Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հնդկաստանի վարչապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հնդկաստանի Հանրապետության վարչապետ Նարենդրա Մոդիին՝ Անկախության օրվա առթիվ:
«Ջերմագին շնորհավորանքներ եմ հղում Ձեզ՝ Հնդկաստանի Հանրապետության Անկախության օրվա կապակցությամբ:
Դարեր շարունակ անկախության համար մղվող՝ հնդիկ ժողովրդի պայքարը փաստում է ինքնիշխան և ժողովրդավար պետություն ունենալու գերակա արժեքի մասին, արժեք, որը մեր երկու ժողովուրդների ավանդական բարեկամական կապերի և փոխադարձ հարգանքի հիմքում է ընկած:
Մեր վերջին հանդիպման ժամանակ հանձնառություն ստանձնեցինք լավագույնս իրացնելու ամենատարբեր ոլորտներում Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև առկա ներուժը, և այժմ կարող ենք հպարտությամբ արձանագրել, որ հայ-հնդկական դարավոր բարեկամությունը թևակոխել է որակապես նոր փուլ, ինչի վկայությունն է մեր երկրների միջև երկկողմ օրակարգի և երկխոսության ակտիվացումը:
Մենք կարևորում ենք ժողովրդավարական արժեքների կրող Հնդկաստանի դերակա­տարության բարձրացումը գլոբալ քաղաքականության մեջ և սատարում միջազգային ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների օրակարգի առաջմղման գործում Հնդկաստանի ջանքերին:
Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում մեր երկրների փոխգործակցությունն առավել կամրապնդվի, ինչին էապես կնպաստեն կողմերի միջև բարձրաստիճան փոխայցելությունները: Եվս մեկ անգամ վերահաստատում եմ Ձեզ հարմար ժամանակահատվածում Հայաստան այցելելու իմ հրավերը:
Ձերդ գերազանցություն, օգտվելով առիթից, մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և նորանոր հաջողություններ, իսկ Հնդկաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ ամենայն բարիք և բարօրություն»:

Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Индии
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Республики Индии Нарендре Моди по случаю Дня независимости. Об этом сообщили «Арменпресс» в управлении информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра РА.
В частности, в сообщении говорится:
«Шлю вам теплые поздравления по случаю Дня независимости Республики Индия.
Борьба индийского народа за независимость на протяжении веков доказывает высшую ценность суверенного и демократического государства, ценность, лежащую в основе традиционных дружеских связей и взаимоуважения двух наших народов.
Во время нашей последней встречи мы взяли на себя обязательство максимально реализовать имеющийся потенциал между Арменией и Индией в различных сферах, и теперь мы можем с гордостью констатировать, что многовековая армяно-индийская дружба вступила в качественно новую фазу, о чем свидетельствует активизация двусторонней повестки дня и диалога между нашими странами.
Мы ценим растущую роль Индии как носителя демократических ценностей в мировой политике и поддерживаем усилия Индии по продвижению международной программы институциональных реформ.
Уверен, что благодаря совместным усилиям сотрудничество наших стран в двустороннем и многостороннем форматах будет еще более укрепляться, чему в немалой степени будут способствовать взаимные визиты сторон на высоком уровне. Еще раз подтверждаю свое приглашение посетить Армению в удобное для вас время.
Ваше превосходительство, пользуясь случаем, желаю Вам крепкого здоровья и новых успехов, а дружественному народу Индии - всего самого доброго и благополучия".