Արցախի լիակատար պաշարման հետևանքով կտրուկ աճել են մահվան և հիվանդացության տարբեր ցուցանիշներ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը (Լաչինի միջանցքը) Ադրբեջանի կողմից 8 ամիս շարունակ արգելափակված լինելու պայմաններում՝ դեղորայքի ու սննդի խիստ սղությամբ և շարունակական սթրեսով պայմանավորված՝ պաշարված Արցախում նախորդ տարվա համեմատ աճել են մի շարք հիվանդություններից բարդացումների ցուցանիշները։
Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը։
Յոթ ամսվա (հունվար-հուլիս) ընթացքում ընդհանուր մահացությունների շարքում․ արյան շրջանառության համակարգի հիվանդություններից արձանագրվել է մահացության աճ՝ ավելի քան 2 անգամ, ներառյալ՝ սուր և քրոնիկ սրտային անբավարարությունից մահերի աճ՝ 66%-ով, սրտամկանի սուր ինֆարկտից՝ 20,8%-ով, ուղեղի կաթվածից՝ 8,8%-ով։
Հուլիս ամսվա ընթացքում արյան շրջանառության համակարգի հիվանդություններից մահվան դեպքերն էլ ավելի են աճել՝ հասնելով 2.6 անգամի՝ նախորդ տարվա հուլիս ամսվա համեմատ, ներառյալ՝ սուր սրտային անբավարարությունից մահեր՝ աճ 2.5 անգամ, սրտամկանի սուր ինֆարկտից՝ 4 անգամ, ուղեղի կաթվածից՝ 3 անգամ:
Յոթ ամսում չարորակ նորագոյացություններից մահերի քանակը աճել է 15,9%-ով։ Մահացության դեպքերի ավելացման պատճառներից են անհրաժեշտ դեղորայքի սղությունը կամ բացակայությունը, կյանքի որակի փոփոխությունը, պատշաճ բուժօգնության հնարավորությունների խիստ սահմանափակությունը, որոնք կրճատում են ապրելիության աստիճանը։
Նույն ժամանակահատվածում բնակչության շրջանում արձանագրվել է գլխուղեղի արյան շրջանառության սուր խանգարման ( ուղեղի կաթված) և սրտամկանի սուր ինֆարկտի նոր դեպքերի աճ՝ համապատասխանաբար 26%-ով և 9,7%-ով։
Հունվար-հուլիս ժամանակահատվածում արձանագրվել է չարորակ նորագոյացությունների նոր հայտնաբերված դեպքերի աճ՝ 24,3%-ով:
Հունվար-հուլիս ամիսների ընթացքում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, բժիշկների հսկողության տակ գտնվող հղի կանանց շրջանում սակավարյունության մակարդակը հասել է մոտ 90%-ի։ Դա պայմանավորված է ոչ լիարժեք սննդով և համապատասխան դեղամիջոցների սղությամբ կամ բացակայությամբ։
Չնայած առաջին կիսամյակի ընթացքում ընդհանուր վիժումների քանակի աճ չի արձանագրվել, սակայն հուլիս ամսում արձանագրվել է բժշկի ցուցումով վիժումների կտրուկ աճ՝ 4 անգամ։ Ցավալի իրավիճակին նպաստում են սթրեսը, ոչ լիարժեք սնունդը և դեղորայքի սղությունը կամ բացակայությունը։
Հանրապետության Շտապ օգնության ծառայությունում հուլիս ամսում հաճախակի են դարձել ուշագնացության (կոլապս) դեպքերի մասին ահազանգերը։ Նախորդ տարվա հուլիս ամսվա համեմատ ուշագնացության դեպքերը աճել են 91%-ով։ Շատ հաճախ լինում են դեպքեր, երբ կա ուշագնացություն, սակայն մինչև շտապ օգնության անձնակազմի ժամանումը, քաղաքացուն ուշքի են բերում, և փաստացի չի գրանցվում դեպքը:
Հուլիս ամսում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ, արձանագրվել է նաև զարկերակային գերճնշման դեպքերի պատճառով շտապ օգնության կանչերի կտրուկ՝ 5.6 անգամ աճ։
Մահվան և հիվանդությունների դեպքերի նշված և այլ ցուցանիշների աճը պայմանավորված է Արցախի շրջափակման և, այնուհետև, լիակատար պաշարման հետևանքով առաջացած առողջապահական լրջագույն խնդիրներով, ներառյալ՝ դեղորայքի ու բժշկական պարագաների սղությամբ կամ բացակայությամբ, բնակչության թերսնմամբ, սթրեսով, պլանային վիրահատությունների ու հետազոտությունների դադարեցմամբ, Հայաստանում և արտերկրում բուժօգնություն ստանալու հնարավորությունների խիստ սահմանափակմամբ և այլն:
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունն ահազանգում է, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախի լիակատար պաշարման շարունակման դեպքում նշված և այլ ցուցանիշներն էլ ավելի մեծ չափով են աճելու՝ հանգեցնելով բազմաթիվ մարդկանց մահերի ու առողջական վիճակի վատթարացման:
Առողջապահության համակարգը հնարավորինս կատարում է իր առջև ծառացած այս ծանր մարտահրավերների հետևանքների մեղմացման ուղղությամբ, սակայն Լաչինի միջանցքով մարդկանց, մեքենաների և բեռների տեղաշարժի ամբողջական արգելափակումը պարզապես անհնար են դարձնում համակարգային ու լիարժեք առողջապահական լուծումների ապահովումը:

Nagorno-Karabakh healthcare authorities report blockade-induced rise in morbidity and mortality rates
YEREVAN, AUGUST 8, ARMENPRESS. As a result of Azerbaijan's ongoing blockage of the only road linking Nagorno-Karabakh (Artsakh) and Armenia, the Lachin Corridor since 12 December 2022, there has been a severe shortage of medications and food, along with constant stress among the population, the Nagorno-Karabakh Ministry of Healthcare said Tuesday.
The consequences of the blockade have led to an increase in the rate of diseases and complications.
“Among the total number of deaths over the seven months (January-July), there has been a recorded increase in mortality from cardiovascular diseases by more than 2 times. This includes a 66% increase in mortality from acute and chronic heart failure, a 20.8% increase in mortality from acute myocardial infarction, and an 8.8% increase in mortality from brain paralysis.
“The mortality rate from cardiovascular diseases further increased in July, reaching a preliminary 2.6 times compared to July of the previous year. This includes 2.5 times increase in mortality from acute heart failure, 4 times increase in mortality from acute myocardial infarction, and 3 times increase in mortality from brain paralysis.
“Over the course of seven months, the number of deaths caused by malignant neoplasms has increased by 15.9%. Among the reasons for the increased mortality, factors such as the shortage or absence of necessary medications, changes in quality of life, severe limitations on adequate medical assistance and reduced viability are highlighted.
“During the same period, there has been an increase in new cases of acute cerebrovascular accidents (stroke) and acute myocardial infarctions among the population by 26% and 9.7% respectively.
“From January to July, there has been a recorded increase of 24.3% in newly diagnosed cases of malignant neoplasms.
“From January to July, compared to the same period of the previous year, the level of anemia among pregnant women under medical observation has reached around 90%. This is due to inadequate nutrition and the absence or insufficiency of appropriate medications.
“Although there was no increase in the overall number of abortions during the first half of the year, there was a sharp fourfold increase in the number of medically indicated abortions in July. Stress, improper nutrition and the lack or absence of medications worsen the already distressing situation.
“In July, there has been an increase in cases of fainting (collapses) reported by the Republican Emergency Situations Service. Compared to July of the previous year, cases of fainting have increased by 91%. Very often, there are cases where a person faints, but before the arrival of emergency medical assistance, the individual regains consciousness, and the incident is not actually documented.
“In July, there was also a sharp 5.6-fold increase in emergency calls for cases of high blood pressure compared to the same period last year.
“The increase in the mentioned and other indicators of mortality and morbidity is due to serious health problems caused by the blockade and subsequent complete siege of Artsakh. This includes the shortage or absence of medications and medical supplies, inadequate nutrition of the population, stress, suspension of scheduled surgeries and examinations, restricted access to medical care in Armenia and abroad, and so on.
“The Ministry of Health of the Republic of Artsakh warns that in the event of the continued full siege of Artsakh by Azerbaijan, the mentioned and other indicators will further worsen, leading to the loss of many lives or a deterioration in their health.
“The healthcare system is doing everything possible to mitigate the consequences of the serious problems it is facing. However, the complete blockade of movement of persons, vehicles and cargo through the Lachin Corridor makes it simply impossible to provide systemic and comprehensive healthcare solutions,” the Nagorno-Karabakh Ministry of Healthcare said in a press release.