Արցախի բնակիչը մոլորվել ու Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածք է անցել ոգելից խմիչքի ազդեցության տակ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը մանրամասներ է հայտնել Ադրբեջանի կողմից Արցախի բնակչի ձերբակալության վերաբերյալ։
Արցախի ԱԱԾ-ի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Արցախի Հանրապետության քաղաքացի, 1962թ. ծնված Ռաշիդ Բեգլարյանը, վերջին օրերին գտնվելով Շուշիի շրջանի Հին Շեն համայնքում, օգոստոսի 1-ին ոգելից խմիչքի ազդեցության տակ դուրս է եկել գյուղից, մոլորվել և հայտնվել Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող տարածքում ու ձերբակալվել Ադրբեջանի կողմից:
Դեպքի բոլոր մանրամասները պարզելու համար Արցախի ԱԱԾ-ի կողմից իրականացվում են համապատասխան ստուգումներ։
Արցախի իշխանությունները միջադեպի մասին տեղեկացրել են ՌԴ խաղաղապահ ուժերին։
Օգոստոսի 1-ին Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայությունը հայտնել էր Հայաստանի քաղաքացու ձերբակալելու մասին։ Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ քաղաքացին ձերբակալվել էր Աղավնո գյուղի հատվածում սահմանը խախտելու պահին։ Ավելի ուշ հաղորդագրություն տարածեց Արցախի տեղեկատվական շտաբը՝ հայտնելով, որ ձերբակալված քաղաքացին Շուշիի բնակիչ է, ով տեղահանվել է 44-օրյա պատերազմից հետո, վերջին օրերին գտնվել է Շուշիի շրջանի Հին Շեն համայնքում, իսկ օգոստոսի 1-ին Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում է հայտնվել մոլորվելու հետևանքով։

Житель Арцаха, будучи в состоянии алкогольного опьянения, заблудился, перешел на территорию, подконтрольную Азербайджану
Служба национальной безопасности Республики Арцах сообщила подробности задержания азербайджанской стороной жителя Арцаха.
Согласно сообщению Службы национальной безопасности Арцаха, гражданин Республики Арцах Рашид Бегларян, 1962 г.р., находившийся в общине Хин Шен Шушинского района, 1 августа, будучи в состоянии алкогольного опьянения, покинул село, заблудился и оказался на территории, подконтрольной Азербайджану, где и был арестован Азербайджаном.
Для выяснения всех подробностей происшествия СНБ Арцаха проводит соответствующие проверки.
Власти Арцаха проинформировали об инциденте российские миротворческие силы.
1 августа Государственная пограничная служба Азербайджана сообщила о задержании гражданина Армении. Согласно сообщению пограничной службы Азербайджана, гражданин был задержан в момент пересечения границы в районе села Агавно. Позже Информационный штаб Арцаха распространил сообщение, в котором говорится, что задержанный гражданин является гражданином Республики Арцах, жителем Шуши, который был перемещен после 44-дневной войны, в последние дни он находился в общине Хин Шен Шушинского района. 1 августа он заблудился и оказался на территории, подконтрольной Азербайджану.