Սերգեյ Լավրովն արդյունավետ է գնահատում ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների Մոսկվայում կայացած հանդիպման արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը ԶԼՄ-ների համար հայտարարությամբ ամփոփել է հուլիսի 25-ին Մոսկվայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ եռակողմ հանդիպման արդյունքները՝ արդյունավետ գնահատելով դրանք:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ըստ ՌԴ ԱԳՆ տարածած հաղորդագրության, Սերգեյ Լավրովը նշել է. «Այսօր արդյունավետ բանակցություններ ենք վարել մեր գործընկերների՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջ.Ա. Բայրամովի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Ա. Ս. Միրզոյանի հետ:
Սկզբում կազմակերպեցինք ռուս-ադրբեջանական և ռուս-հայկական երկկողմ բանակցությունների երկու փուլ։ Քննարկեցինք մեր երկկողմ հարաբերությունների վիճակը, նախանշեցինք հետագա քայլերը՝ բարձր մակարդակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ուղղությամբ։ Այնուհետեւ երեքով հանդիպեցինք, որպեսզի քննարկենք տարածաշրջանային օրակարգը, առաջին հերթին Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։
Մեր զրուցակիցներին ներկայացրինք ռուսական կողմի գնահատականները՝ հաշվի առնելով այն զեկույցները, որոնք ներկայացնում են ռուս խաղաղապահները Լեռնային Ղարաբաղում, այն քայլերը, որոնք խիստ ցանկալի է անհապաղ, առանց ուշացման ձեռնարկել՝ Ղարաբաղի բնակչությանը սննդով, դեղորայքով, առաջին անհրաժեշտության պարագաներով ապահովելու, անխափան էլեկտրա և գազամատակարարումն ապահովելու համար։ Դա բխում է հասարակ մարդկանց, հայերի, տարածաշրջանի բնակիչների շահերից։
Ռուսաստանը, որպես խաղաղ գործընթացի առանցքային միջնորդ, սկսած Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից, շահագրգռված է ճգնաժամի շուտափույթ կարգավորմամբ՝ լիովին համապատասխան այն եռակողմ հայտարարություններին, որոնք Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարներն ընդունել են 2020, 2021 և 2022 թվականներին։
Խոսեցինք ևս մեկ կարևոր դրույթի մասին, որն այդ պայմանավորվածությունների շրջանակում է: Նկատի ունեմ ամբողջ տարածաշրջանում անարգել երթևեկության ապահովումը, տրանսպորտային, տնտեսական հաղորդակցության ապաշրջափակումը։
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել սահմանազատման հարցերին, որոնք սերտորեն կապված են քննարկվող խնդիրների ամբողջ շարքի հետ և Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուտափույթ կնքման հարցերին:
Ակնկալում ենք, որ բանակցային մեծ գործընթացի գագաթնակետը կլինի հենց այդ պայմանագրի ստորագրումը, որը գիծ կքաշի Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Վ. Պուտինի հետ եռակողմ հանդիպումների ընթացքում հայերի և ադրբեջանցիների սկսած ջանքերի տակ:
Ճանապարհը հեշտ չէ: Շատ բարդ և կարևոր հարցեր պետք է լուծվեն։ Դրանցից ամենազգայունը եղել և մնում է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների խնդիրն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ապահովման համատեքստում՝ 1991 թվականի հռչակագրին համապատասխան, որը նախկին խորհրդային հանրապետությունների ղեկավարները ստորագրել են Ալմա-Աթայում։ Դրա արդյունավետությունն այսօր հաստատված է և՛ ադրբեջանական, և՛ հայկական ղեկավարության կողմից։ Դրան համապատասխան կառուցվում է խաղաղության պայմանագրի վրա աշխատանքը։
Հայկական կողմը ըմբռնում ունի Լեռնային Ղարաբաղի հայերին ադրբեջանական ներկայացուցիչների հետ շուտափույթ հանդիպումների մեջ համոզելու անհրաժեշտության մասին՝ համապատասխան օրենսդրությունից և միջազգային պարտավորություններից (տվյալ դեպքում՝ Ադրբեջանի) բխող իրավունքների համաձայնեցման համար, ներառյալ՝ ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների ապահովման մասին բազմաթիվ կոնվենցիաները:
Ադրբեջանական կողմը փոխադարձ հիմունքներով պատրաստ է նույնպիսի երաշխիքներ տրամադրել նաև իր տարածքում բնակվող անձանց նկատմամբ: Հայերը պատրաստ են նույնը անել Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվող քաղաքացիների նկատմամբ բոլոր կոնվենցիաների կիրառման առումով։
Հարցերը հեշտ չեն։ Հուսով եմ, որ այսօրվա քննարկումները կօգնեն դրական լիցք հաղորդել բանակցային գործընթացին այս և այլ ուղղություններով: Այս փուլում առավել մոտ արդյունք է դիտվում այն եռակողմ աշխատանքային խմբում պայմանավորվածության ձեռքբերումը, որը գլխավորում են երեք փոխվարչապետները, որոնք զբաղվում են տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման կոնկրետ հարցերի համաձայնեցմամբ: Այս համատեքստում հեռանկարներ կբացվեն նաև տրանսպորտային ոլորտում հեռանկարային նախագծերի իրականացման համար, որոնք արդեն ունեն ոչ միայն տարածաշրջանային, այլև ավելի լայն բնույթ:
Պայմանավորվեցինք փորձել վերսկսել երկխոսությունը երկրորդ «ուղու» շուրջ՝ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, փորձագետ-քաղաքագետների միջև։ Նաև հույս ունենք (առաջարկել ենք դա այսօր) սկսել եռակողմ երկխոսություն խորհրդարանականների գծով։
Ակնկալում ենք, որ բանակցությունների գործընթացը կշարունակվի։ Հասկանում ենք թե՛ հայկական, թե՛ ադրբեջանական կողմի հետաքրքրությունը՝ միջնորդներ օգտագործելու ոչ միայն ի դեմս Ռուսաստանի Դաշնության, այլ նաև մյուսների։ Ողջունում ենք նրանց ցանկությունը, ովքեր անկեղծորեն շահագրգռված են օգնել Բաքվին և Երևանին գտնել պայմանավորվածություններ, ովքեր, ինչպես և մենք, աշխատում են այդ ուղղությամբ։ Բայց չպետք է լինեն այս կամ այն պայմանավորվածություններն արհեստականորեն պարտադրելու փորձեր՝ ոչ թե հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդների շահերից ելնելով, այլ հանուն լրատվամիջոցների գեղեցիկ վերնագրերի, հանուն աշխարհաքաղաքական և ներքաղաքական նկատառումների։
Մեր գործընկերները շնորհակալություն հայտնեցին մեզ այս նախաձեռնության համար։ Շարունակելու ենք եռանդուն աշխատանքը հետագա հանդիպումների նախապատրաստման ուղղությամբ, այդ թվում՝ այս տարի Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների հերթական գագաթնաժողովն անցկացնելու ծրագրեր կան»։

Sergey Lavrov assesses the results of the Moscow meeting of Armenian, Azerbaijani, Russian FMs productive
YEREVAN, JULY 25, ARMENPRESS. Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov made a comment on the results of trilateral talks with Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan.
ARMENPRESS report, citing the official website of the Russian Foreign Ministry, the comment reads as follows,
“Today we held productive talks with our colleagues: the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan J.A.Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of Armenia A.S.Mirzoyan.
First, two rounds of bilateral Russian-Azerbaijani and Russian-Armenian negotiations were organized. We discussed the state of our bilateral relations and outlined further steps to implement the agreements reached at the highest levels. Then the three of us met to discuss the regional agenda, primarily with regard to the situation in and around Nagorno-Karabakh.
We presented to our interlocutors the assessments of the Russian side, taking into account the reports made by the Russian peacekeepers in Nagorno-Karabakh, the steps that it is highly desirable to take promptly, without delay in the interests of providing the population of Karabakh with food, medicine, basic necessities, and ensuring uninterrupted electricity and gas supply. This is in the interests of ordinary people, Armenians, residents of the region.
Russia, as a key mediator in the peace process since the signing of the trilateral declaration of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia on November 9, 2020, is interested in resolving the crisis as soon as possible in full accordance with the tripartite statements that the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia adopted in 2020, 2021 and 2022.
We spoke about another important provision of these agreements. I mean ensuring unhindered movement, unblocking transport and economic communications throughout the region.
Particular attention was paid to the issues of delimitation, which are closely related to the entire set of issues under discussion, and the issues of the early conclusion of a peace treaty between Baku and Yerevan.
We hope that the signing of that treaty will be the culmination of the large-scale negotiation process, which will bring to end the efforts of Armenians and Azerbaijanis initiated during their tripartite meetings with President of the Russian Federation Vladimir Putin.
The path is not easy. There are many complex and important issues to be resolved. The most sensitive of them was and remains the issue of guaranteeing the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh in the context of ensuring the territorial integrity of Azerbaijan in full accordance with the 1991 Declaration signed by the leaders of the former Soviet republics in Alma-Ata. Its effectiveness has been confirmed today by both the Azerbaijani and Armenian leadership. The work on the peace treaty is being built in accordance with this.
The Armenian side understands the need to convince the Armenians of Nagorno-Karabakh to meet as soon as possible with Azerbaijani representatives to agree on the rights arising from the relevant legislation and from international obligations (in this case, of Azerbaijan), including numerous conventions on ensuring the rights of national minorities.
The Azerbaijani side is ready to provide the same guarantees on a reciprocal basis with respect to persons living on its territory. Armenians are ready to do the same with respect to the application of all conventions to citizens residing in the Republic of Armenia.
The issues are not easy. I hope that today's discussions will help give a positive impetus to the negotiation process in these and other areas. The closest result at this stage is the achievement of an agreement in a trilateral working group headed by three deputy prime ministers who are engaged in agreeing on specific issues of unblocking transport communications in the region. In this context, prospects will also open up for the implementation of promising projects in the transport sector, which already have not only a regional, but also a wider character.
We agreed to try to resume the dialogue along the second "track" between representatives of civil society and political experts. We also hope (we proposed this today) to start a trilateral dialogue through parliamentarians.
We hope that the negotiation process will continue. We understand the interest of both the Armenian and Azerbaijani sides to rely on mediators not only in the person of the Russian Federation, but also others. We welcome the desire of those who are sincerely interested in helping Baku and Yerevan find agreements, who, like us, are working in this direction. But there should be no attempts to artificially impose certain agreements not based on the interests of the Armenian and Azerbaijani peoples, but for the sake of beautiful headlines in the media, for the sake of geopolitical and domestic political considerations.
Our colleagues thanked us for this initiative. We will continue vigorous work on preparing further meetings, and there are plans to hold another summit of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia this year.”