Տեղ գյուղի հատվածում Ադրբեջանի զինուժի կրակոցից երկրորդ հայ զինծառայողն է վիրավորվել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հուլիսի 12-ին՝ ժամը 12:10-ին, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Տեղի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վիրավորում է ստացել ՀՀ ԶՈՒ զինծառայող Ն. Թ.-ն:
Զինծառայողի վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության, կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները տեղի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ կրակել էին նաև հուլիսի 12-ի առավոտյան, ինչի հետևանքով վիրավորվել էր ՀՀ ԶՈՒ զինծառայող Ն․ Թ․-ն։ Պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր, որ զինծառայողի վիճակը գնահատվում է բավարար, նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում։

Second Armenian serviceman injured as a result of Azerbaijani shooting in Tegh village, Syunik
YEREVAN, 12 JULY, ARMENPRESS. On July 12, at 12:10 p.m. Azerbaijani armed forces opened fire in the direction of the Armenian positions in Tegh village, as a result of which an Armenian serviceman was injured, ARMENPRESS was informed from the Ministry of Defense of the Republic of Armenia.
The health condition of the serviceman is assessed as moderate with no threat to life.
Earlier today, the Azerbaijani armed forces had opened fire in the direction of the same Armenian positions, as a result of which an Armenian serviceman had been injured. The Ministry of Defense reported that the serviceman's health condition is assessed as satisfactory, his life is not in danger either.