harvester working in the fields of Sarushen village.
The Ministry of Defense said that it is obvious that by trying to disrupt the grain harvest Azerbaijan seeks to aggravate the humanitarian disaster in Nagorno-Karabakh resulting from its blockade.