ԿԽՄԿ-ն արձագանքել է չթույլատրված ապրանքներ տեղափոխելու վերաբերյալ Ադրբեջանի մեղադրանքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն հայտարարություն է տարածել Լաչինի միջանցքով չթույլատրված ապրանքների տեղափոխման վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշված է.
«ԿԽՄԿ-ն տեղյակ է Լաչինի միջանցքով չթույլատրված ապրանքների տեղափոխման վերաբերյալ բարձրաձայնված մտահոգությունների մասին և անընդունելի է համարում նման գործողությունները։ Հայտնում ենք, որ ԿԽՄԿ-ին պատկանող որևէ փոխադրամիջոցում որևէ չարտոնված իր չի հայտնաբերվել։ Փոխադրվող ողջ բեռը ենթակա է մաքսային ստուգման Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից։
Ցավում ենք, որ առանց մեր իմացության վարձու չորս վարորդ փորձել են առևտրային նշանակության ապրանքներ տեղափոխել սեփական փոխադրամիջոցներով, որոնց վրա ժամանակավորապես փակցված է եղել ԿԽՄԿ տարբերանշանը։ Նշված անձինք չեն եղել ԿԽՄԿ աշխատակիցներ, և նրանց հետ կնքված ծառայությունների մատուցման պայմանագրերն անմիջապես խզվել են ԿԽՄԿ-ի կողմից։
Լաչինի միջանցքի երկայնքով մեր աշխատանքը մշտապես և բացառապես մարդասիրական բնույթ ունի։ Կենսական նշանակության այդ աշխատանքի շրջանակներում ավելի քան 600 բուժառու է տեղափոխվել Հայաստան՝ անհետաձգելի բուժօգնություն ստանալու նպատակով, ինչպես նաև բժշկական պարագաներ, սնունդ, մանկական կեր և առաջնային նշանակության այլ իրեր են փոխանցվել տեղական բուժհիմնարկներ և ընտանիքների։
Շատ կարևոր է, որ այդ աշխատանքները շարունակվեն։ Մեր գործունեությունը մշտապես փոխհամաձայնեցվում է կողմերի հետ և հազարավոր մարդկանց կյանքի վրա կենսական ազդեցություն ունի»:
Ավելի վաղ «Արմենպրես»-ը տեղեկացրել էր, որ Ադրբեջանն ամբողջությամբ դադարեցրել է առանց այդ էլ սահմանափակ երթևեկությունը Լաչինի միջանցքով:

МККК ответил на обвинения Азербайджана в перевозке несанкционированных товаров
Международный комитет Красного Креста выступил с заявлением, касающимся обвинения Азербайджана в перевозке несанкционированных товаров через Лачинский коридор. Как передает «Арменпресс», в заявлении, в частности, говорится:
«МККК осведомлен об опасениях, высказанных в связи с перемещением несанкционированных товаров через Лачинский коридор, и считает такие действия неприемлемыми. Мы сообщаем, что ни в одном из автомобилей, принадлежащих МККК, не было обнаружено никаких несанкционированных предметов. Все перевозимые грузы подлежат таможенному досмотру Азербайджанской Республикой.
Сожалеем, что без нашего ведома 4 наемных водителя пытались провезти товары коммерческого назначения на собственных транспортных средствах, на которых временно был вывешен логотип МККК. Указанные лица не были сотрудниками МККК, и подписанные с ними служебные контракты немедленно были расторгнуты МККК.
Наша работа в Лачинском коридоре всегда и исключительно носит гуманитарный характер. В рамках этой жизненно важной работы более 600 больных были доставлены в Армению для оказания неотложной медицинской помощи, также переданы медикаменты, продукты питания, детское питание и другие предметы первой необходимости местным медицинским учреждениям и семьям.
Очень важно, чтобы эти работы продолжались. Наша деятельность постоянно согласовывается со сторонами и оказывает жизненно важное влияние на жизни тысяч людей».
Ранее «Арменпресс» сообщал, что Азербайджан полностью прекратил и без того ограниченное передвижение по Лачинскому коридору.