Հայաստանի տարածքային կառավարման նախարարն ու Իրանի դեսպանը քննարկել են համատեղ ծրագրերի ընթացքը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, նախարարը ողջունել է նորանշանակ դեսպանին և հաջողություններ մաղթել հայաստանյան առաքելության ընթացքում։ Երկուստեք կարևորվել է հայ-իրանական ջերմ, բարեկամական հարաբերությունները և այն խորացնելու անհրաժեշտությունը։
«Ուրախալի է փաստել, որ մեր հարաբերությունները լավ տեմպերով զարգանում են, բայց առկա է մեծ ներուժ այլ ուղղություններով ևս հարաբերությունները զարգացնելու, խորացնելու համար»,-ասել է նախարարը՝ ընդգծելով հատկապես էներգետիկ ոլորտում առկա համագործակցության կարևորությունը։
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել է համատեղ իրականացվող ծրագրերի ընթացքը։ Նախարարը կարևորել է ծրագրերը սահմանված ժամկետներում ավարտելու անհրաժեշտությունը։
Ընդգծել է հատկապես Իրան-Հայաստան երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի շինարարության շուտափույթ ավարտելու անհրաժեշտությունը։ Դեսպանը հավաստիացրել է՝ հետամուտ կլինի, որպեսզի Հայաստանում իրականացվող ծրագրերով աշխատանքները սահմանված ժամկետներում ավարտվեն։
Երկուստեք կարևորվել է իրանական շինարարական ընկերությունների ներգրավվածությունը հայաստանյան շինարարական գործընթացներին։ Քննարկվել են նաև ճանապարհաշինարարության, հանքարդյունաբերության ոլորտներին վրաբերող հարցեր։

Министр территориального управления Армении и посол Ирана обсудили совместные программы
Министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян принял делегацию во главе с чрезвычайным и полномочным послом Исламской Республики Иран в Республике Армения Мехди Собхани.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на пресс-релиз Министерства территориального управления и инфраструктуры РА, министр приветствовал посла и пожелал ему успехов в его службе в Армении. Стороны подчеркнули теплые, дружественные армяно-иранские отношения и необходимость их углубления.
«Приятно видеть, что наши отношения развиваются хорошими темпами, но есть большой потенциал для развития и углубления отношений и в других направлениях», - сказал министр, подчеркнув значение существующего сотрудничества в сфере энергетики.
На встрече обсуждался ход реализации совместно реализуемых проектов. Министр подчеркнул необходимость завершения проектов в указанные сроки.
Он особо подчеркнул необходимость скорейшего завершения строительства третьей линии электропередачи Иран-Армения. Посол заверил, что будет следить за тем, чтобы работы по реализуемым в Армении проектам были завершены в указанные сроки.
Обе стороны подчеркивали участие иранских строительных компаний в армянских строительных процессах. Также обсуждались вопросы, связанные со строительством дорог и добычей полезных ископаемых.