Արցախն ամենաշատն է շահագրգռված Ադրբեջանի հետ իրական երկխոսությամբ․ Սերգեյ Ղազարյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախը տարբեր երկրների ներկայացուցիչներից և միջազգային կառույցների կողմից Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների առաջարկներ է ստանում․ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը շեշտում է՝ Արցախն ամենաշատն է շահագրգռված Ադրբեջանի հետ երկխոսությամբ, սակայն դա պետք է որոշ չափանիշների համապատասխանի։ Նրա խոսքով՝ ճնշումների տակ բանակցությունը չի կարելի համարել բանակցություն կամ երկխոսություն։ Ղազարյանի խոսքով՝ քանի դեռ փակ է Լաչինի միջանցքը, չի կարող երկխոսություն լինել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Արցախի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանն ասաց Ստեփանակերտ-Երևան հեռուստակամրջի ընթացքում:
«Մենք այս ընթացքում նման հանդիպումներ կազմակերպելու վերաբերյալ տարբեր առաջարկներ ենք ստացել թե տարբեր երկրների ներկայացուցիչներից, թե միջազգային կազմակերպությունների կողմից: Ուղղակի կան որոշ կարևոր էլեմենտներ, որոնք մենք պետք է հաշվի առնենք: Փետրվարի 24-ին և մարտի 1-ին նմանատիպ հանդիպումներ տեղի են ունեցել ռուսական խաղաղապահների միջնորդությամբ՝ նրանց տեղակայման վայրում: Այս հանդիպումների ժամանակ քննարկվում էին տեխնիկական բնույթի հարցեր, սակայն ադրբեջանական կողմը ամբողջությամբ խեղաթյուրեց այդ հանդիպումների իմաստը՝ ներկայացնելով դա իբրև վերաինտեգրման շուրջ բանակցությունների մեկնարկ»,-նշեց Ղազարյանը՝ հավելելով, որ դրան հաջորդել է մարտի 5-ին Ադրբեջանի ձեռնարկած դիվերսիոն գործողությունը, որի հետևանքով երեք արցախցի ոստիկան է սպանվել, մեկը՝ վիրավորվել:
«Մեր խորին համոզմամբ՝ ճնշումների տակ բանակցությունները չի կարելի անվանել երկխոսություն կամ բանակցություն: Քանի ճանապարհը փակ է, երկխոսություն նման պայմաններում չի լինելու: Մյուս կողմն էլ պետք է ցույց տա, որ ինքը պատրաստ է երկխոսության, բայց, եթե ճանապարհ են փակում, մենք ինչպես կարող ենք հասկանալ, որ ադրբեջանական կողմը պատրաստ է այդ երկխոսությանը: Պարբերաբար քննարկումներ են գնում նոր երկխոսության համար: Արցախյան կողմը բազմիցս ռուս խաղաղապահների միջոցով փոխանցել է ադրբեջանական կողմին հանդիպումների առաջարկներ, որոնք, ցավոք, մերժվել են հենց նրանց կողմից»,-ընդգծեց արտգործնախարարը:
Նրա դիտաարկմամբ՝ որպեսզի չլինի բանակցությունների իմիտացիա, անհրաժեշտ է, որ ադրբեջանական կողմից Արցախին սնուցող ճանապարհն ամբողջությամբ ապաշրջափակվի, հնարավոր լինի առաջին անհրաժեշտության ապրանքների ներկրումը վերականգնել, որպեսզի տեսանելի լինի փոփոխությունն Ադրբեջանի մոտեցումներում։ Հակառակ կողմը պետք է ցույց տա, որ իսկապես պատրաստ է երկխոսության։

Nagorno Karabakh eager to launch direct, real dialogue with Azerbaijan
STEPANAKERT, JULY 6, ARMENPRESS. Nagorno Karabakh (Artsakh) is most interested in dialogue with Azerbaijan, but this should meet some standards, the Nagorno Karabakh Foreign Minister Sergey Ghazaryan told reporters on July 6.
Negotiations conducted under pressure cannot be considered neither negotiations nor dialogue, he said.
There can be no dialogue as long as the Lachin Corridor is blocked, Ghazaryan added.
“We’ve been receiving various offers on organizing such meetings from representatives of various countries, and international organizations. But there are some elements that should be taken into account. Such meetings took place on February 24 and March 1 with mediation of Russian peacekeepers in their deployment base. Technical issues were discussed during that meetings, but the Azerbaijani side entirely distorted the meaning of the meetings, misrepresenting it as the launch of talks on reintegration,” Ghazaryan said, noting that this was followed by the March 5 ambush when Azeri troops shot dead three police officers in Nagorno Karabakh.
“We firmly believe that negotiations conducted under pressure cannot be called dialogue or negotiations. As long as the road is closed there won’t be dialogue in such conditions. The other side must also show that it is ready for dialogue, but if they block the road, how should we understand that the Azerbaijani side is ready for dialogue? Regular discussions are taking place on a new dialogue. The Artsakh side has numerously conveyed to the Azerbaijan side offers to meet through the Russian peacekeepers, but the offers were turned down by the Azeri side itself,” Ghazaryan said.
The Lachin Corridor must be completely unblocked and essential goods must be supplied in order to see a change in Azerbaijan’s approaches, he said.