ԿԽՄԿ-ն արձագանքել է չթույլատրված ապրանքներ տեղափոխելու վերաբերյալ Ադրբեջանի մեղադրանքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն հայտարարություն է տարածել Լաչինի միջանցքով չթույլատրված ապրանքների տեղափոխման վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշված է.
«ԿԽՄԿ-ն տեղյակ է Լաչինի միջանցքով չթույլատրված ապրանքների տեղափոխման վերաբերյալ բարձրաձայնված մտահոգությունների մասին և անընդունելի է համարում նման գործողությունները։ Հայտնում ենք, որ ԿԽՄԿ-ին պատկանող որևէ փոխադրամիջոցում որևէ չարտոնված իր չի հայտնաբերվել։ Փոխադրվող ողջ բեռը ենթակա է մաքսային ստուգման Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից։
Ցավում ենք, որ առանց մեր իմացության վարձու չորս վարորդ փորձել են առևտրային նշանակության ապրանքներ տեղափոխել սեփական փոխադրամիջոցներով, որոնց վրա ժամանակավորապես փակցված է եղել ԿԽՄԿ տարբերանշանը։ Նշված անձինք չեն եղել ԿԽՄԿ աշխատակիցներ, և նրանց հետ կնքված ծառայությունների մատուցման պայմանագրերն անմիջապես խզվել են ԿԽՄԿ-ի կողմից։
Լաչինի միջանցքի երկայնքով մեր աշխատանքը մշտապես և բացառապես մարդասիրական բնույթ ունի։ Կենսական նշանակության այդ աշխատանքի շրջանակներում ավելի քան 600 բուժառու է տեղափոխվել Հայաստան՝ անհետաձգելի բուժօգնություն ստանալու նպատակով, ինչպես նաև բժշկական պարագաներ, սնունդ, մանկական կեր և առաջնային նշանակության այլ իրեր են փոխանցվել տեղական բուժհիմնարկներ և ընտանիքների։
Շատ կարևոր է, որ այդ աշխատանքները շարունակվեն։ Մեր գործունեությունը մշտապես փոխհամաձայնեցվում է կողմերի հետ և հազարավոր մարդկանց կյանքի վրա կենսական ազդեցություն ունի»:
Ավելի վաղ «Արմենպրես»-ը տեղեկացրել էր, որ Ադրբեջանն ամբողջությամբ դադարեցրել է առանց այդ էլ սահմանափակ երթևեկությունը Լաչինի միջանցքով:

ICRC statement on Azerbaijan's accusations of transporting unauthorized goods
YEREVAN, JULY 11, ARMENPRESS. The International Committee of the Red Cross has issued a statement regarding the transportation of unauthorized goods through the Lachin Corridor, ARMENPRESS reports, the statement specifically states:
“The ICRC is aware of concerns raised about the transport of unauthorised goods across the Lachin Corridor and does not support any such activity. No unauthorized material has been found in any vehicle belonging to ICRC. All cargo is subject to customs checks by the Republic of Azerbaijan.
"However, we regret that without our knowledge four hired drivers tried to transport some commercial goods in their own vehicles which were temporarily displaying the ICRC emblem. These individuals were not ICRC staff members and their service contracts were immediately terminated by the ICRC.
"Our work along the Lachin corridor is always strictly humanitarian. This essential work, which has allowed more than 600 patients to be evacuated for medical care and for medical supplies, food, baby formula and other essentials to reach health care facilities and families, must be allowed to continue. This work is always done with the agreement of the sides and makes a difference to the lives of thousands of people."
Earlier, ARMENPRESS had informed that Azerbaijan has totally stopped the already limited traffic through the Lachin Corridor.