Տեր կանգնեք ձեր մանդատին և ապահովեք մեզ խոստացված խաղաղությունը․ Արցախի ՄԻՊ-ը դիմեց ՌԴ խաղաղապահներին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի՝ 7 ամիս շարունակվող շրջափակումը հասել է օրհասական կետի, երբ այլևս լրջագույնս վտանգված է 120 հազար մարդու, այդ թվում՝ 30 հազար երեխաների, 20 հազար տարեցների կյանքը, երբ այլևս մի ողջ ժողովրդի գլխին կախված են գոյաբանական սպառնալիքներ, որոնք անհերքելի են և ընդգծված։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Ստեփանակերտում մեկնարկած համաժողովրդական հանրահավաքի ընթացքում այս մասին ասաց Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
«Գտնվելով շրջափակման մեջ և հունիսի 15-ից ամբողջությամբ կտրվելով հումանիտար հասանելիությունից՝ մեր ժողովուրդը կանգնել է թերսնուցման, սովի, Ադրբեջանի կողմից անթաքույց իրականացվող էթնիկ զտման, բռնի հպատակեցման և ցեղասպանության իրական և անհերքելի սպառնալիքի ներքո։ Իրավիճակի մասին երկար չեմ խոսի, որովհետև խոսել եմ 7 ամիս շարունակ, ահազանգել եմ բոլոր բոլորին, խոսել շատերի հետ, անդադար՝ ամեն հանդիպման ժամանակ զրուցակիցներիցս ակնկալելով հարգանք մեր ժողովրդի իրավունքների նկատմամբ, հարգանք մեր ժողովրդի կյանքի և սեփական հայրենիքում խաղաղ ապրելու իրավունքի նկատմամբ։ Ակնկալել եմ կարեկցանք, ըմբռնում այն ամենի, ինչ կատարվում է մեզ հետ։ Խոսել եմ խնդրանքով, խոսել եմ ցասումով։ Այսօր արդեն ահազանգի կոչնակը հնչեցնելու հերթական պահն է, որն այսօր, այստեղ հավաքվելով, բոլորս միասին պետք է անենք»,- ասաց Ստեփանյանը։
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանը դիմեց միջազգային հանրության բոլոր դերակատարներին։ «Ասում եք մարդու իրավունքնե՞ր։ Ուրեմն ասեք ինձ, ես ինչպե՞ս նայեմ այս ժողովրդի աչքերին և ասեմ, որ իրենք էլ ունեն իրավունքներ։ Ես ինչպե՞ս նայեմ թերսնուցման մեջ գտնվող հղի կնոջ աչքերին, որի երեխան կարող է արատներով ծնվել։ Ես ինչպե՞ս նայեմ այն մայրերի աչքերին, որոնց օրվա ամենամեծ երազանքը իրենց երեխայի համար մի բուռ միրգ կամ քաղցրավենիք հայթայթելն է։ Ես ինչպե՞ս նայեմ հերթերում կանգնած հազարավոր մարդկանց աչքերին, որոնք ժամերով հերթ են կանգնում մի բուռ շաքարավազ կամ ձեթ ստանալու համար։ Ես ինչպե՞ս նայեմ 20 հազար տարեցների աչքերին, որոնք օրվա հանապազօրյա հացը հայթայթելու համար անմարդկային դժվարությունների միջով են անցնում։ Եվ վերջապես, ես ինչպե՞ս նայեմ այս հողակտորի համար իր ամենաթանկը տված զոհվածի մոր աչքերին, որն ահաբեկված հայացքով նայում է ինձ՝ վախենալով, որ կկորցնի իրեն մնացած վերջին սրբությունը՝ զավակի գերեզմանը։ Պատասխանեք ինձ, ես ուզում եմ, որ դուք նայեք նրանց աչքերին, ես ուզում եմ, որ դուք պատասխանեք նրանց, որովհետև ես այլևս պատասխաններ չեմ գտնում։ Գեղեցիկ ու շքեղ դահլիճներում մարդու իրավունքներից խոսելը մի բան է, այդ իրավունքների պաշտպանությունը գործնական քայլերով ապացուցելը՝ մեկ այլ բան։ Մտահոգված ենք, խիստ մտահոգված ենք, խորապես մտահոգված ենք, կոչ ենք անում և նմանատիպ այլ հայտարարություններ․․․ բավ է, հերիք է, մինչ դուք մերկապարանոց մտահոգություններ եք հայտնում, 120 հազար մարդ մատնվում է անմարդկային զրկանքների»։
Այնուհետև Արցախի ՄԻՊ-ը դիմեց Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմին, որոնց 2020 թվականի եռակողմ հայտարարությամբ վերապահվել է Արցախի ժողովրդի կյանքի իրավունքի և ֆիզիկական գոյության հիմնական երաշխավորի դերը․ «Մեզ խաղաղություն էր խոստացվել։ Խաղաղությունն ամենօրյա տեղեկագրերում հրադադարի ռեժիմի խախտումների արձանագրումը չէ։ Խաղաղությունն ամենօրյա հաց հայթայթելով ֆիզիկական գոյություն քարշ տալը չէ։ Խաղաղությունը սեփական հայրենիքում պատանդառված և ամեն ինչից զրկված լինելը չէ։ Խաղաղությունն ամեն օր հոգեբանական հարձակումների և մեր վրա թափվող անորոշությունները չեն։ Տեր կանգնեք ձեր մանդատին՝ ապահովելու իրական խաղաղություն, ապահովելու բարեկեցիկ կյանք, որ խոստացել եք մեր ժողովրդին ամենաբարձր մակարդակով»,- շեշտեց Ստեփանյանը։
Շարունակելով խոսքը՝ Ստեփանյանը դիմեց Հայաստանում ապրող հայրենակիցներին՝ ընդգծելով որ Արցախը յուրաքանչյուր հայի համար բացառիկ արժեք և սրբություն է։ «31 տարի առաջ Արցախում ապրող հայը կանգնեց մի պարզագույն ցանկությամբ՝ միանալու Մայր հայրենիքին։ Այդ ցանկությունը վաղեմության ժամկետ չունի, դա սրբագույն երազանք ու նպատակ է, որ պետք է իրականություն դառնա։ Ինչպես միշտ, այս անգամ էլ կանգնեք ի պաշտպանություն Արցախի, մենակ մի թողեք Արցախում ապրող հային իր այդ սրբագույն երազանքի հետ»։
Դիմելով սփյուռքում ապրող հայերին՝ Ստեփանյանն ընդգծեց․ «Ձեզանից շատերը իրենց նախնիների օրինակով գիտեն՝ ինչ է նշանակում ցեղասպանվել, ինչ է նշանակում հայրենազրկվել, ինչ է նշանակում ամբողջ կյանքն ապրել հայրենիքից հեռու։ Սիրելի քույրեր և եղբայրներ, ձեզ խնդրում եմ, եթե կուզեք՝ աղաչում եմ, վեր ելեք՝ կանխելու հայ ժողովրդի նոր ցեղասպանությունը, վեր ելեք՝ պարտադրելու աշխարհին գոնե այս անգամ պատասխանատվություն ստանձնել հայ ժողովրդի ճակատագրի համար։ Ամենուրեք ասում էին այլևս երբեք, պարտադրեք նրանց հավատարիմ մնալ իրենց հայտարարություններին։ Մենք պետք է ջնջենք մեր ճակատագրից անընդհատ ցեղասպանվող ժողովրդի խարանը։ Սիրելի քույրեր և եղբայրներ, այս ամենն էկրաններից այն կողմ ինչ-որ օտարի հետ տեղի ունեցող իրականություն չէ, սա Արցախում ապրող ձեր քույրերի և եղբայրների՝ ամեն օր խեղվող ճակատագիրն է»։
Ստեփանյանը շարունակեց՝ եթե աշխարհի շատ ժողովուրդների պետությունն ու պետականությունը մատուցվել է սկուտեղի վրա, ապա Արցախը վաստակել է իր ինքնորոշման իրավունքը։ «Արցախյան բոլոր պատերազմներում վճարված թանկ գինը, 7-ամսյա շրջափակումն աղաղակող փաստեր են, որ մենք չենք կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, չենք կարող և վերջ։ Վերջապես հասկացեք։ Բոլոր նրանք, ովքեր դեռ իլուզիաներ ունեն այս առումով, թող պատասխանեն՝ արդյոք հնարավոր է՞ր պատկերացնել հրեաների կյանքը Նացիստական Գերմանիայում։ Այո, Ադրբեջանն այդ նույն նացիստական երկիրն է, որտեղ հասարակությունն ամբողջությամբ ներծծված է հայատյացությամբ, հայի նկատմամբ ատելությամբ ու թշնամանքով։ Բոլորը դրանում վաղուց արդեն համոզված պետք է լինեին։ Սա 21-րդ դարի ամենամեծ ողբերգություններից մեկն է։ Ուրեմն, վերջ տվեք խոսելուն, անհապաղ և կոնկրետ գործողություններ ձեռնարկելը ցպահանջ է՝ Արցախում ողբերգությունը կանխելու համար։ Անտարբերությունը հավասար է մեղսակցության։ Եվ հիշեք՝ անպատիժ հանցագործությունը կրկնվող հանցագործություն է։ Այսուհետ մեր անցյալը, ներկան ու ապագան նաև ձեր ձեռքերում է։ Արցախն ապրելու է, Արցախը հարատևելու է՝ ի հեճուկս բոլոր չկամների ու թշնամիների և ի փառս համայն հայության»,- եզրափակեց Արցախի ՄԻՊ-ը։

Соблюдайте свой мандат и обеспечьте нам обещанный мир: Омбудсмен Арцаха обратился к миротворцам РФ
Блокада Арцаха, продолжающаяся уже 7 месяцев, достигла критической точки, жизни 120 000 человек, в том числе 30 000 детей и 20 000 пожилых людей, угрожает серьезная опасность, угрозы жизни, которые неоспоримы и подчеркнуты, нависли над целой нацией.
Как передает корреспондент «Арменпресс», об этом на народном митинге в Степанакерте говорил Омбудсмен Республики Арцах Гегам Степанян.
«Находясь в блокаде и будучи полностью лишенным гуманитарного доступа с 15 июня, наш народ столкнулся с реальной и неоспоримой угрозой недоедания, голода, этнических чисток, насильственного порабощения и геноцида, открыто осуществляемого Азербайджаном. Я не буду долго говорить о ситуации, потому что я говорил об этом уже 7 месяцев, я предупреждал, я говорил со многими людьми, ожидая уважения прав нашего народа, уважения к жизни нашего народа и право на мирную жизнь на своей родине. Я ожидал сочувствия, понимания того, что с нами происходит. Я говорил с просьбой, я говорил с гневом. «Сегодня очередной момент озвучивания сигнала тревоги, который, мы все, собравшись здесь, должны озвучить вместе», - сказал Степанян.
Омбудсмен Республики Арцах обратился ко всем субъектам международного сообщества. “Вы говорите о правах человека? Так скажите мне, как я могу смотреть этим людям в глаза и сказать им, что у них тоже есть права? Как мне смотреть в глаза истощенной беременной женщине, у которой ребенок может родиться нездоровым? Как я могу смотреть в глаза матерям, чья самая большая мечта – найти немножко фруктов или сладостей для своего ребенка? Как я могу смотреть в глаза тысячам людей, стоящих в очередях, часами стоящих в очереди за горстью сахара или масла? Как я могу смотреть в глаза 20 000 пожилых людей, которые проходят через нечеловеческие трудности, чтобы найти хлеб насущный? И, наконец, как я могу смотреть в глаза матери жертвы, отдавшей ей самое дорогое за этот клочок земли, которая смотрит на меня испуганным взглядом, боясь, что потеряет последнюю оставшуюся ей святость, могилу своего ребенка? Я хочу, чтобы вы посмотрели им в глаза, я хочу, чтобы вы ответили им, потому что я больше не могу находить ответов. Одно дело говорить о правах человека в красивых и роскошных залах, другое дело доказывать защиту этих прав практическими шагами. Мы обеспокоены, мы глубоко обеспокоены, мы глубоко обеспокоены, мы призываем и другие подобные заявления... хватит, хватит, Пока вы высказываете неприкрытые опасения, 120 000 человек подвергаются бесчеловечным лишениям».
Омбудсмен Арцаха обратился к дислоцированным в Арцахе российским миротворческим войскам, которым Трехсторонним заявлением от 2020 года отведена роль главного гаранта права на жизнь и физическое существование народа Арцаха. «Нам обещали мир. Мир - это не запись о нарушениях режима прекращения огня в ежедневных бюллетенях. Мир не в том, чтобы влачить физическое существование, зарабатывая на хлеб насущный. Мир – не означает быть заложником и лишиться своей Родине. Мир – это не психологические атаки и неуверенность, которые ожидают нас каждый день. Соблюдайте свой мандат, чтобы обеспечить настоящий мир, обеспечить благополучную жизнь, которую вы обещали нашему народу на самом высоком уровне», - подчеркнул Степанян.
Он обратился к проживающим в Армении соотечественникам, подчеркнув, что Арцах является исключительной ценностью и святостью для каждого армянина. «31 год назад армянин, проживающий в Арцахе, выступил с простым желанием присоединиться к Родине. Это желание не имеет срока давности, это священная мечта и цель, которая должна стать реальностью. Как было всегда, и в этот раз встаньте на защиту Арцаха, не оставляйте живущего в Арцахе армянина наедине со своей священной мечтой».
Обращаясь к проживающим в диаспоре армянам, Степанян подчеркнул: «Многие из вас по примеру своих предков знают, что такое геноцид, что значит быть лишенным Родины, что значит прожить всю жизнь вдали от Родины. Дорогие братья и сестры, я прошу вас, если хотите, умоляю вас, встаньте, чтобы предотвратить новый геноцид армянского народа, встаньте, чтобы заставить мир взять на себя ответственность за судьбу армянского народа хотя бы в это время. Повсюду говорили «никогда больше», так заставьте придерживаться своих заявлений. Мы должны стереть с нашей судьбы клеймо людей, над которыми постоянно совершают геноцид. Дорогие братья и сестры, все это не реальность, происходящая с каким-то незнакомцем на экране, это ежедневно ломаемая судьба ваших братьев и сестер, живущих в Арцахе.
Степанян продолжил: “Если государство и государственность многих народов мира были поданы на блюдечке, то Арцах заслужил свое право на самоопределение”.
«Высокая цена, заплаченная во всех арцахских войнах, 7-месячная блокада – это шокирующие факты, мы не можем быть в составе Азербайджана, не можем и все! Поймите это наконец! Пусть ответят все, у кого еще есть иллюзии на этот счет, можно ли было представить себе жизнь евреев в нацистской Германии. Да, Азербайджан такая же нацистская страна, где общество насквозь проникнуто ненавистью к армянам, ненавистью и враждой. Все давно должны были убедиться в этом. Это одна из величайших трагедий 21 века. Так что хватит болтать, нужны немедленные и конкретные действия для предотвращения трагедии в Арцахе. Безразличие равно соучастию. И помните, безнаказанное преступление – это повторяющееся преступление. Отныне наше прошлое, настоящее и будущее также в ваших руках. Арцах будет жить, Арцах будет стоять, вопреки всему, всем врагам и Во славу всему армянству!», - заключил Омбудсмен Республики Арцах.