Փաշինյան-Միշել-Ալիև հանդիպմանը քննարկվել են Լաչինի միջանցքի արգելափակումը, ԼՂ հումանիտար ճգնաժամը և այլ հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի` Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպմանը քննարկվել են Լաչինի միջանցքի արգելափակումը, ԼՂ հումանիտար ճգնաժամը և այլ հարցեր։
Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ կառավարությունից։
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված խորացող հումանիտար ճգնաժամին, երկու երկրների միջև սահմանազատման և սահմանային անվտանգության ապահովման աշխատանքներին, տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համաձայնագրին, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հասցեագրմանը, ինչպես նաև գերիների, անհետ կորածների և այլ հումանիտար խնդիրներին վերաբերող հարցեր:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնել աշխատանքները քննարկված հարցերի կարգավորման ուղղությամբ», - ասված է կառավարության հաղորդագրությունում։

Blocking of Lachin Corridor, humanitarian crisis in NK and other issues discussed at Pashinyan-Michel-Aliyev meeting
Blocking of Lachin Corridor, humanitarian crisis in NK and other issues discussed at  Pashinyan-Michel-Aliyev meeting
YEREVAN, JULY 15, ARMENPRESS. The trilateral meeting of Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, President of the European Council Charles Michel and President of Azerbaijan Ilham Aliyev took place in Brussels, ARMENPRESS was infomred from the Office of the Prime Minister.
During the meeting, the deepening humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh caused by Azerbaijan's illegal blocking of the Lachin Corridor, border delimitation and works for ensuring border security between the two countries, the unblocking of regional transport and economic infrastructures, the agreement on the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, addressing the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh, as well as issues related to prisoners, missing persons and other humanitarian issues were discussed.