Ստեփանակերտի թատրոնը շուտով հանդիսատեսի դատին կհանձնի «Գիշատիչների խնջույքը» բեմադրությունը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Շրջափակման պայմաններում Ստեփանակերտի Վահրամ Փափազյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնը ձեռնամուխ է եղել ֆրանսահայ գրող Վահե Քաչայի «Գիշատիչների խնջույքը» վեպի բեմադրությանը:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Արցախի Հանրապետության ժողովրդական արտիստ Քաջիկ Հարությունյանը, ով ներկայացման բեմադրողն է:
«Մեր թատրոնում այս ստեղծագործությունն առաջին անգամ բեմադրվել է 1988 թվականին ՝ Արցախյան շարժման օրերին, երբ կանգնած էինք լինել-չլինելու խնդրի առջև։ Նոր տարբերակով այն կրկին հանդիսատեսին ներկայացնելը պայմանավորված է շրջափակման իրավիճակով, որում հայտնված արցախցին համառ պայքար է մղում․ ծանր կացության մեջ հայտնված ժողովուրդը պետք է ընտրություն կատարի՝ մնալով իր կոչման բարձրության վրա: Չնայած ստեղծված ծանր իրավիճակին՝ թատրոնը շարունակում է գործել: Մենք ստիպված ենք փորձերը համապատասխանեցնել հովհարային անջատումներին, որպեսզի մինչև այս ամսվա վերջ կարողանանք հանդիսատեսի դատին հանձնել ներկայացումը»,-ասաց Հարությունյանը։
Ստեղծագործությունը պատմում է 2-րդ աշխարհամարտի տարիներին օկուպացված Փարիզում բնակվող մարդկանց առջև ծառացած ծանր վիճակի, այդ իրավիճակում մարդկային որակները պահելու դժվարությունների մասին:

Степанакертский театр скоро представит зрителям спектакль «Пир хищников»
В условиях блокады Государственный драматический театр Степанакерта имени Ваграма Папазяна приступил к постановке романа французско-армянского писателя Ваге Кача «Пир хищников».
Об этом в беседе с «Арменпресс» сообщил народный артист Республики Арцах Каджик Арутюнян, который является постановщиком спектакля.
«Впервые эта работа была поставлена ​​в нашем театре в 1988 году, во времена арцахского движения, когда мы столкнулись с проблемой быть или не быть. Повторное представление его зрителям в новой редакции связано с блокадной ситуацией, в которой арцахец ведет упорную борьбу. Люди в отчаянном положении должны сделать выбор, оставаясь верными своему призванию. Несмотря на сложную ситуацию, театр продолжает работать. Мы должны приспособить репетиции к отключению вентиляторов, чтобы до конца этого месяца представить спектакль публике", - сказал Арутюнян.
В произведении рассказывается о непростом положении, в котором оказались люди, проживающие в оккупированном Париже во время Второй мировой войны, о трудностях сохранения человеческих качеств в такой ситуации.