Միջնադարյան գործելաոճը պետք է դադարեցվի. Միրզոյանը ԵԱՀԿ հատուկ մշտական խորհրդի նիստում նշել է ակնկալիքները Բաքվի կողմից
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ hուլիսի 20-ին Վիեննայում Հայաստանի պահանջով հրավիրված ԵԱՀԿ հատուկ մշտական խորհրդի նիստում մատնանշել է Հայաստանի ակնկալիքները ադրբեջանական կողմից, այն է՝ վերականգնել Լաչինի միջանցքով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների ազատ տեղաշարժն ու անվտանգությունը՝ համաձայն նախկինում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների, իրականացնել Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 23-ին ընդունած և հուլիսի 6-ին վերահաստատած որոշումը, ապահովել մարդասիրական հասանելիություն դեպի Լեռնային Ղարաբաղ և համագործակցել համապատասխան միջազգային կազմակերպությունների, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի կառույցների հետ, լուծել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված կամ դրանից բխող բոլոր չլուծված հարցերը բացառապես խաղաղ միջոցներով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, մինչև նիստի մեկնարկը նախարար Միրզոյանը կարճ հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ մշտական խորհրդում նախագահող Իգոր Դյունդևի հետ։
Ըստ աղբյուրի՝ նիստում ելույթ են ունեցել նաև մի շարք պատվիրակությունների ներկայացուցիչներ՝ ըստ էության վերահաստատելով Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ տեղաշարժը վերականգնելու անհրաժեշտությունը։
Նախարար Միրզոյանի ելույթն ամբողջությամբ ներկայացված է ստորև։
«Պարո՛ն նախագահող,
Հարգելի՛ դեսպաններ,
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ԵԱՀԿ-ում Հյուսիսային Մակեդոնիայի նախագահությանը՝ Մշտական խորհրդի այս հատուկ նիստը հրավիրելու համար: Այս տարվա ընթացքում արդեն երկրորդ անգամն է, որ դիմում եմ այս հարգարժան կառույցին, և արդեն երկրորդ անգամն է, որ այստեղ ելույթ եմ ունենում Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի մասին։
Ցանկանում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել Մշտական խորհրդի հատուկ նիստին իմ վերջին ելույթից ի վեր տեղի ունեցած իրադարձություններին։
- Փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանն իրավաբանորեն պարտադիր ուժ ունեցող որոշում ընդունեց Ադրբեջանի դեմ՝ պարտավորեցնելով բոլոր անհրաժեշտ միջոցները ձեռնարկել Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան տեղաշարժն ապահովելու նպատակով:
- Խստագույնս հակադրվելով այս որոշմանը՝ ապրիլի 23-ին Ադրբեջանն ապրօրինաբար հսկիչ անցագրային կետ է տեղադրել Լաչինի միջանցքում՝ պնդելով, թե այդ կերպ իրականացնում է Դատարանի որոշումը:
- Ավելին, հունիսի 15-ին Ադրբեջանն արդեն ամբողջությամբ փակեց Լաչինի միջանցքն` արգելելով ցանկացած տեսակի, և նույնիսկ հումանիտար հասանելիությունը դեպի Լեռնային Ղարաբաղ, այդ թվում՝ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի համար:
- Հուլիսի 6-ին Արդարադատության միջազգային դատարանն իր որոշմամբ վերահաստատել է Ադրբեջանի միջազգայնորեն ամրագրված իրավական պարտավորությունը ձեռնարկել իր տրամադրության տակ գտնվող բոլոր միջոցներն՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան տեղաշարժը երկու ուղղություններով՝ հետևաբար, անմիջապես կասեցնել իր հսկիչ անցագրային կետի գործունեությունը, քանի որ այն անհերքելիորեն խոչընդոտում է Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հայերի՝ «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայով սահմանված իրավունքները:
Հարգելի՜ գործընկերներ,
Այս ելույթին զուգահեռ Լեռնային Ղարաբաղն արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, փաստացի շարունակում է արգելափակված մնալ Ադրբեջանի կողմից։ Այս ապօրինի արգելափակումից ավելի քան 7 ամիս անց իրավիճակը տեղում արագորեն վատթարանում է։
Գիտեմ, որ ԵԱՀԿ-ում մեր պատվիրակությունը պարբերաբար տեղեկացնում է Մշտական խորհրդին տեղում տիրող իրավիճակի մասին, հետևաբար, ես շատ չեմ կենտրոնանա մանրամասների վրա, այլ կամփոփեմ հիմնական կետերը:
Մարդասիրական տեսանկյունից առավել հրատապ են էներգետիկ և պարենային անվտանգության խնդիրները, ինչպես նաև առողջապահական համակարգի պատշաճ գործունեության խաթարումը։ Կցանկանայի ներկայացնել ձեզ որոշ փաստեր և թվեր, որոնք կօգնեն առավել լավ պատկերացում կազմել տեղում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ։
Կապված էներգետիկ անվտանգության հետ.
- Հունվարի 9-ից սկսած Ադրբեջանը խափանել էՀայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև միակ բարձրավոլտ հոսանքագծով իրականացվող էլեկտրականության մատակարարումը: Ամեն օր վեցժամյա հոսանքազրկումներ են տեղի ունենում, առկա է էլեկտրաէներգիայի սպառման 48%-ով նվազում, տեղական էլեկտրաէներգիայի արտադրության և մատակարարման համակարգերի գերշահագործում:
- Սկսած 2022թ. դեկտեմբերի 13-ից Ադրբեջանը պարբերաբար, իսկ 2023թ. մարտից 21-ից գրեթե մշտապես, խափանում է Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ գազի մատակարարումը՝ խորացնելով էներգետիկ և հումանիտար ճգնաժամը:
- Վառելիքի և առաջին անհրաժեշտության այլ պաշարների նվազող հասանելիության և Հայաստանից մատակարարումների ամբողջական կասեցման պայմաններում գրեթե բոլոր գյուղատնտեսական աշխատանքները, ինչպես նաև տնտեսության մյուս ճյուղերի գործունեությունը դադարեցվել են:
Ավելին, տրանսպորտային համակարգը նույնպես պարալիզացված է: Հանրային, այդ թվում՝ միջհամայնքային տրանսպորտը կդադարի գործել մի քանի օրից, իսկ մասնավոր տրանսպորտային միջոցները վաղուց մատնված են անգործության։ Պայմանավորված վառելիքի սուր պակասով՝ Ստեփանակերտում գործում է միայն 2 ավտոբուս՝ սպասարկելով մոտ 60 000 բնակչությանը:
Կախված պարենային անվտանգության հետ։
- Հունիսի 15-ից ի վեր բոլոր հումանիտար մատակարարումների կասեցումը, զուգորդված ներքին սահմանափակ պաշարների աստիճանական սպառման հետ, հանգեցրել է սննդամթերքի խորացող պակասին և խանութների փակմանը: Նախքան շրջափակումը սպառվող սննդամթերքի մոտ 90 տոկոսը ներմուծվում էր Հայաստանից: Այսպիսով, ամեն օր Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը չի ստանում 400 տոննա առաջին անհրաժեշտության ապրանք:
- Ավելին, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման միջոցով Ադրբեջանը շարունակում է խոչընդոտել շփման գծին հարակից մոտ 10,000 հեկտար հողի վրա գյուղատնտեսական աշխատանքների իրականացմանը, ինչն ընդհանուր մշակվող հողերի զգալի մասն է կազմում:
- Արդյունքում, այսօր Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը հայտնվել է սովի մատնվելու և սովամահության եզրին:
Ապօրինի շրջափակումը նաև հանգեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի այլ հիմնարար իրավունքների խախտմանը, այդ թվում՝
- Բժշկական օգնություն ստանալու իրավունքը, քանի որ վառելիքի սղության հետևանքով տուժում է նաև առողջապահական համակարգի աշխատանքը՝ ի վիճակի չլինելով կազմակերպել հիվանդների նույնիսկ շտապ տեղափոխումը տեղական հիվանդանոցներ։ Ամենօրյա հոսանքազրկումները և վառելիքի պակասը լրջորեն ազդել են բժշկական սարքավորումների շահագործման վրա՝ հանգեցնելով առողջապահական ծառայությունների ծավալի և որակի նվազմանը։
- Դեղորայքի, բժշկական մատակարարումների և հիգիենայի պարագաների աճող կարիքը, որն ուղեկցվում է բուժօգնության կարիք ունեցող հիվանդների՝ Հայաստան տեղափոխման արգելքով, ահագնացող սպառնալիք է մարդկանց կյանքին և առողջությանը:
- Առաջին անհրաժեշտության սննդամթերքի և վիտամինների պակասով պայմանավորված՝ մոտ 2 000 հղի կին, 30 000 երեխա, 20 000 տարեց և հաշմանդամություն ունեցող 9 000 անձ թերսնման պայմաններում գոյատևման պայքար է մղում:
- Քրոնիկ հիվանդություններ ունեցող անձինք, նրանցից 4678-ը շաքարային դիաբետով և 8450-ն արյան շրջանառության հիվանդություններով, գրեթե զրկված են անհրաժեշտ դեղորայք ստանալուց:
- Դեղատների ցուցափեղկերը լիովին դատարկ են՝ անհնար դարձնելով նույնիսկ առաջին բուժօգնության համար անհրաժեշտ դեղորայքի տրամադրումը:
- Եվ վերջում, շրջափակման հետևանքով սոցիալական և կրթական իրավունքները նույնպես խախտված են՝ կապված կրթական հաստատությունների և սոցիալական ծառայությունների գործունեության խաթարման հետ:
Այս հումանիտար աղետի պայմաններում մենք չենք կարող լուռ և անտարբեր մնալ, այլ պետք է գործենք վճռական և առանց հապաղման՝ կանխելու վերահաս աղետը:
Մենք պետք է հստակորեն հայտարարենք և արձանագրենք, որ այս գործողությունները, անկախ այն փաստից, թե ում կողմից են իրականացվում, հանդիսանում են միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում և Ժնևի կոնվենցիաների, մասնավորապես Ժնևի չորրորդ կոնվենցիայի ոտնահարում: Պետությունների անվիճարկելի պարտավորությունն է ապահովել «մինչև 15 տարեկան երեխաների, հղի կանանց և ծննդկանների համար նախատեսված առաջին անհրաժեշտության սննդամթերքի, հագուստի և դեղորայքի ազատ տեղաշարժը» և «թույլ տալ քաղաքացիական անձանց համար նախատեսված բժշկական պարագաների և հիվանդանոցային պարագաների ազատ տեղաշարժը»:
Ադրբեջանի այս դիտավորյալ գործողությունները չեն կարող որակվել այլ կերպ, քան անօրինական և անմարդկային։ Դրանք ոչ միայն ոտնահարում են մարդու հիմնարար իրավունքները և ժողովրդի արժանապատվությունը, այլ նաև նպատակ են հետապնդում ստեղծել ապրելու համար անտանելի պայմաններ և Լեռնային Ղարաբաղը ենթարկել էթնիկ զտման։
Պարո՛ն նախագահող,
Կցանկանայի այժմ անդրադառնալ քաղաքական և անվտանգային հարթությանը և վերահաստատել, որ հայկական կողմը հավատարիմ է շարունակելու իր ջանքերը հարաբերությունների կարգավորման և մեր տարածաշրջանում խաղաղության նոր դարաշրջան սկսելու ուղղությամբ։
Եվ օգտվելով այս առիթից՝ կցանկանայի ընդգծել մեր գործընկերների միջնորդությամբ և օժանդակությամբ իրականացվող բանակցությունների կարևորությունը։ Մենք բարձր ենք գնահատում նրանց ջանքերն ու նվիրվածությունը խաղաղության օրակարգին և մեր տարածաշրջանի առավել լավ ապագային:
Մենք համոզված ենք, որ տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հնարավոր է, և այն հնարավոր կլինի, եթե կողմերը ցուցաբերեն առավելագույն պատրաստակամություն՝ հասցեագրելու հակամարտության հիմնական պատճառները։ Այս առումով առանցքային է Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքների և անվտանգության խնդիրը։
Ինչպես վերջերս հայտարարեց ՀՀ վարչապետը, մենք պատրաստ ենք ճանաչել Ադրբեջանի 86.600 քկմ տարածքը, որը ներառում է Լեռնային Ղարաբաղը, սակայն այն ընկալմամբ, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության հարցը պետք է քննարկվի միջազգային մեխանիզմի ներքո՝ Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության միջոցով։ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը ոչ մի դեպքում չպետք է և չի կարող սխալ մեկնաբանվել և օգտագործվել որպես Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների արտոնություն։
Հասկանալի պատճառներով չեմ կարող շատ մանրամասնել ընթացող քննարկումների մասին և կցանկանայի պարզապես վերահաստատել մեր պատրաստակամությունը բարեխղճորեն ներգրավվել չափազանց բարդ և զգայուն հարցերի և իրավիճակների լուծումներ գտնելուն:
Այս բանակցություններում ամենակարևոր հարցերից մեկը վերաբերում է գոյություն ունեցող միջպետական սահմանների փոխադարձ ճանաչմանը։ 1991թ. Ալմա Աթայի հռչակագրի համաձայն՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախկին խորհրդային հանրապետությունների վարչական սահմանները ճանաչվել են որպես միջպետական սահմաններ:
Հայաստանը կողմնակից է հստակ սահմանագիծ ունենալուն՝ ապագայում ցանկացած տարածքային պահանջից խուսափելու և ուժի կիրառման միջոցով այդ պահանջները նյութականացնելու հավանականությունը բացառելու նպատակով: Եվ ցանկացած հետագա երկիմաստությունից խուսափելու համար մենք առաջարկում ենք միջպետական սահմանների սահմանազատման համար որպես հիմք օգտագործել գոյություն ունեցող ամենավերջին քարտեզները:
Խորին ափսոսանքով նշենք, որ թվում է՝ այս հարցում լուրջ երկիմաստություն թողնելը հենց այն է, ինչին մտադրվել և ձգտում է Ադրբեջանի ղեկավարությունը:
Ավելին, խաղաղության և անվտանգության հաստատումը պահանջում է նաև վստահության ամրապնդման որոշակի միջոցառումների իրականացում։ Այս նպատակով մենք առաջարկել ենք ապառազմականացված գոտի ստեղծել Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին: Մեր առաջարկն է՝ ուժերը տեղափոխել 1975 թվականի ԽՍՀՄ Գլխավոր շտաբի քարտեզներով սահմանված սահմանագիծ և սկսել քննարկում նշված ապառազմականացված գոտու ստեղծման կամ ուժերի հետքաշման պայմանների շուրջ։
Ցավոք, ադրբեջանական կողմը դեռ վարանում է ներգրավվել այդ քննարկումներում, և հայկական կողմի՝ ավելի քան մեկ տարի առաջ մեխանիզմների վերաբերյալ Ադրբեջանին գրավոր տրամադրված առաջարկը նույնիսկ չի էլ դիտարկվել։
Բանակցությունների օրակարգի մեկ այլ հարց կապված է տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման հետ։ Լինելով դեպի ծով ելք չունեցող երկիր և ունենալով փակ սահմաններ մեր չորս հարևաններից երկուսի հետ՝ Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է այդ օրակարգի առաջմղման հարցում՝ հստակ գիտակցելով, որ հաղորդակցության բոլոր ուղիները պետք է գործեն երկրների ինքնիշխանության և ազգային իրավազորության հիման վրա և հավասարության և փոխադարձության սկզբունքներին համապատասխան։ Վերջին երեք տարիներին այս հարցում արձանագրված առաջընթացը մեզ տալիս է որոշակի լավատեսություն, ինչպես մենք ենք կոչում, «Հայկական խաչմերուկի» տեսլականին հետամուտ լինելու հարցում:
Միևնույն ժամանակ, մենք ականատես ենք լինում, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման շուրջ բանակցությունների վարմանը զուգահեռ, Ադրբեջանը հետևողական գործողություններ է իրականացնում, որոնք հանգեցնում են Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից տարածքներում իրավիճակի վատթարացմանը։ Մայիսի 28-ի իր ելույթում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հրապարակավ խոստովանեց իր իրական մտադրություններն ու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների խնդիրը պատշաճ կերպով հասցեագրելու դժկամությունը։
Ես ցանկանում եմ անդրադառնալ նրա ելույթից որոշ ուղերձների.
- «Ապրիլի 23-ին սահմանին տեղադրված սահմանային անցակետըպետք է դաս լինիայսօր Ղարաբաղի շրջանում բնակվող հայերի համար»։
- «Մենք պատրաստվում ենքմեր ծրագրած վերջին քայլն անել, և այդ քայլն արվելու է, ես դրանում կասկած չունեմ։ Ես կրկին ասում եմ նրանց այստեղից՝ Լաչինի հողից, որը նրանք երկար տարիներ շահագործում էին և ապօրինի բնակեցմամբ էին զբաղվում, որիրենց գիրքը փակված է»։
- «Իմ ներկայացուցիչը գնաց և առաջին հանդիպումն ունեցավ նրանց հետ, հետո նրանց հրավիրեցինք Բաքու՝ բանակցելու: Նրանք հրաժարվեցին դա անել: Դրանից հետո, մենք երկրորդ անգամ հրավիրեցինք նրանց Բաքու, այսինքն՝ Ղարաբաղում բնակվող հայ փոքրամասնության ներկայացուցիչներին։ Նրանք դրանից էլ հրաժարվեցին։Երրորդ հրավեր չի լինելու: Կամ կգան գլուխները կկախեն և ինքնուրույն կգան,կամ հիմա ամեն ինչ այլ կերպ կզարգանա»։
Այս հայտարարություններն Արդարադատության միջազգային դատարանի իրավաբանորեն պարտադիր որոշումը Ադրբեջանի կողմից տարբեր կեղծ փաստարկներով չկատարելու և 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների խախտման հետ մեկտեղ, բացահայտում և հստակ ի ցույց են դնում Ադրբեջանի ղեկավարության իրական տրամադրվածությունն ու դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող և դրանից բխող հարցերի նկատմամբ։ Ադրբեջանի հայտարարություններն ու գործողությունները հավասարապես վկայում են միջազգային իրավունքին հավատարմության և միջազգային հանրության կոչերին ականջալուր լինելու ցանկության բացակայությունը:
Այժմ ցանկանում եմ անդրադառնալ 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերների և այլ պահվող անձանց հարցին:
Ադրբեջանը հրաժարվում է վերադարձնել բոլոր հայ ռազմագերիներին ու պատանդառված քաղաքացիական անձանց: Ադրբեջանի կողմից հաստատված տվյալների համաձայն՝ Բաքվում դեռևս պատանդ է պահվում 33 անձ, այդ թվում՝ երեքը քաղաքացիական: Ավելին, 2023 թվականի մայիսի 26-ին` Բրյուսելի և Մոսկվայի հանդիպումներից հետո, մարտական դիրքեր պաշար և ջուր տեղափոխող՝ Հայաստանի զինված ուժերի ևս երկու զինծառայողներ են առևանգվել Ադրբեջանի` Հայաստանի պետական սահմանն ապօրինի հատած զինված ստորաբաժանման կողմից: Հուլիսի 7-ին նրանք դատապարտվել են 11.5 տարվա ազատազրկման:
Սա Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի և նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հերթական խախտումն է։
ԵԱՀԿ-ն՝ իր մանդատով լիազորված իր կառույցներով, 1990-ականների սկզբից ներգրավված է եղել միջնորդելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցությունները: Ցավոք, ուժի կիրառումը և պատերազմական ագրեսիան լուրջ հարված հասցրին այդ ջանքերին։
Թեպետ Ադրբեջանը սխալմամբ պնդում է, որ ԼՂ-ն այժմ ներքին խնդիր է, Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար աղետը ցույց է տալիս, որ առանց կենսունակ միջազգային մեխանիզմի ոչ մի հայ չի գոյատևի Լեռնային Ղարաբաղում։
Չնայած Ադրբեջանի հետ բանակցությունները շարունակվում են, Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի հետագա վատթարացումը սպառնում է լրջորեն վնասել ընթացող քաղաքական գործընթացին: Այսպիսով, Հարավային Կովկասում խաղաղությամբ և կայունությամբ շահագրգիռ բոլոր գործընկերները պետք է հստակ գործողություններ ձեռնարկեն: Իրավիճակը պարզից էլ պարզ է. Լաչինի միջանցքի բացման նպատակով Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելը մեծապես կնպաստի մեր տարածաշրջանի խաղաղության հեռանկարներին։
Եզրափակելով խոսքս՝ ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ահազանգել, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամը ժամ առ ժամ է վատթարանում: Ներկա իրավիճակը տեղում գնահատելու համար պահանջվում է միջազգային հանրության անհապաղ ուշադրությունը: Համապատասխան միջազգային կազմակերպությունների կողմից Լեռնային Ղարաբաղ կարիքների գնահատման առաքելություն ուղարկելը և տուժած բնակչությանը մարդասիրական օգնություն տրամադրելը չափազանց մեծ կարևորություն ունեն:
Հայաստանը ակնկալում է ադրբեջանական կողմից.
- վերականգնել Լաչինի միջանցքով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների ազատ տեղաշարժն ու անվտանգությունը՝ համաձայն նախկինում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների,
- իրականացնել Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 23-ին ընդունած և հուլիսի 6-ին վերահաստատած որոշումը,
- ապահովել մարդասիրական հասանելիություն դեպի Լեռնային Ղարաբաղ և համագործակցել համապատասխան միջազգային կազմակերպությունների, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի կառույցների հետ,
- լուծել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված կամ դրանից բխող բոլոր չլուծված հարցերը բացառապես խաղաղ միջոցներով:
ՀՀ ԱԳ նախարար Միրզոյանն իր ամփոփիչ ելույթում շեշտել է. «Ես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն պատվիրակություններին, որոնք քիչ առաջ հստակ և աներկբա արտահայտվեցին Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ստեղծված ծանր հումանիտար իրավիճակի անթույլատրելիության մասին:
Թույլ տվեք ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում աղետալի է և կարող է ունենալ անկանխատեսելի հետևանքներ: Մենք այլևս չենք խոսում վերահաս ճգնաժամի մասին, մենք խոսում ենք շարունակվող հումանիտար աղետի մասին: Միջնադարյան գործելաոճը պետք է դադարեցվի: Այսպես չի կարող շարունակվել, եթե մենք լուրջ ենք վերաբերվում արժեքներին և սկզբունքներին։
Միջազգային հանրությունն ընդհանուր առմամբ և ԵԱՀԿ-ն, մասնավորապես, չեն կարող լռել, քանզի վտանգված է 120 հազար մարդու կյանք։
Լեռնային Ղարաբաղի պաշարումը և Լաչինի միջանցքի արգելափակումը պետք է անհապաղ վերացվեն, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված և դրանից բխող հարցերը պետք է պատշաճ և բարեխիղճ կերպով հասցեագրվեն: Դա ճանապարհ կհարթի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ բանակցությունների առաջմղման համար և այդքան երկար սպասված խաղաղություն կբերի տարածաշրջան։
Լռությունը, անտարբերությունն ու անգործությունն այլևս տարբերակ չեն։ Միջազգային մեխանիզմները պետք է արագ արձագանքեն նման իրավիճակների կարգավորման համար իրենց՝ մանդատով նախատեսված գործողությունների և գոյություն ունեցող գործիքակազմի շրջանակներում»:

The medieval way of working must be stopped – FM Mirzoyan about expectations from Baku
YEREVAN, JULY 20, ARMENPRESS. On July 20, in Vienna, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan participated in the OSCE Special Permanent Council meeting which was convened at the request of Armenia, ARMENPRESS was informed from MFA Armenia.
Before the session, Minister Mirzoyan had a brief meeting with the Chairperson of the OSCE Permanent Council Igor Djundev.
Ararat Mirzoyan delivered remarks at the PC meeting which is available below. The representatives of more than 10 delegations also had interventions in essence reconfirming the imperative to restore the free and safe movement through the Lachin corridor.
“Mr. Chairperson,
Distinguished Ambassadors,
I would like to thank the North-Macedonian OSCE chairpersonship for convening this Special PC meeting. This is already the second time that I am addressing this distinguished body during this year, and it’s the second time I am here to speak about the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh caused by the illegal blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan.
I would like to bring to your attention the events that happened since my last address at the Special PC.
On February 22, the International Court of Justice issued a legally binding order against Azerbaijan to take all necessary measures to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin corridor in both directions.
In stark contrast to this order, on April 23, Azerbaijan illegally installed a checkpoint on the Lachin corridor, claiming that hereby it implements the Order of the Court.
On June 15, Azerbaijan went further with fully blocking the corridor by banning any access to Nagorno-Karabakh, even humanitarian, including of the International Committee of Red Cross.
On July 6, the ICJ issued another order reconfirming its previous ruling and reaffirming Azerbaijan’s international legal obligation to take all necessary measures at its disposal to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin corridor in both directions and, therefore to immediately cease the operation of its checkpoint, as it unquestionably impedes the rights of Armenians living in Nagorno-Karabakh constituting a discrimination under the Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination.
As I speak today, the Lachin corridor, the only road connecting Nagorno-Karabakh with the rest of the world, remains effectively blocked by Azerbaijan. After more than 7 months of this illegal blockade, the situation on the ground is rapidly deteriorating.
I know that our delegation in the OSCE regularly updates the Permanent Council regarding the situation on the ground, therefore, I will not go into much details but rather would recap the main points.
From the humanitarian perspective, the most pressing are the energy and food security issues, as well as the disruption of the proper functioning of the healthcare system. I would like to present to you some facts and figures that will help to have a better understanding of the situation on the ground.
In relation to the energy security:
Since January 9, 2023, Azerbaijan has disrupted the supply of electricity through the sole high-voltage line between Armenia and Nagorno Karabakh. There have been daily six-hour power outages, a 48% decrease in electricity consumption, and depletion of local electricity production and supply systems.
Starting from December 13, 2022, Azerbaijan periodically, and since March 21, almost continuously, has been interrupting the only gas supply from Armenia to Nagorno Karabakh, thereby deepening the energy and humanitarian crisis.
Due to the diminishing availability of fuel and other essential resources and the full interruption of supplies from Armenia, almost all agricultural work, as well as the functioning of other sectors of the economy, has halted.
Furthermore, the transport system is also paralyzed, with public transportation, including the inter-community one, to stop functioning in the coming days, while private transportation has come to a standstill long ago. Due to the acute lack of fuel, the internal public transportation of the capital city of Stepanakert functions only with 2 buses serving over 60,000 people.
In relation to food security:
The suspension of all humanitarian supplies since June 15, coupled with the gradual utilization of limited domestic stocks, has resulted in an acute food shortage and closures of shops. Prior to the blockade, around 90% of all consumed food was imported from Armenia, and with every passing day the people of Nagorno-Karabakh don’t receive 400 tons of essential goods.
Furthermore, by using force and the threat of force, Azerbaijan continues to obstruct agricultural activities on approximately 10,000 hectares of land adjacent to the contact line, which constitutes a significant portion of the total cultivated land.
As a result, today the people of Nagorno-Karabakh are on the verge of hunger and starvation.
The illegal blockade resulted in violation of other fundamental rights of the people of Nagorno-Karabakh, including:
The right to healthcare, as due to the lack of fuel, the work of the healthcare system is also affected, being often unable to organize even emergency transportation of patients to local hospitals. Daily power outages and fuel shortages have severely impacted the operation of medical equipment, leading to a decrease in the volume and quality of healthcare services.
The growing shortage of medications and medical supplies, coupled with the ban on transporting medical patients to Armenia, poses an increasing threat to people's lives and well-being;
Due to the lack of essential food and vitamins, approximately 2,000 pregnant women, around 30,000 children, 20,000 older persons and 9,000 persons with disabilities are struggling to survive under conditions of malnutrition.
People with chronic diseases, including 4,687 individuals with diabetes and 8,450 individuals with circulatory diseases, are left almost without any medicine needed.
The shelves of pharmacies are completely empty, unable to provide even first aid medicine.
Last but not least, social and educational rights are also violated due to the disruption of the functioning of educational institutions and social services as a result of the blockade.
In light of this humanitarian catastrophe, we cannot remain silent and indifferent, but should act decisively and without delay to prevent the looming tragedy.
We should clearly state and place on record that these actions, regardless of the fact by whom they are carried out, constitute a blatant violation of International Humanitarian Law and a breach of the Geneva Conventions and the Fourth Geneva Convention, in particular. It is the incontestable obligation of the States to ensure, and I quote, “the free passage of all consignments of essential foodstuffs, clothing and tonics intended for children under fifteen, expectant mothers and maternity cases” and “allow the free passage of all consignments of medical and hospital stores” intended only for civilians”, end of quote.
These deliberate actions of Azerbaijan cannot be called otherwise than illegal and inhuman. They not only violate basic human rights and dignity of the people, but also intend to create unbearable conditions for living and aim to ethnically cleanse Nagorno-Karabakh.
Mr. Chairperson,
I would like to now turn to the political and security dimension and would like to reiterate that the Armenian side is committed to continuing its efforts for normalization of relations and opening a new era of peace in our region.
And taking this opportunity, I would like to highlight the importance of the negotiations mediated and facilitated by our partners. We appreciate their efforts and dedication to the peace agenda and a better future for our region.
We are convinced that durable peace in the region is possible and it’s possible if the sides show utmost willingness to address the root causes of the conflict. In this regard, the issue of rights and security of the Armenian population of Nagorno-Karabakh is key.
As stated recently by the Prime Minister of the Republic of Armenia, we are ready to recognizeAzerbaijan’s 86,600 square kilometres, which includes Nagorno-Karabakh, however with the understanding that the issue of the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh must be discussedwithin a framework of an international mechanism, through Stepanakert-Baku dialogue. The respect for the territorial integrity of Azerbaijan should not and could not be anyhow misinterpreted and used as a license for ethnic cleansings in Nagorno-Karabakh.
For understandable reasons, I cannot go into much detail regarding the ongoing discussions and would like to just reaffirm our readiness to engage in good faith in finding solutions to extremely complex and sensitive issues and situations.
One of the most important issues in these negotiations relates to the mutual recognition of the existing interstate borders. According to the Almaty Declaration of 1991, the administrative borders of the former Soviet Republics of Armenia and Azerbaijan were recognized as interstate borders.
Armenia advocates having a clear borderline to avoid any future territorial claims and exclude the possibility of use of force for materializing those claims. And in order to avoid any further ambiguity, we propose to recognise as the basis for the delimitation of the state border the most recent existing maps.
To our deep regret, it seems that leaving much ambiguity in this regard is exactly what Azerbaijani leadership has in mind and strives for.
Furthermore, the establishment of peace and security also requires the implementation of certain confidence-building measures. With this in mind, we have proposed to create a demilitarized zone on the borderline between Armenia and Azerbaijan. Our suggestion is to relocate the forces to the borderline defined in the 1975 USSR General Staff maps and start discussions on modalities of the mentioned demilitarized zone or the distancing of forces.
Unfortunately, the Azerbaijani side is still hesitant to engage in these discussions, and the proposal of the Armenian side on mechanisms which was provided to Azerbaijan in written form more than a year ago has not been even considered.
Another issue of the negotiations agenda is related to unblocking of regional transport and economic links. Being a landlocked country and having closed borders with two out of four of our neighbors, Armenia is very much interested in pursuing this agenda, with the clear understanding that all communication links shall operate based on the sovereignty and national jurisdiction of the countries and according to the principles of equality and reciprocity. The progress achieved in the last three years on this issue gives us some optimism to pursue our vision on, as we call it, Armenian Crossroad.
At the same time, we see that in parallel with conducting negotiations on normalization of relations with Armenia, Azerbaijan consistently engages in actions on the ground that lead to worsening of the situation in and around Nagorno-Karabakh. In his speech of May 28 President of Azerbaijan Ilham Aliyev himself publicly confessed his real intentions and reluctance to properly address the issue of guarantees of rights and security of the people of Nagorno-Karabakh.
I would just refer to some messages from his speech:
“The border checkpoint established on the border on April 23should be a lesson for Armeniansliving in the Karabakh region today.”
“We are about totake the last step in our plans, and that step will be taken – I have no doubt about that. I am telling them again from here, from the land of Lachin which they had been exploiting for many years and were engaged in illegal settlement, thattheir book is closed.”
“My representative went and held the first meeting with them, and then we invited them to Baku to talk. They refused to do that. After that, we invited them to Baku for the second time, i.e. representatives of the Armenian minority living in Karabakh. They refused that too.There will be no third invitation. Either theywill bend their necksand come themselves orthings will develop differentlynow.”
These statements, along with the failure by Azerbaijan, under various false arguments, to implement the legally binding decision of the ICJ and violation of its commitments under the November 9, 2020 Trilateral Statement, are revealing and clearly illustrate the real mindset of the Azerbaijani leadership and their stance regarding the issues related to and resulting from the Nagorno-Karabakh conflict. The statements and actions of Azerbaijan equally reveal the lack of adherence to the international law and calls of the international community.
Now I would like to turn to the issue of Armenian prisoners of war and other captives that are still kept by Azerbaijan in captivity three years after the 44-day war.
Azerbaijan refuses to return all the Armenian POWs and civilian captives. According to the data confirmed by Azerbaijan, 33 people, including three civilians, are still kept hostage in Baku. Moreover, on 26 May 2023, after the meetings in Brussels and Moscow, two more servicemen of the Armed Forces of Armenia, who were delivering provisions and water to combat outposts, were abducted by the armed unit of Azerbaijan, which illegally crossed the state border of Armenia. Օn July 7, they were sentenced to 11.5 years of imprisonment.
This is yet another violation by Azerbaijan of the international humanitarian law and Trilateral statement from November 9, 2020.
Dear Ambassadors,
The OSCE, with its mandated structures, has been engaged in mediating the negotiations to resolve the Nagorno-Karabakh conflict from the early 1990s. Unfortunately, the use of force and the war of aggression dealt a severe blow to these efforts.
Even though Azerbaijan falsely claims that Nagorno-Karabakh is an internal issue now, the humanitarian catastrophe created by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh shows that without a viable international mechanism, no single Armenian will survive in Nagorno-Karabakh.
Although talks with Azerbaijan continue, further deterioration of the situation on the ground in Nagorno-Karabakh risks to seriously harm the ongoing political process. Thus, all the partners interested in peace and stability in the South Caucasus should take concrete actions. The situation is crystal clear: pressuring Azerbaijan to open the Lachin corridor will greatly contribute to the peace prospects of our region.
Concluding my speech, I would like to alarm you once again that the humanitarian catastrophe in Nagorno-Karabakh deteriorates with every passing hour. The current situation on the ground requires urgent attention of the international community. Needs assessment mission to Nagorno-Karabakh by relevant international organisations and humanitarian assistance to the affected population is of utmost importance.
Armenia expects the Azerbaijani side
-to restorefreedom and security of movement of persons, vehicles and cargo, in line with the previously reached agreements, through the Lachin corridor;
-to implement the order of the International Court of Justice, issued on 22 February 2023 and reconfirmed on 07 July 2023;
-to provide humanitarian access to Nagorno-Karabakh and cooperate with relevant international organizations, particularly with the United Nations agencies;
-to resolve any outstanding issues related to or resulting from the Nagorno-Karabakh conflict exclusively throughpeaceful means.
Thank you very much for your attention”.
Closing Remarks
“I would like to thank all those delegations who just spoke up clearly and unambiguously about the inadmissibility of the dire humanitarian situation created by the illegal blockade of the Lachin corridor.
Let me once again emphasise that the situation in Nagorno Karabakh is disastrous and can have unpredictable consequences. We are not speaking about a looming crisis anymore; we speak about the ongoing humanitarian disaster. The mediaeval practices should be ceased. This cannot continue if we are serious about values and principles.
The international community in general and the OSCE in particular cannot remain silent simply because the lives of 120 thousand people are at stake.
The siege of Nagorno-Karabakh and the blockade of the Lachin corridor should be immediately lifted and the issues related to and resulting from the Nagorno-Karabakh conflict should be addressed properly and in good faith. This will pave the way for advancing the negotiations on the normalisation of relations between Armenia and Azerbaijan and bring the much-awaited peace to the region.
Silence, indifference and inaction are not an option anymore. International mechanisms should react swiftly within their mandated activities and existing instruments designed exactly for addressing such situations.