Հումանիտար բեռի մուտքը թույլ չտալն ընդամենը կհաստատի ԼՂ-ում ցեղասպանություն իրականացնելու Բաքվի մտադրությունը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շրջափակված Լեռնային Ղարաբաղ Հայաստանից ուղարկված հումանիտար բեռի մուտքը թույլ չտալն ընդամենը կհաստատի ԼՂ-ում ցեղասպանություն իրականացնելու Բաքվի մտադրության մասին առկա մտավախությունները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում իր ելույթում:
Վարչապետը հիշեցրեց՝ ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում ԼՂ ժողովրդին աջակցության կառավարման աշխատանքային խմբի որոշմամբ հուլիսի 26-ին 361 տոննա հումանիտար օգնություն է ուղարկվել ԼՂ՝ 19 բեռնատար ավտոմեքենաներով: Հումանիտար օգնությունը հուլիսի 26-ին հասել է Կոռնիձորի հատված՝ Լաչինի միջանցքի մուտքի հատված:
«Մենք խնդրել ենք, որ ԼՂ-ում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչներն ընդունեն բեռն ու տեղափոխեն ԼՂ, որտեղ Լաչինի միջանցքի շուրջ 8 ամիս ապօրինի արգելափակված լինելու հետևանքով հումանիտար ճգնաժամ է հաստատված: Ադրբեջանը, սակայն, խոչընդոտում է հումանիտար բեռների մուտքը Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ: Այս գործելակերպն անհասկանալի և անընդունելի է»,-ասաց Փաշինյանը:
Լաչինի միջանցքն ապօրինի արգելափակելու Ադրբեջանի պատճառաբանությունն այն էր, թե իբր Հայաստանը միջանցքն օգտագործում է ռազմական նպատակներով: Վարչապետը սա, իհարկե, անհեթեթ պնդում համարեց՝ նկատելով, սակայն, որ դա օգտագործվում էր որպես պատրվակ՝ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման համար:
ԼՂ ուղարկված 19 բեռնատարների պարունակությունը հետևյալն է՝ ալյուր՝ 100 տոննա, մակարոնեղեն՝ 80 տոննա, շաքարավազ՝ 60 տոննա, բուսական յուղ՝ 40 տոննա, կաթի փոշի՝ 40 տոննա, աղ՝ 20 տոննա, մանկական կեր՝ 12 տոննա, դեղորայք՝ 9 տոննա: Երևանից շարժվելուց առաջ ՀՀ-ում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետները հրավիրվել ու ծանոթացել են այդ բեռնատարների վերը հիշատակված պարունակությանը:
«Ինչո՞ւ, ուրեմն, Ադրբեջանը թույլ չի տալիս այդ բեռների մոտքը ԼՂ, մի՞թե ոչ այն պատճառով, որ Ադրբեջանի իրական նպատակը ԼՂ ժողովրդին սովի մատնելն է, ցեղասպանության ենթարկելը: Սակայն, անկախ մեր գնահատականներից, մենք սպասում ենք ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի, պաշտոնական Բաքվի դրական արձագանքին, քանի որ հումանիտար բեռի մուտքը թույլ չտալն ընդամենը կհաստատի ԼՂ-ում ցեղասպանություն իրականացնելու Բաքվի մտադրության մասին մտավախությունները»,-ասաց Փաշինյանը:
Ըստ վարչապետի՝ Լաչինի միջացնքի մուտքի մոտ սպասող հումանիտար բեռների մուտքը ԼՂ ընդհակառակը՝ կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու ջանքերին, դրական քայլ կլինի վստահության մթնոլորտի հաստատման ճանապարհին:

Недопущение въезда гуманитарного груза лишь подтверждает намерение Баку совершить геноцид в Нагорном Карабахе: Пашинян
Запрет на ввоз гуманитарного груза, отправленного из Армении в блокадный Нагорный Карабах, лишь подтверждает существующие опасения относительно намерения Баку совершить геноцид в Нагорном Карабахе. Как передает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства.
Премьер-министр напомнил, что 26 июля, по решению рабочей группы по поддержке населения Нагорного Карабаха в условиях гуманитарного кризиса, в Нагорный Карабах на 19 грузовиках была отправлена 361 тонна гуманитарной помощи. 26 июля гуманитарная помощь достигла Корнидзора, въезда в Лачинский коридор.
«Мы запросили, чтобы представители российских миротворческих сил, дислоцированных в Нагорном Карабахе, приняли груз и переправили его в Нагорный Карабах, где из-за незаконной блокады Лачинского коридора в течение 8 месяцев начался гуманитарный кризис. Но Азербайджан препятствует ввозу гуманитарных грузов в Нагорный Карабах по Лачинскому коридору. Такая практика непонятна и неприемлема», - сказал Пашинян.
Причина незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора заключалась в том, что Армения, якобы, использовала этот коридор в военных целях. Премьер-министр назвал это утверждение абсурдным, отметив, что оно использовалось как предлог.
В 19 грузовиках, отправленных в НК, были: мука: 100 тонн, макаронные изделия: 80 тонн, сахар: 60 тонн, растительное масло: 40 тонн, сухое молоко: 40 тонн, соль: 20 тонн, детское питание: 12 тонн, медицинские препараты: 9 тонн. До выезда из Еревана с содержимым этих грузовиков ознакомились аккредитованные в РА зарубежные дипломаты.
«Почему же тогда Азербайджан не пропускает эти грузы в Нагорный Карабах, не потому ли, что реальная цель Азербайджана – подвергнуть голоду народ Нагорного Карабаха, подвергнуть его геноциду? Однако, вне зависимости от наших оценок, мы все еще ждем положительного ответа от российских миротворческих сил и официального Баку. Недопущение ввоза гуманитарного груза лишь подтвердит опасения о намерении Баку совершить геноцид в Нагорном Карабахе», - заключил Пашинян.
По словам премьер-министра, въезд гуманитарного груза, стоящего у Лачинского коридора, будет способствовать усилиям по установлению мира в регионе и станет позитивным шагом на пути установления атмосферы доверия.