Մարտակերտի շրջանում 2 անչափահաս երեխա է մահացել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մարտակերտի շրջանի Աղաբեկալանջ գյուղի բնակիչ Վ. Ն.-ն հուլիսի 7-ին` ժամը 22:00-ին ոստիկանություն է դիմել և հայտնել, որ իր երկու անչափահաս երեխաներին` 3-ամյա Լ. Ն.-ին և և 6-ամյա Գ.Ն.-ին, նույն օրը ժամը 14:00-ի սահմաններում թողել է տանը` առանց հսկողության և ինքը աշխատանքի բերումով մեկնել Մարտակերտ քաղաք։
Ժամը 17:30-ի սահմաններում վերադարձել է տուն և տեսել, որ երեխաները տանը չեն։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարությունից, հաղորդումը փոխանցվել է նաև արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության շրջանային բաժին, որից հետո համատեղ սկսվել են երեխաների որոնման աշխատանքները։
Հուլիսի 8-ին առավոտյան ժամը 07:30-ին, Մարտակերտ քաղաքի բնակիչ Ա.Գ.-ից ահազանգ է ստացվել, որ Գ.Նժդեհ փողոցում իրեն պատկանող «BMW» մակնիշի ավտոմեքենայի մեջ մահացած 2 երեխա է հայտնաբերել:
Կանչի վայր մեկնած ոստիկանության ծառայողները պարզել են, որ Ա. Գ.-ն ժամը 07:25-ի սահմաններում, ստուգելու նպատակով բացել է նույն փողոցում կայանված իրեն պատկանող նշված ավտոմեքենայի դուռը, որտեղ հայտնաբերել է հուլիսի 7-ից անհայտ կորած երեխաների դիերը:
Կատարված քննության շրջանակներում, ստուգվել են բոլոր տեսախցիկները, որոնք ֆիքսել են, որ անչափահաս երեխաները ինքնուրույն մտել են Մարտակերտ քաղաք, այնուհետև բացել նշված մեքենայի հետևի դուռը, քնել նստարանին։ Նախնական տվյալներով մահվան պատճառ է հանդիսացել մեքենայում բարձր ջերմաստիճանը։ Ստուգմամբ զբաղվում է քննչական կոմիտեն։

В Мартакертском районе скончались двое несовершеннолетних детей
Житель села Агабекаландж Мартакертского района В.Н.7 июля в 22:00 обратился в полицию и сообщил, что двое его несовершеннолетних детей, 3-летний Л. Он оставил Н. и 6-летнего Г. Н. дома около 14 часов того же дня и уехал на работу в г. Мартакерт.
Вернулся домой около 17:30 и обнаружил, что детей нет дома.
Как передает Арменпресс, в МВД Республики Арцах сообщили, что сообщение также было направлено в областное управление ГСЧС, после чего начались совместные поиски детей.
8 июля в 07:30 часов утра поступило сообщение от жителя г. Мартакерт А.Г. о том, что в своей машине BMW по ул. Нжде он обнаружил 2 умерших детей.
Сотрудники милиции, выехавшие на место, установили, что около 07:25 часов А.Г. с целью проверить, открыл дверь своей машины, припаркованной на той же улице, и обнаружил в ней тела детей, пропавших без вести с 7 июля.
В рамках расследования были проверены все камеры, которые зафиксировали, что несовершеннолетние дети самостоятельно въехали в город Мартакерт, затем открыли заднюю дверь указанного автомобиля и заснули на сиденье. По предварительным данным, причиной смерти стала высокая температура в автомобиле.