Արցախի պետնախարարը ներկայացրեց ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության հետ հանդիպման արդյունքները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը մանրամասներ է ներկայացրել Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության հետ ունեցած հանդիպումից։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Գուրգեն Ներսիսյանը հայտնեց, որ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատար Ալեքսանդր Լենցովի հետ պայմանավորվել են, որ խաղաղապահներն ամենօրյա ռեժիմով Ռուսաստանի պատկան կառույցներին կզեկուցեն Արցախում տիրող իրավիճակը։
Պետնախարարի խոսքով` խաղաղապահ առաքելության հրամանատարությունն ընդունում է, որ խախտվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները։ «Պարտավորվել և ընդունել են, որ իրենք աշխատանք ունեն անելու` հումանիտար ճգնաժամը վերացնելու համար»,- հավելեց Գուրգեն Ներսիսյանը։
Պետնախարարը հավելեց, որ Ասկերանի շրջանի բնակիչները կմնան խաղաղապահ զորակազմի մշտական տեղակայման վայրի մոտ տեղադրված վրաններում այնքան ժամանակ, մինչև հստակ լուծումներ չտրվեն խնդրին։
Համաժողովրդական շարժման մյուս մասնակիցները վերադարձան Ստեփանակերտ, որտեղ նույնպես վրաններ են տեղադրվելու, պետնախարարի բնորոշմամբ` Արցախում ստեղծված իրավիճակի կարմիր լույսը վառ պահելու համար։

Artsakh’s Minister of State presents results of the meeting with the command of Russian peacekeepers
YEREVAN, 14JULY,ARMENPRESS․ Artsakh Republic State Minister Gurgen Nersisyan presented details of the meeting with the command of the Russian peacekeeping troops stationed in Artsakh.
ARMENPRESS reports, Gurgen Nersisyan said that they agreed with Alexander Lentsov, the commander of the Russian peacekeeping troops, that the peacekeepers will report the situation in Artsakh to the relevant Russian structures on a daily basis.
According to the Minister of State, the command of the peacekeeping mission admits that the provisions of the tripartite declaration of November 9, 2020 have been violated. "They admitted that they have work to do to eliminate the humanitarian crisis," added Gurgen Nersisyan.
The Minister of State added that the residents of Askeran region will stay in the tents placed near the permanent location of the peacekeeping troops until clear solutions are given to the problem.
The other participants of the popular movement returned to Stepanakert, where tents will also be set up, according to the Minister of State, to keep the red light of the situation in Artsakh burning.