Երասխում կառուցվող երկաթի ձուլման գործարանի՝ Բաքվի գնդակոծությունները կդիտվեն որպես քաղաքական որոշում. ԱՄՆ սեփականատերեր
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երասխում կառուցվող երկաթի ձուլման գործարանի սեփականատեր ամերիկյան «ՎԻՐՏՈՒԱԼ ՖՈՆԴԻՆԳ» և «ՍԻԷՍԻ ԳԼՈԲԱԼ ԻՆՎԵՍԹՄԵՆԹՍ» ՍՊ ընկերությունները հայտարարություն են տարածել Ադրբեջանի կողմից գնդակոծությունների վերաբերյալ՝ նշելով, որ Ադրբեջանի կողմից մատնանշած միջազգային կոնվենցիաների որևէ դրույթ ընկերությունները չեն խախտել և պատրաստ են միջազգային իրավական հարթակներում պահանջելու կատարված ներդրումների, կրած վնասների և չստացված օգուտների հատուցում: Իսկ անզեն բանվորերի ուղղությամբ կրկին կրակահերթ արձակելու պարագայում, ընկերությունները դա կդիտեն ուղիղ հարված ամերիկյան կապիտալի ուղղությամբ, որը ոչ թե բնապահպանական շարժառիթ ունի, այլ զուտ քաղաքական որոշում է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտարարության մեջ նշված է. «Սույն թվականի հունիսի սկզբին Ադրբեջանը հայտարարեց, որ Հայաստանի Երասխ բնակավայրում կառուցվում է մետալուրգիական գործարան, որը բնապահպանական խնդիրներ է ստեղծելու իրենց երկրի համար: Մեր կողմից Հայաստանում հիմնադրված «Ջի Թի Բի Սթիլ» ընկերությունը հունիսի 8-ին հայտարարություն տարածեց, նշելով, որ ստացել է շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության դրական եզրակացություն՝ համապատասխան փորձաքննական պահանջներով, որոնք համապատաասխանում են բոլոր միջազգային չափորոշիչներին։
5 օր անց՝ հունիսի 13-ին, Ադրբեջանը սկսեց կրակել մեր կողմից կառուցվող գործարանի ուղղությամբ: Կրակոցները շարունակվում են մինչ այսօր: Այս ընթացքում մարմնական ծանր վնասվածքներ են ստացել մեր 2 աշխատակիցները, վնասվել և շարքից դուրս են եկել ընկերության տրակտորը, կռունկն ու բեռնատարը: Դրանք ֆոտո և տեսանկարահանմամբ արձանագրվել և հրապարակվել են մեր կողմից: Վերոնշյալ փաստերն արձանագրել են նաև տարբեր երկրների դեսպաններ, դիվանագիտական ներկայացուցիչներ, միջազգային դիտորդներ և լրագրողներ:
Հարկ ենք համարում ընդգծել հետևյալ անկյունաքարային կետերը՝
1. Կեղծ են պնդումները, որ Երասխում կառուցվող գործարանը էկոլոգիական խնդիր է ստեղծելու Ադրբեջանի համար: Մեր գործարանը ոչ թե մետալուրգիական է, որտեղ հանքաքարից մետաղ են արտազատում, այլ մետաղաձուլարան է, որտեղ պատրաստի մետաղները, ձուլելու արդյունքում, վերածվում են ամրանների: Այս պարագայում, չկան վնասակար արտանետումներ ո՛չ դեպի մթնոլորտ, ո՛չ դեպի շրջակա միջավայր ու պոչամբար: Թափոններ նույնպես չկան: Նմանատիպ գործարան այժմ աշխատում է նաև Ադրբեջանի մայրաքաղաքում՝ «Բաքու սթիլ քոմփանի» անվամբ, որը տարեկան 4 անգամ ավելի երկաթ է ձուլում, քան նախատեսվում է ձուլել մեր գործարանում և գնտվում է բնակելի տներից 400 մետր հեռավորության վրա:
2. Երասխ համայնքի բնակելի տները գտնվում են մեր գործարանից շուրջ 300 մետր հեռավորության վրա, իսկ ադրբեջանական ամենամոտ Հեյդարաբադ գյուղը 1.8 կմ հեռավորության վրա: Հետևաբար, Ադրբեջանի համար բնապահպանական խնդիր ստեղծելու նպատակ այստեղ չի՛ կարող լինել: Նմանատիպ գործարան կա նաև Հայաստանի Չարենցավան քաղաքում, որը 1.8 կմ շառավղով ընդգրկում է ամբողջ քաղաքն ու հարակից գյուղն՝ իրենց տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներով:
3. Գործարանն աշխատելու է ջրային հովացման համակարգով, որտեղ օգտագործվող ջուրը ներքին շրջապտույտի մեջ է և երբեք դուրս չի գալիս գործարանի տարածքից: Դա նման է մեքենայի շարժիչը հովացնող հեղուկին, որը երբեք դուրս չի գալիս մեքենայից: Արաքս գետը, որի հնարավոր աղտոտման մասին բարձրաձայնում են ադրբեջանցիները, գտնվում է գործարանից 6 կմ հեռավորության վրա: Եթե անգամ մենք դիտավորություն ունենանք գետն աղտոտելու, չենք կարող:
4. Մեր գործարանի վառարանի ծխնելույզն ունենալու է 33 մետր բարձրություն և եռաստիճան ֆիլտրման համակարգ, որի միջոցով բարձրացող օդը չի ունենալու շրջակա միջավայրի վրա բացասական ազդեցություն: Դա հաստատվել է ՇՄԱԳ փորձաքննության ընթացքում, որը տևել է ավելի քան 6 ամիս:
Այսպիսով, Ադրբեջանի կողմից մատնանշած միջազգային կոնվենցիաների որևէ դրույթ մենք չենք խախտել, քանի որ մեր կողմից կառուցվող գործարանի տեսակն ու արտադրողականության չափը չի՛ առաջացնում անդրսահմանային ազդեցություն:
Այս պնդումներն ապացուցելու համար պատրաստ ենք աշխատանքային կարգով քննարկել միջազգային փորձագետների հետ ինչպես առերես հանդիպման, այնպես էլ հեռահար ձևաչափերով:
Վերոգրյալին հաջորդելու են մեր գործողությունները միջազգային իրավական հարթակներում, որոնց համար մենք չենք խնայի որևէ միջոց և պահանջելու ենք կատարված ներդրումների, կրած վնասների և չստացված օգուտների հատուցում: Ընդգծենք, որ մենք ունենք բոլոր հիմքերն, այդ թվում՝ արձանագրված շուրջ 40 երկրների դիվանագիտական ներկայացուցիչների կողմից:
Մեր այս հայտարարությունն անտեսելու և անզեն բանվորերի ուղղությամբ կրկին կրակահերթ արձակելու պարագայում, մենք դա կդիտենք ուղիղ հարված ամերիկյան կապիտալի ուղղությամբ, որը ոչ թե բնապահանական շարժառիթ ունի, այլ զուտ քաղաքական որոշում է»:

Baku’s shooting at factory being built in Yeraskh will be viewed as political decision – US investors
YEREVAN, 14JULY,ARMENPRESS․ The American companies "VIRTUAL FUNDING" and "CSE GLOBAL INVESTMENTS" JSC, owners of the iron smelting plant under construction in Yeraskh, issued a statement regarding the shootings by Azerbaijan, noting that the companies did not violate any provisions of the international conventions pointed out by Azerbaijan and are ready to demand compensation for the investments, the loss incurred and profit not earned in international legal platforms. And in the case of firing again at unarmed workers, the companies will see it as a direct blow to American capital without any environmental motive, but a purely political decision.
ARMENPRESS reports, the statement reads as follows,
“Earlier this June, Azerbaijan announced that in the Yeraskh settlement of Armenia, a metallurgical plant is being constructed, which will generate environmental problems for their country. In its statement issued on June 08th, "GTB Steel" LLC, the Company we founded in Armenia, stated that the Company received a positive conclusion on the environmental impact with the relevant expertise requirements, which comply with all international standards.
Five days later, on June 13, Azerbaijan started shootings in the direction of the plant that we are constructing. The shootings continue to this day. During this time, our two employees suffered serious injuries. Тhe Company's tractor, crane, and truck had been damaged and are no longer operational. We have published the photo and video footage thereof. Ambassadors, diplomatic representatives, international observers, and journalists from different countries have also documented the foregoing facts.
We believe it is relevant to point out the following essential points:
1. The claims that the plant being constructed in Yeraskh will create ecological problems for Azerbaijan are false. Our plant is not a metallurgical, where metal is extracted from ore, but rather a metal smelter, where through casting the finished metals we will get rebar. In this case, there are no harmful emissions to the atmosphere or the environment and tailings. No waste either. A similar plant, i.e. "Baku Steel Company", is now operating in the capital of Azerbaijan. That company casts 4 times more iron per year than is planned to be cast in our plant, and is located 400 meters away from residential houses.
2. The residential houses in the Yeraskh community are located about 300 meters away from our plant, and the nearest Azerbaijani village Hyderabad is 1,8 km away. Therefore, there can be no intention to generate an environmental problem for Azerbaijan. A similar plant is located in Charentsavan city of Armenia, which covers the entire city and surrounding villages with tens of thousands of citizens within a radius of 1.8 km.
3. The plant will operate with a water cooling system, assuming that used water is in closed circulation and will not discharge the plant area. It's like the coolant used in vehicle engine that never discharges from the vehicle. Azerbaijan also emphasizes the possible pollution/contamination of the river Araks, which, is 6 km away from the plant. Even if we intend to pollute the river, it would be impossible for us.
4. The furnace chimney of our plant will be of 33 meters height and equipped with a three-stage filtration system, thus the air rising through the chimney will have no negative impact on the environment. This was confirmed during the EIA examination, which lasted more than 6 months.
Thus, we have not violated any provisions of the international conventions that Azerbaijan points out, as the type of plant and productivity of the plant we are constructing will not cause any cross- border impact. To prove these claims, we are ready to discuss them with international experts both in person and remotely. The foregoing will be followed by our actions in international legal authorities. We will spare no efforts and will claim for investments made, the loss incurred, and profit not earned. Let us mention that we have all grounds, including those documented by the diplomatic representatives of about 40 countries.
In case our statement is ignored, and shootings in the direction of our unarmed workers continue, we will consider this as a direct attack on American capital without any environmental motive, but rather upon a political decision”.