Արարատ Միրզոյանը բուլղարացի գործընկերոջը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ԼՂ-ում խորացող հումանիտար ճգնաժամը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն օգոստոսի 9-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Բուլղարիայի արտաքին գործերի նախարար Մարիա Գաբրիելի հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից։
Ի շարունակություն հուլիսին Դուբրովնիկի համաժողովի շրջանակներում երկու նախարարների քննարկումներին՝ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամն ու դրա անդառնալի հետևանքները ԼՂ 120 հազար բնակչության համար: Ընդգծվել են հատկապես առավել զգայուն խմբերի՝ երեխաների, հղի կանանց, տարեցների համար ստեղծված՝ արժանապատիվ կյանքի հետ անհամատեղելի, խիստ ծանր պայմանները:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ չնայած միջազգային գործընկերների, տարբեր կառույցների, այդ թվում նաև՝ ՄԱԿ-ի հստակ գնահատականներին ու կոչերին, Ադրբեջանը շարունակում է արգելափակված պահել ԼՂ-ն Հայաստանին ու մնացյալ աշխարհին կապող միակ ճանապարհը հանդիսացող Լաչինի միջանցքը: Ընդգծվել է լրացուցիչ քայլերի իրականացման հրատապությունը՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի վերականգնման և Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի իրական մտադրության՝ էթնիկ զտման կանխման նպատակով։
Հեռախոսազանգի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև գործընկերության ընդլայնմանը, երկուստեք գոհունակություն է արտահայտվել ակտիվացող քաղաքական երկխոսության կապակցությամբ:

Bulgarian FM briefed on deepening humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh
YEREVAN, AUGUST 9, ARMENPRESS. On August 9, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan held a phone call with Minister of Foreign Affairs of Bulgaria Mariya Gabriel, the foreign ministry said.
In continuation of the discussions of two ministers within the framework of Dubrovnik Forum in July, Ararat Mirzoyan briefed on the deepening humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh resulting from Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin corridor and its irreversible consequences for the 120,000 population of Nagorno-Karabakh, the foreign ministry said in a readout.
Extremely difficult conditions incompatible with a decent life especially for the most sensitive groups such as children, pregnant women and the elderly were highlighted.
Minister Mirzoyan emphasized that despite the clear assessments and appeals of international partners, various bodies, including the UN, Azerbaijan continues the blockade of the Lachin corridor, the only road connecting Nagorno-Karabakh to Armenia and the rest of the world. The urgency of taking additional steps in accordance with the decisions of the International Court of Justice of February 22 and July 6 in order to restore free movement through the Lachin corridor as well as to prevent Azerbaijan’s real intention of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh was emphasized.
During the phone call, the sides also touched upon the expansion of partnership between Armenia and Bulgaria, expressing mutual satisfaction with the intensifying political dialogue.