«Նոր գիրք»-28/23. Մարկոսյան, Բրոնթե, Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես»լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Այս շաբաթ«Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2023 թվականին հրատարակված և հանրության դատին հանձնված տարբեր հրատարակչությունների ուշագրավ գրքեր՝ տարբեր խորագրերի ներքո:
Մեսրոպ Մարկոսյան, «Ժամանակի վարպետը»
356964310_965942598010302_6646219398063789875_n.jpg (197 KB)
Ծանոթացեք մեր ժամանակների ամենապահանջված ժանրի՝ գիտաֆանտաստիկայի հեղինակ Մեսրոպ Մարկոսյանի հետ։
Նրա «Ժամանակի Վարպետը» գրքում թե՛ հերոսը, թե՛ հակահերոսը տաղանդավոր ֆիզիկոսներ են։ Նրանց շարժառիթները տարբեր են։ Հերոսը սիրահարված է, հակահերոսը գործում է նախանձից և լավագույնը լինելու ցանկությունից։ Մեծ մրցակցությունը բերում է մեծ գյուտերի, որի շնորհիվ էլ հերոսը պատրաստվում է փրկել քաղաքը վերահաս աղետից։ Գիրքը լույս է ընծայել «Բուկինիստ»-ը։
Էմիլի Բրոնթե, «Մոլեգին հողմերի դարավանդը»
358915532_839170690722408_800475346873481790_n.jpg (177 KB)
Բրոնթե նշանավոր քույրերից միջնեկը՝ Էմիլի Բրոնթեն (1818–1848), պատկերում է 18-րդ դարի վերջի և 19-րդ դարի սկզբի անգլիական գավառի կյանքը։ Նրա «Մոլեգին հողմերի դարավանդը» (1847) միակ վեպի գլխավոր հերոսի բովանդակալից ու խոր ներաշխարհը խեղված է սոցիալական անարդարությամբ։ Նա համակված է խոր ատելությամբ շրջապատող հասարակության հանդեպ։ Վրեժխնդրության զենքը դարձնելով փողի իշխանությունը՝ նա դաժանորեն պատժում է իր թշնամիներին։ Թարգմանությունն անգլերենից՝ Արամ Բուդաղյանի: Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը։
Սոս Սարգսյան, «Երկիրը երկիր է»
356979149_971059880921553_4821575240290189709_n.jpg (173 KB)
«Երկիրը երկիր է» ժողովածուն ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, անվանի մտավորական Սոս Սարգսյանի հոդվածների, հուշերի, ակնարկների, մտքերի, հարցազրույցների ընտրանի է։ Գրքում դերասանի ուշադրության կենտրոնում են մեր երկրի անկախությունը, պետականությունը, մշակույթը։ Մտավորականը հասարակությանը հորդորում է դասեր քաղել հայ ժողովրդի պատմությունից, մասնավորապես քսաներորդ դարի իրադարձություններից: Սոս Սարգսյանը կարևորում է անկախության պահանջները հաշվի առնելը, հնի իներցիայով առաջ չշարժվելը, անձերի ճակատագիրը երկրի ճակատագրից չզատելը: Արտիստը համախմբվելու կոչ է անում, որովհետև «Եթե բոլորս երազենք, եթե պինդ երազենք, ապա իրականություն կդառնա մեր երազածը»: Գիրքը լույս է ընծայել «Վերնատունը»։

“Новая книга” -28 / 23: Месроп Маркосян, Эмили Бронте, Сос Саркисян
Познакомьтесь с Месропом Маркосяном, автором научной фантастики, самого востребованного жанра современности.
В его книге “Мастер времени” и герой, и антигерой - талантливые физики. Мотивация у них разная. Герой влюблен, антигерой действует из зависти и желания быть лучшим. Сильная конкуренция приводит к великим изобретениям, благодаря которым герой готовится спасти город от надвигающейся катастрофы. Издательство: “Букинист”.
Эмили Бронте: Грозовой перевал
Средняя из известных сестер Бронте, Эмили Бронте (1818-1848), изображает жизнь в английской деревне в конце 18 и начале 19 веков. Осмысленный и глубокий внутренний мир главного героя ее единственного романа “Грозовой перевал” (1847) омрачен социальной несправедливостью. Он наполнен глубокой ненавистью к окружающему обществу. Сделав власть денег оружием мести, он жестоко расправляется со своими врагами. Перевод с английского: Арам Будагян; Издательство “Антарес”.
Сос Саркисян: Страна
Сборник “Страна” представляет собой подборку статей, воспоминаний, рецензий, размышлений, интервью народного артиста СССР, известного интеллектуала Соса Саркисяна. В статьях актер делает акцент на независимости, государственности и культуре нашей страны. Он призывает общество учиться на истории армянского народа, особенно на событиях ХХ века. Сос Саркисян подчеркивает необходимость учитывать требования независимости, не двигаться вперед по старой инерции, не отделять судьбы отдельных людей от судеб страны. Художник призывает к единству, ведь “Если мы все будем мечтать, если будем сильно мечтать, то, то, о чем мы мечтаем, сбудется”. Издательство: “Вернатун”.