Արցախի նախագահը տվել է ռեսուրսների վերաբաշխման, ներքին և արտաքին անվտանգային խնդիրների լուծման հանձնարարականներ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 13-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ, որի ընթացքում քննարկվել են Արցախի լիակատար շրջափակման խորացող հետևանքների հաղթահարման ուղղությամբ կատարվող քայլերը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականության պատճառով Հանրապետությունում վատթարացող հումանիտար ճգնաժամի մասին զեկուցել է պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը:
Ըստ աղբյուրի՝ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ արտաքին քաղաքական դաշտում իրականացվող ջանքերը և Արցախ-Հայաստան միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ տարբեր միջազգային կառույցներից ու պետություններից հնչող կոչերը դրական արդյունք չեն տվել ոչ միայն Արցախի շրջափակումը ճեղքելու, այլև Ադրբեջանի նկրտումները զսպելու հարցում, ինչն ավելի ակտիվ և հասցեական աշխատելու հրամայական է առաջադրում:
Նշվում է, որ, ելնելով իրավիճակից, նախագահ Հարությունյանը տվել է մի շարք հանձնարարականներ՝ Հանրապետության կենսագործունեության ապահովման նպատակով առկա ռեսուրսների վերաբաշխման, ներքին ու արտաքին անվտանգային խնդիրների լուծման ուղղությամբ:

Президент Арцаха дал поручения относительно перераспределения имеющихся ресурсов с целью обеспечения жизнедеятельности
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 13 июля созвал заседание Совета безопасности Республики Арцах, в ходе которого были обсуждены меры по преодолению последствий полной блокады Арцаха.
Как сообщили Арменпресс в главном информационном управлении аппарата президента Республики Арцах, государственный министр Гурген Нерсисян доложил о гуманитарном кризисе в Республике Арцах, который возник по причине агрессивной политики Азербайджана.
Президент Араик Арутюнян отметил, что усилия, предпринимаемые во внешнеполитической сфере, и призывы различных международных структур и государств относительно снятия блокады коридора между Арцахом и Арменией не дали положительных результатов не только в деле снятия блокады Арцаха, но и в вопросе сдерживания амбиций Азербайджана. В этом контексте, глава государства подчеркнул необходимость более активной и целенаправленной работы.
Исходя из ситуации, президент Арутюнян дал ряд поручений относительно перераспределения имеющихся ресурсов с целью обеспечения жизнедеятельности республики, решения проблем внутренней и внешней безопасности.