Արցախի առողջապահության նախարարությունը դիմել է Կարմիր խաչին՝ հեմոդիալիզ ստացող հիվանդներին Հայաստան տարհանելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պայմանավորված Ադրբեջանի կողմից Արցախի լիակատար պաշարման պատճառով դեղորայքի և բժշկական պարագաների աճող սուր սղությամբ՝ Արցախի առողջապահության նախարարությունը դիմել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին՝ տարհանելու հեմոդիալիզ ստացող հիվանդներին Հայաստանի մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ, այլապես բժշկական պարագաների վերջանալուց շուրջ մեկ շաբաթ անց այդ հիվանդները կմահանան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Արցախի առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է.
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում շարունակաբար ծրագրային հեմոդիալիզ էր ստանում ընդհանուր 41 հիվանդ, որոնցից 19-ը վերջին օրերին տարհանվել է Հայաստանի Հանրապետություն ԿԽՄԿ կողմից, ևս 10-ի տարհանումը տեղի կունենա վաղը:
Թեև բոլորին է առաջարկվել տարհանման հնարավորությունը, սակայն 41 հիվանդից 12-ը հրաժարվել է մեկնել Արցախից:
«Մենք ստիպված ենք գնացել հիվանդներին տարհանելու քայլին, քանի որ շուրջ երկու շաբաթվա ընթացքում կվերջանան հեմոդիալիզի համար անհրաժեշտ բժշկական պարագաները: Հեմոդիալիզի հնարավորության բացակայության պայմաններում հիվանդների օրգանիզմում կտրուկ կերպով կբարձրանա ազոտի մակարդակը՝ միջինը մոտ մեկ շաբաթից անխուսափելիորեն հանգեցնելով նրանց մահվան: Արցախի լիակատար պաշարումը ազդել է սուր և քրոնիկ երիկամային անբավարարության տերմինալ փուլում գտնվող մարդկանց կյանքի վրա նաև հատուկ սննդակարգին հետևելու հնարավորության բացակայությամբ, ինչը լրացուցիչ վտանգներ է առաջացրել նրանց կյանքի ու առողջության համար»,- նշել է անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգ Ք. Ավագիմյանը:
«Ես պառկած հիվանդ եմ, խնամակալ ունեմ տանը: Ես էլ եմ ուզում ապրել, ինձ նմաններն էլ են ուզում ապրել: Խնդրում եմ աշխարհին օգնել ղարաբաղցիներին, օգնել դիալիզ ստացող և մնացած ծանր հիվանդներին ոտքի կանգնել: Ես այս դրությամբ չեմ կարող գնալ Երևան բուժման նպատակով, որովհետև ես ուզում եմ՝ գամված սայլակին մեռնել Արցախում և թաղվել իմ գերեզմանոցում»,- նշել է 64-ամյա Վերա Հովսեփյանը, ով շաքարային դիաբետ հետևանքով կորցրել է տեսողությունը, չի կարողանում քայլել և հինգ տարի շարունակ ստանում է հեմոդիալիզ:
Երբ երիկամների ֆունկցիայի ընկճումը դառնում է կյանքի համար վտանգավոր, որպես երիկամփոխարինող բուժում իրականացվում է դիալիզ, կամ երիկամի փոխպատվաստում: Դիալիզը երիկամփոխարինող բուժական մեթոդ է, որի հիմքում կիսաթափանցիկ թաղանթի միջոցով արյան մեջ կուտակված նյութափոխանակության արգասիքների հեռացումն է։ Այն կիրառվում է սուր և քրոնիկ երիկամային անբավարարության տերմինալ փուլում, երբ երիկամներն այլևս չեն կատարում իրենց գործառույթը։
Արդեն տևական ժամանակ է, ինչ Ադրբեջանի կողմից բացարձակապես արգելվում է Կարմիր խաչի մեքենաներով խիստ անհրաժեշտ դեղորայքի և բժշկական պարագաների մատակարարումը Արցախ: Արդյունքում, կյանք փրկող և այլ խիստ անհրաժեշտ դեղատեսակներն ու պարագաները գնալով ավելի ու ավելի շատ են բացակայում՝ հանգեցնելով մարդկային մահերի ու առողջական վիճակի վատթարացման»:

Nagorno-Karabakh asks ICRC to evacuate hemodialysis patients as hospitals run out of life-saving drugs
YEREVAN, AUGUST 14, ARMENPRESS. Acute shortage of medications and medical supplies has been growing ever since Azerbaijan imposed a complete blockade upon Nagorno-Karabakh(Artsakh). In order to transport patients receiving hemodialysis to specialized medical facilities in Armenia, the Ministry of Healthcare of the Republic of Artsakh has appealed to the International Committee of the Red Cross ,otherwise the patients will die after a week of not receiving the necessary care and medication, the Healthcare Ministry of Artsakh said in a press release.
In the Republican Medical Center, a total of 41 patients were continuously receiving hemodialysis, 19 of them were evacuated by the ICRC office of the Republic of Armenia in recent days, and another 10 will be evacuated tomorrow. Twelve of these patients declined their opportunity of transportation.
“ In about two weeks the medical supplies needed for hemodialysis will run out, which has forced us to opt for the possibility of evacuating patients. Without hemodialysis the level of nitrogen in the patient's body will drastically rise, leading to their death in about a week of time. Patients who suffer from the terminal stage of acute and chronic kidney failure have been severely affected by the blockade as they can’t follow a special diet, adding additional dangers for their life and health” said anesthesiologist-reanimatologist K. Avagimyan.
“I am bedridden, I have a caregiver at home. I want to live, people like me also deserve to live. World, please help the people of Artsakh and the all help all seriously ill people to survive. I can't go to Yerevan in this state and receive treatment, because I want to die confined to my wheelchair here in Artsakh and be buried in my own cemetery. - said 64-year-old Vera Hovsepyan, who lost her eyesight due to diabetes, cannot walk and has been receiving hemodialysis for the past five years.
When suppression of kidney function becomes life-threatening, dialysis or kidney transplantation is performed. Dialysis is a procedure to remove waste products and excess fluid from the blood when the kidneys stop working properly. The method is used in the terminal stage of severe kidney failure when the kidneys no longer perform their function.
For a long time, Azerbaijan has been hindering the transportation of vital medicines and medical supplies to Artsakh by Red Cross vehicles. As a result, life-saving and other critically needed medicines and supplies are increasingly lacking, leading to deaths and deteriorating health conditions.