Արցախի ԱԳ նախարարը և Փարիզի քաղաքապետի խորհրդականը քննարկել են Ֆրանսիայից Արցախ հումանիտար բեռներ ուղարկելու ծրագրերը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի ԱԳ նախարար Սերգեյ Ղազարյանն ընդունել է Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոյի խորհրդական Ժան-Իվ Քամյուին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարությունից, հանդիպման սկզբում զրուցակիցները քննարկել են Արցախի լիակատար պաշարման հետևանքով առաջացած հումանիտար ծանրագույն իրավիճակը: Նախարարը մանրամասներ է ներկայացրել տարբեր ոլորտներում առաջացած հումանիտար բնույթի խնդիրների վերաբերյալ։
Ըստ աղբյուրի՝ Ժան-Իվ Քամյուն Անն Իդալգոյի անունից մտահոգություն է հայտնել ստեղծված իրավիճակի համար և փոխանցել Փարիզի քաղաքապետի դիրքորոշումն առ այն, որ Լաչինի միջանցքը պետք է բացվի անհապաղ և առանց որևէ նախապայմանի։
Սերգեյ Ղազարյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի իշխանություններին և ժողովրդին՝ Արցախի հարցում մշտապես դրսևորվող համարձակ ու ազնիվ դիրքորոշման համար։
Նշվում է, որ կողմերը քննարկել են Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման հնարավորությունները, ինչպես նաև Ֆրանսիայի շրջանների և քաղաքների կողմից Արցախ հումանիտար բեռներ ուղարկելու ծրագրերը։

Глава МИД Арцаха и советник мэра Парижа обсудили программы отправки гумгрузов в Арцах округами и городами Франции
Министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Газарян 27 июля принял советника мэра Парижа Жан-Ива Камю.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МИД Арцаха, в начале встречи собеседники обсудили тяжелейшую гуманитарную ситуацию, сложившуюся вследствие тотальной блокады Арцаха. Министр представил подробности относительно проблем гуманитарного характера, возникших в различных сферах.
Жан-Ив Камю от имени мэра Парижа Анн Идальго выразил обеспокоенность сложившейся ситуацией и передал позицию мэра Парижа, заключающуюся в том, что Лачинский коридор должен быть незамедлительно и без каких-либо предварительных условий открыт.
Сергей Газарян выразил признательность властям и народу Франции за смелую и честную позицию в вопросе Арцаха, которой они придерживаются всегда.
Стороны обсудили возможности преодоления создавшегося в Арцахе гуманитарного кризиса, а также программы отправки гуманитарных грузов в Арцах округами и городами Франции.