11 մարդու կյանք խլած վթարի դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գյումրի-Լանջիկ ավտոճանապարհին տեղի ունեցած ողբերգական ավտովթարի դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 342-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով (ճանապարհային երթևեկության կամ տրանսպորտային միջոցների շահագործման անվտանգությունն ապահովող կանոն խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է 2 կամ ավելի մարդու մահ)։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Գոռ Աբրահամյանը։
«Ավտովթարի հետևանքով տեղում մահացել են ուղևորատար ավտոմեքենայի ուղևորներից 10-ը և վարորդը։ 5 ուղևորներ, ինչպես նաև «Զիլ» ավտոմեքենայի վարորդը տարբեր մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել են Գյումրու ԲԿ։ Վիրավորների վիճակը, ըստ բժշկական կենտրոնից փոխանցված տվյալների, ծանր են կամ ծայրահեղ ծանր։
Նշանակվել են դիակի դատաբժշկական և դատաբժշկական փորձաքննություններ։
Անհետաձգելի միջոցներ են ձեռնարկվում բոլոր ուղևորների ինքնությունները հստակեցնելու, ավտովթարի պատճառները պարզելու, վարորդների գործողություններին իրավական գնահատական տալու նպատակով։
Այս պահին դեռևս հնարավոր չի եղել բուժհաստատություն տեղափոխված անձանց հետ կատարել անհրաժեշտ քննչական գործողություններ' առողջական վիճակով պայմանավորված դրա անհնարինության պատճառով։
Քննչական կոմիտեն առաջիկայում հանդես կգա դեպքի վերաբերյալ թույլատրելիության սահմաններում ավելի համապարփակ տեղեկատվության հրապարակմամբ»,- գրել է Աբրահամյանը։

YEREVAN, AUGUST 14, ARMENPRESS. Authorities have instituted criminal proceedings on aggravated reckless driving (vehicular manslaughter) amid the ongoing investigation into the fatal minibus crash in Shirak Province.
11 people died in the early hours of Monday morning in a car crash involving a minibus and a truck on the Yerevan-Gyumri highway.
Gor Abrahamyan, the spokesperson of the Investigative Committee, said in a statement that the driver of the minibus and 10 passengers were killed instantly in the crash. 5 other passengers, including the driver of the ZIL truck, were hospitalized. The criminal case was opened under paragraph 3, Article 342 of the Criminal Code – violation of traffic rules or vehicular operation safety rules which negligently caused two or more deaths.
Abrahamyan said that law enforcement agencies are working to identify all passengers, reveal the cause of the crash and “give a legal assessment to the actions of the drivers.”
The Ministry of Healthcare reported that 5 of the 6 hospitalized victims are in intensive care. 1 of the victims is in critical condition.
Three other passengers were treated for minor injuries at the Astghik Medical Center and were discharged.