Վառելիքի սղության պատճառով Ստեփանակերտում գործում է հասարակական տրանսպորտի ընդամենը 2 երթուղի
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտում սահմանափակվում է հասարակական տրանսպորտի շահագործումը․ մայրաքաղաքի բնակչությանը կշարունակեն սպասարկել միայն ծայրամասային թաղամասերը սպասարկող երկու երթուղիները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի ներքին գործերի նախարարությունը․
«Հանրապետությունում ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված, վառելիքի սղության և հանրային տրանսպորտի բացակայության պատճառով, մայրաքաղաքում բացի երկու երթուղիներից, որոնք ծայրամասային թաղամասերն են սպասարկում, դադարեցված է հասարակայան տրանսպորտի շահագործումը:
Այս օրերին մի խումբ քաղաքացիներ, այդ թվում՝ անչափահասներ, որպես այլընտրանքային միջոց օգտագործում են հեծանիվներ, մոպեդներ և կամ ինքնագլորներ:
Ճանապարհային ոստիկանությունը հորդորում է ծնողներին ուշադիր լինել երեխաների նկատմամբ և տրանսպորտի այլընտրանքային միջոցները կիրառել նախատեսված վայրերում, առանց վտանգելու սեփական կյանքը, բացառելու վթարների դեպքերը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքն ապօրինի արգելափակելու հետևանքով Արցախում հումանիտար իրավիճակը սրվում է ժամ առ ժամ։ Գրեթե դատարկ են խանութները, կա սննդի, առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, այդ թվում՝ վառելիքի պակաս։

Из-за нехватки топлива в Степанакерте действуют лишь два маршрута общественного транспорта
В столице Республики Арцах, Степанакерте, ограничено движение общественного транспорта, действуют лишь два маршрута, обслуживающие периферийные районы. Как передает «Арменпресс», сообщение об этом распространило МВД Арцаха.
«В связи со сложившейся в республике ситуацией, из-за нехватки топлива и отсутствия единиц общественного транспорта в столице приостановлено движение общественного транспорта за исключением двух маршрутов, которые обслуживают периферийные районы.
В настоящее время граждане, в том числе и несовершеннолетние, используют велосипеды, мопеды и/или мотороллеры в качестве альтернативного средства передвижения.
ГИБДД призывает родителей быть внимательными к детям и использовать альтернативные виды транспорта в специально отведенных местах, не подвергать риску собственную жизнь и исключать аварии», - говорится в сообщении.
В результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора гуманитарная ситуация в Арцахе ухудшается с каждым часом. Магазинные полки почти пустые, не хватает продуктов питания, товаров первой необходимости, в том числе и топлива.