Ստեփանակերտում մեկնարկել է հանրահավաք Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման պահանջով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Միջանցքի ապաշրջափակման ժողովրդական շարժման» նախաձեռնող խմբի կողմից Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում հուլիսի 12-ին կազմակերպվել է հանրահավաք՝ Լաչինի միջանցքի բացման պահանջով:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ հավաքի համակարգողները նշել են, որ հուլիսի 15-ից հետո Ադրբեջանի կողմից Արցախի ամբողջական շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը թելադրում է քայլեր ձեռնարկել հնարավորինս արագ Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու համար, քանի որ վիճակը գնալով ծանրանում է:
356953741_951679812799045_2416591210865499968_n.jpg (325 KB)
«Մեր ծրագիրն այն է, որպեսզի այստեղ մեծաթիվ մարդիկ հավաքվեն, որից հետո երթով կշարժվենք դեպի Հակարիի կամուրջ: Դրա համար պետք է ապահովվենք տրանսպորտային վառելիքով և անվտանգությամբ, և այդ երկու հարցերով էլ պետք է դիմենք ռուս խաղաղապահներին: Եթե չանեն, ապա փակելու ենք օդանավակայանը և կտրենք նաև իրենց մատակարարումը, ինչպես մերն է:Առայժմ իրազեկման աշխատանքներ կիրականացնենք, որպեսզի մեծ թվով մարդիկ հավաքվեն»,-մեզ հետ զրույցում ասաց հավաքի ակտիվիստ Արթուր Օսիպյանը:
358201852_937563724139405_610760358093330018_n.jpg (352 KB)
Այնուհետև հավաքի մասնակիցները շարժվել են դեպի «Միջանցքի ապաշրջափակման ժողովրդական շարժման» շտաբի տարածք, որտեղ նախաձեռնող խումբը հայտնել է, որ այսօր կդիմեն նաև Արցախի իշխանություններին՝ աջակցություն ցուցաբերելու հավաքի նպատակների իրականացմանը:

Rally held in Stepanakert demanding to unblock the Lachin Corridor
STEPANAKERT, 12 JULY, ARMENPRESS. On July 12, a rally was held by the initiative of the "People's Movement for Unblocking the Corridor" in Stepanakert's Renaissance Square, demanding to unblock the Lachin Corridor.
The coordinators of the rally noted that the situation created by the complete blockade of Artsakh by Azerbaijan after July 15 forces to take actions for unblocking the Lachin Corridor as soon as possible, as the situation is getting worse.
"Our plan is to gather a large number of people here, after which we will start a march to Hakari Bridge. For that, we need to be provided with fuel and security, and we need to turn to the Russian peacekeepers for both of those issues. If they don't do anything, we will close the airport and cut off their supply, just as ours is cut off. For now, we will inform the population about our actions so that a large number of people gather," Arthur Osipyan, an activist of the rally, told Armenpress.
Then the participants of the rally headed to the headquarters of the "People's Movement for Unblocking the Corridor", where the action group announced that today they will also turn to Artsakh authorities to support the implementation of the goals of the rally.