Արցախն ամենաշատն է շահագրգռված Ադրբեջանի հետ իրական երկխոսությամբ․ Սերգեյ Ղազարյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախը տարբեր երկրների ներկայացուցիչներից և միջազգային կառույցների կողմից Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների առաջարկներ է ստանում․ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը շեշտում է՝ Արցախն ամենաշատն է շահագրգռված Ադրբեջանի հետ երկխոսությամբ, սակայն դա պետք է որոշ չափանիշների համապատասխանի։ Նրա խոսքով՝ ճնշումների տակ բանակցությունը չի կարելի համարել բանակցություն կամ երկխոսություն։ Ղազարյանի խոսքով՝ քանի դեռ փակ է Լաչինի միջանցքը, չի կարող երկխոսություն լինել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Արցախի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանն ասաց Ստեփանակերտ-Երևան հեռուստակամրջի ընթացքում:
«Մենք այս ընթացքում նման հանդիպումներ կազմակերպելու վերաբերյալ տարբեր առաջարկներ ենք ստացել թե տարբեր երկրների ներկայացուցիչներից, թե միջազգային կազմակերպությունների կողմից: Ուղղակի կան որոշ կարևոր էլեմենտներ, որոնք մենք պետք է հաշվի առնենք: Փետրվարի 24-ին և մարտի 1-ին նմանատիպ հանդիպումներ տեղի են ունեցել ռուսական խաղաղապահների միջնորդությամբ՝ նրանց տեղակայման վայրում: Այս հանդիպումների ժամանակ քննարկվում էին տեխնիկական բնույթի հարցեր, սակայն ադրբեջանական կողմը ամբողջությամբ խեղաթյուրեց այդ հանդիպումների իմաստը՝ ներկայացնելով դա իբրև վերաինտեգրման շուրջ բանակցությունների մեկնարկ»,-նշեց Ղազարյանը՝ հավելելով, որ դրան հաջորդել է մարտի 5-ին Ադրբեջանի ձեռնարկած դիվերսիոն գործողությունը, որի հետևանքով երեք արցախցի ոստիկան է սպանվել, մեկը՝ վիրավորվել:
«Մեր խորին համոզմամբ՝ ճնշումների տակ բանակցությունները չի կարելի անվանել երկխոսություն կամ բանակցություն: Քանի ճանապարհը փակ է, երկխոսություն նման պայմաններում չի լինելու: Մյուս կողմն էլ պետք է ցույց տա, որ ինքը պատրաստ է երկխոսության, բայց, եթե ճանապարհ են փակում, մենք ինչպես կարող ենք հասկանալ, որ ադրբեջանական կողմը պատրաստ է այդ երկխոսությանը: Պարբերաբար քննարկումներ են գնում նոր երկխոսության համար: Արցախյան կողմը բազմիցս ռուս խաղաղապահների միջոցով փոխանցել է ադրբեջանական կողմին հանդիպումների առաջարկներ, որոնք, ցավոք, մերժվել են հենց նրանց կողմից»,-ընդգծեց արտգործնախարարը:
Նրա դիտաարկմամբ՝ որպեսզի չլինի բանակցությունների իմիտացիա, անհրաժեշտ է, որ ադրբեջանական կողմից Արցախին սնուցող ճանապարհն ամբողջությամբ ապաշրջափակվի, հնարավոր լինի առաջին անհրաժեշտության ապրանքների ներկրումը վերականգնել, որպեսզի տեսանելի լինի փոփոխությունն Ադրբեջանի մոտեցումներում։ Հակառակ կողմը պետք է ցույց տա, որ իսկապես պատրաստ է երկխոսության։

Арцах больше всех заинтересован в реальном диалоге с Азербайджаном: министр ИД Арцаха
Арцаху от представителей разных стран и международных структур делаются предложения о встречах с представителями Азербайджана. Министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Казарян подчеркнул, что Арцах больше всех заинтересован в диалоге с Азербайджаном, но он должен соответствовать определенным критериям. По его словам, переговоры под давлением нельзя считать переговорами или диалогом. По словам Казаряна, пока закрыт Лачинский коридор, диалога быть не может.
Как сообщает «Арменпресс», об этом в ходе телемоста Степанакерт-Ереван заявил министр иностранных дел Арцаха Сергей Казарян.
«За это время от представителей разных стран и международных организаций нам поступали различные предложения по организации подобных встреч. Есть некоторые важные элементы, которые мы должны учитывать. 24 февраля и 1 марта такие встречи прошли при посредничестве российских миротворцев в местах их дислокации. В ходе этих встреч обсуждались вопросы технического характера, но азербайджанская сторона полностью исказила смысл этих встреч, представив их как начало переговоров по реинтеграции», - отметил Казарян, добавив, что за этим последовала предпринятая Азербайджаном диверсионная операция 5 марта, в результате которого погибли трое полицейских Арцаха, еще один был ранен.
«Мы твердо убеждены, что переговоры под давлением нельзя назвать диалогом или переговорами. Поскольку дорога закрыта, диалога в таких условиях не будет. И другая сторона должна показать, что она готова к диалогу, но если они перекрывают дорогу, как понять, что азербайджанская сторона готова к этому диалогу? Периодически обсуждается вопрос диалога. Арцахская сторона неоднократно, посредством российских миротворцев, передавала азербайджанской стороне предложения о встречах, которые, к сожалению, ими были отвергнуты», - подчеркнул глава МИД Арцаха.
По его словам, для того, чтобы не было имитации переговоров, необходимо, чтобы азербайджанская сторона полностью разблокировала дорогу, снабжающую Арцах, чтобы восстановить ввоз товаров первой необходимости, и были бы видны перемены в подходах Азербайджана. Противоположная сторона должна показать, что и она действительно готова к диалогу.