Արարատ Միրզոյանը Նյու Յորքում կմասնակցի ԼՂ-ում իրավիճակի հարցով ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Նյու Յորքում կմասնակցի ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստին, որի օրակարգում կլինի Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը։
«Օգոստոսի 16-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը կգտնվի Նյու Յորքում՝ մասնակցելու Ադրբեջանի կողմից լիակատար շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի վատթարացման առնչությամբ ՀՀ պահանջով հրավիրված ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստին»,- հայտնել է Բադալյանը։
ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդն օգոստոսի 16-ին արտակարգ նիստ է հրավիրել՝ արձագանքելով Հայաստանի ահազանգին այն մասին, որ հիմնականում հայերով բնակեցված Լեռնային Ղարաբաղը շրջափակման մեջ է հարևան Ադրբեջանի կողմից, ինչի հետևանքով 120 հազար մարդ սովի է մատնվել ու բախվել լայնամասշտաբ հումանիտար աղետի։

Арарат Мирзоян примет участие в экстренном заседании Совета безопасности ООН по ситуации в Нагорном Карабахе в Нью-Йорке
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян примет участие в экстренном заседании Совета безопасности ООН в Нью-Йорке, в повестку дня которого будет включена ситуация в Нагорном Карабахе в связи с блокированием Азербайджаном Лачинского коридора.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщила пресс-секретарь МИД РА Ани Бадалян.
"16 августа министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян прибудет в Нью-Йорк для участия в экстренном заседании Совета Безопасности ООН, созванном по просьбе РА в связи с ухудшением гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе в результате полной блокады со стороны Азербайджан", - сказала Бадалян.
Совет Безопасности ООН созвал экстренное заседание 16 августа, отреагировав на тревогу Армении о том, что Нагорный Карабах, населенный в основном армянами, находится в осаде соседнего Азербайджана, в результате чего 120 тысяч человек голодают и столкнулись с масштабной гуманитарной катастрофой.