Ստեփանակերտում ակնկալում են միջազգային հանրության պատշաճ արձագանքը Բաքվի ագրեսիվ քայլերին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանը, անընդհատ նվազեցնելով Լաչինի միջանցքի նշանակությունը, միջանցքի ողջ իրավական բովանդակությունը, ի վերջո, բերել է նրան, որ նախ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից այն ընդամենը վերածվել էր հումանիտար բեռնափոխադրումներ կատարելու համար նախատեսված ճանապարհի, իսկ հունիսի 15-ից առհասարակ դադարեցրել է նաև այդ հնարավորությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հուլիսի 6-ին նշեց Արցախի պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը՝ Ստեփանակերտ-Երևան հեռուստակամրջի ընթացքում: «Պետք է մի կարևոր արձանագրում անել, որ Արցախը Հայաստանին կապող երաշխավորված ճանապարհը և դրանով հումանիտար բեռնափոխադրումը իրարամերժ բառակապակցություններ են, որովհետև այն ոչ թե հումանիտար բեռնափոխադրումների համար է, այլ Արցախը Հայաստանի Հանրապետության և արտաքին աշխարհի հետ կապող երաշխավորված ճանապարհ է, որի շուրջ համաձայնություն է ձեռք բերվել երեք պետությունների ղեկավարների միջև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին»,-ընդգծեց Արցախի պետնախարարը:
Նա փաստեց, որ եթե նախկինում Ադրբեջանը հայտարարում էր, թե ճանապարհը փակ է ՌԴ խաղաղապահների կողմից, ապա այսօր հրապարակայնորեն հայտարարում է, որ դա հենց ադրբեջանական գործողությունների հետևանքով է, և այն չի կարող ծառայել նույնիսկ հումանիտար բեռնափոխադրումների համար: « Ցանկանում եմ ընդգծել, որ Ադրբեջանն իր ցանկացած քայլով միջազգային հանրության արձագանքը ստուգելով՝ խորացնում է Արցախի ժողովրդի իրավունքների խախտումները և արդեն ստեղծված ճգնաժամն Արցախում: Որքան միջազգային հանրությունն այս քայլերի հաջորդականությանը անհրաժեշտ և պատշաճ արձագանքը չի տալիս, այնքան դրանք շարունակաբար խորանալու են, և Արցախի ժողովրդի համար հավելյալ խնդիրներ ու ծանրաբեռնվածություն է ստեղծվելու»,-ասաց Գուրգեն Ներսիսյանը՝ կարևորելով գոնե այսուհետ Ադրբեջանի նման քայլերին կանխումը միջազգային հանրության կողմից:

Степанакерт ждет должной реакции международного сообщества на агрессивные шаги Баку
Азербайджан, постоянно занижая значение Лачинского коридора, его правового значения, в конечном итоге привел к тому, что сначала с 12 декабря 2022 года он стал лишь дорогой, предназначенной для перевозки гуманитарных грузов, а с июня 15 полностью исключил и эту возможность.
Как сообщает «Арменпресс», об этом 6 июля в ходе телемоста Степанакерт-Ереван заявил госминистр Арцаха Гурген Нерсисян.
«Необходимо отметить, что гарантированная дорога, соединяющая Арцах с Арменией и перевозка по ней гуманитарных грузов являются взаимоисключающими условиями. Она была предназначена не для перевозки гуманитарных грузов, а должна была быть гарантированной дорогой, соединяющей Арцах с Республикой Армения и с внешним миром, о чем была достигнута договоренность между главами трех государств 9 ноября 2020 года», - подчеркнул госминистр Арцаха.
Он заметил, что если раньше Азербайджан заявлял, что дорога перекрыта российскими миротворцами, то сегодня открыто заявляет, что это результат действий Азербайджана, и она не может служить даже для перевозки гуманитарных грузов.
«Хочу подчеркнуть, что Азербайджан углубляет нарушения прав народа Арцаха и уже возникший кризис в Арцахе, проверяя реакцию международного сообщества на любой свой шаг. Чем больше международное сообщество не будет давать необходимых и адекватных ответов на эти шаги, тем больше они будут углубляться, и создавать народу Арцаха дополнительные проблемы и тяготы», - сказал Гурген Нерсисян, подчеркнув важность предотвращения подобных шагов Азербайджана со стороны международного сообщества хотя бы сейчас.