Հումանիտար բեռի մուտքը թույլ չտալն ընդամենը կհաստատի ԼՂ-ում ցեղասպանություն իրականացնելու Բաքվի մտադրությունը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շրջափակված Լեռնային Ղարաբաղ Հայաստանից ուղարկված հումանիտար բեռի մուտքը թույլ չտալն ընդամենը կհաստատի ԼՂ-ում ցեղասպանություն իրականացնելու Բաքվի մտադրության մասին առկա մտավախությունները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում իր ելույթում:
Վարչապետը հիշեցրեց՝ ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում ԼՂ ժողովրդին աջակցության կառավարման աշխատանքային խմբի որոշմամբ հուլիսի 26-ին 361 տոննա հումանիտար օգնություն է ուղարկվել ԼՂ՝ 19 բեռնատար ավտոմեքենաներով: Հումանիտար օգնությունը հուլիսի 26-ին հասել է Կոռնիձորի հատված՝ Լաչինի միջանցքի մուտքի հատված:
«Մենք խնդրել ենք, որ ԼՂ-ում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչներն ընդունեն բեռն ու տեղափոխեն ԼՂ, որտեղ Լաչինի միջանցքի շուրջ 8 ամիս ապօրինի արգելափակված լինելու հետևանքով հումանիտար ճգնաժամ է հաստատված: Ադրբեջանը, սակայն, խոչընդոտում է հումանիտար բեռների մուտքը Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ: Այս գործելակերպն անհասկանալի և անընդունելի է»,-ասաց Փաշինյանը:
Լաչինի միջանցքն ապօրինի արգելափակելու Ադրբեջանի պատճառաբանությունն այն էր, թե իբր Հայաստանը միջանցքն օգտագործում է ռազմական նպատակներով: Վարչապետը սա, իհարկե, անհեթեթ պնդում համարեց՝ նկատելով, սակայն, որ դա օգտագործվում էր որպես պատրվակ՝ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման համար:
ԼՂ ուղարկված 19 բեռնատարների պարունակությունը հետևյալն է՝ ալյուր՝ 100 տոննա, մակարոնեղեն՝ 80 տոննա, շաքարավազ՝ 60 տոննա, բուսական յուղ՝ 40 տոննա, կաթի փոշի՝ 40 տոննա, աղ՝ 20 տոննա, մանկական կեր՝ 12 տոննա, դեղորայք՝ 9 տոննա: Երևանից շարժվելուց առաջ ՀՀ-ում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետները հրավիրվել ու ծանոթացել են այդ բեռնատարների վերը հիշատակված պարունակությանը:
«Ինչո՞ւ, ուրեմն, Ադրբեջանը թույլ չի տալիս այդ բեռների մոտքը ԼՂ, մի՞թե ոչ այն պատճառով, որ Ադրբեջանի իրական նպատակը ԼՂ ժողովրդին սովի մատնելն է, ցեղասպանության ենթարկելը: Սակայն, անկախ մեր գնահատականներից, մենք սպասում ենք ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի, պաշտոնական Բաքվի դրական արձագանքին, քանի որ հումանիտար բեռի մուտքը թույլ չտալն ընդամենը կհաստատի ԼՂ-ում ցեղասպանություն իրականացնելու Բաքվի մտադրության մասին մտավախությունները»,-ասաց Փաշինյանը:
Ըստ վարչապետի՝ Լաչինի միջացնքի մուտքի մոտ սպասող հումանիտար բեռների մուտքը ԼՂ ընդհակառակը՝ կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու ջանքերին, դրական քայլ կլինի վստահության մթնոլորտի հաստատման ճանապարհին:

Azerbaijan corroborates fears of intention to commit genocide by blocking humanitarian convoy for Nagorno-Karabakh - PM
YEREVAN, JULY 27, ARMENPRESS. If Azerbaijan blocks the Armenian humanitarian aid convoy from entering Lachin Corridor it would corroborate Armenia’s fears that Baku seeks to commit genocide in Nagorno-Karabakh, Prime Minister Nikol Pashinyan warned Thursday.
“We’ve asked the Russian peacekeepers deployed in Nagorno-Karabakh to accept the cargo and transport it to Nagorno-Karabakh, where there’s an ongoing humanitarian crisis resulting from the nearly 8-months blockade of the Lachin Corridor. However, Azerbaijan is obstructing the access of the humanitarian goods into Lachin Corridor and Nagorno-Karabakh. This conduct is incomprehensible and unacceptable,” Pashinyan said at the Cabinet meeting.
He denied Azerbaijani allegations on Armenia using the Lachin Corridor for military purposes to be an “absurd claim”, and said that these false accusations are simply a pretext for Azerbaijan to illegally block the Lachin Corridor.
The humanitarian convoy of 19 trucks sent to Nagorno-Karabakh carries 100 tons of flour, 80 tons of pasta, 60 tons of sugar, 40 tons of vegetable oil, 40 tons of powdered milk, 20 tons of salt, 12 tons of baby food and 9 tons of medication.
Furthermore, the diplomatic corps in Armenia were invited to review the cargo before it was sent. “So why doesn’t Azerbaijan allow the goods to enter Nagorno Karabakh? Perhaps because Azerbaijan’s true goal is to starve the people of Nagorno-Karabakh, subject them to genocide. However, regardless of our assessment, we are waiting for the response of the Russian peacekeeping contingent and official Baku’s positive reaction, because the blocking of the humanitarian cargo would only confirm fears that Baku intends to commit genocide in Nagorno-Karabakh,” Pashinyan said.
Access of the humanitarian cargo into Nagorno Karabakh would contribute to the peace efforts in the region and would be a positive step on the path of establishing an atmosphere of trust, he added.