Արցախի պետնախարարը ներկայացրեց ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության հետ հանդիպման արդյունքները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը մանրամասներ է ներկայացրել Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության հետ ունեցած հանդիպումից։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Գուրգեն Ներսիսյանը հայտնեց, որ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատար Ալեքսանդր Լենցովի հետ պայմանավորվել են, որ խաղաղապահներն ամենօրյա ռեժիմով Ռուսաստանի պատկան կառույցներին կզեկուցեն Արցախում տիրող իրավիճակը։
Պետնախարարի խոսքով` խաղաղապահ առաքելության հրամանատարությունն ընդունում է, որ խախտվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները։ «Պարտավորվել և ընդունել են, որ իրենք աշխատանք ունեն անելու` հումանիտար ճգնաժամը վերացնելու համար»,- հավելեց Գուրգեն Ներսիսյանը։
Պետնախարարը հավելեց, որ Ասկերանի շրջանի բնակիչները կմնան խաղաղապահ զորակազմի մշտական տեղակայման վայրի մոտ տեղադրված վրաններում այնքան ժամանակ, մինչև հստակ լուծումներ չտրվեն խնդրին։
Համաժողովրդական շարժման մյուս մասնակիցները վերադարձան Ստեփանակերտ, որտեղ նույնպես վրաններ են տեղադրվելու, պետնախարարի բնորոշմամբ` Արցախում ստեղծված իրավիճակի կարմիր լույսը վառ պահելու համար։

Государственный министр Арцаха представил итоги встречи с командованием миротворческих сил РФ
Государственный министр Республики Арцах Гурген Нерсисян представил подробности встречи с командованием дислоцированных в Арцахе российских миротворческих сил.
Как сообщает Арменпресс, Гурген Нерсисян сообщил, что они договорились с командующим российским миротворческим контингентом Александром Ленцовым, что миротворцы будут ежедневно докладывать о ситуации в Арцахе должностным структурам РФ.
ռռռռ.jpg (140 KB)
По словам госминистра, командование миротворческой миссии признает, что нарушены положения Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. «Они взяли на себя обязательство и признали, что им есть, что делать в плане устранения гуманитарного кризиса», - добавил Гурген Нерсисян.
Госминистр добавил, что жители Аскеранского района остануться в палатках, расставленных вблизи места постоянной дислокации миротворческих сил, до тех пор, пока не будут даны четкие решения проблемы.
Другие участники общенародного движения вернулись в Степанакерт, где, по словам госминистра, также будут установлены палатки, чтобы не гасить красный свет ситуации в Арцахе.