Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը շնորհավորել է Դավիթ Իշխանյանին Արցախի ԱԺ նախագահի պաշտոնում ընտրվելու առթիվ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ Դավիթ Իշխանյանին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից իր Հայրապետական օրհնանքն ու շնորհավորանքներն է ուղարկել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Արցախի Ազգային ժողովից, շնորհավորական ուղերձում մասնավորապես ասված է.
«Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Հայրապետական Մեր օրհնությունն ու շնորհավորանքներն ենք բերում Ձեզ՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ:
Կարևոր այս պաշտոնը Դուք ստանձնում եք Արցախի համար անկախությունից ի վեր ամենածանր ու դժվարին ժամանակահատվածում, երբ ադրբեջանական շարունակվող ագրեսիայի հետևանքով արցախահայությունը շուրջ ութ ամիս գտնվում է փաստացի շրջափակման մեջ:
Օրավուր սաստկացող գոյաբանական վտանգների առջև աղոթաբար մաղթում ենք Ձեզ ուժ, կարողություն և տոկունություն՝ հնարավոր բոլոր միջոցները, ներուժն ու ջանքերը գործադրելու հանուն Արցախի ժողովրդի ապահով, ազատ ու անկախ կյանքի:
Թող Ամենակարող Տերը Իր օրհնության ներքո անխռով խաղաղության մեջ պահի ու պահպանի Արցախ մեր երկիրն ու մեր ժողովրդին՝ պարգևելով Ձեզ քաջառողջություն և գործոց հաջողություններ»:

Католикос Всех Армян поздравил Давида Ишханяна с избранием на пост председателя Национального собрания Арцаха
Католикос Всех Армян Гарегин II направил свое Патриаршее благословение и поздравления от Первопрестольного Святого Эчмиадзина Давиду Ишханяну в связи с его избранием на пост председателя Национального собрания Республики Арцах.
Как сообщили «Арменпресс» в Национальном собрании Арцаха, в поздравлении, в частности, говорится:
«От Первопрестольного Святого Эчмиадзина передаем Вам наши благословения и поздравления в связи с избранием на пост Председателя Национального Собрания Республики Арцах.
Вы приняли этот важный пост в самый тяжелый и трудный для Арцаха период с момента обретения независимости, когда армяне Арцаха уже около восьми месяцев находятся в фактической блокаде в результате продолжающейся азербайджанской агрессии.
Перед лицом экзистенциальных угроз, усиливающихся день ото дня, мы молитвенно желаем Вам силы, умения и выдержки использовать все вероятные средства, возможности и усилия во имя безопасной, свободной и независимой жизни народа Арцаха.
Да сохранит Всевышний Господь и защитит нашу страну и наш народ Арцаха в нерушимом мире, даруя Вам Своим благословением крепкое здоровье и успехи в труде».