Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ Արցախից 15 բուժառու տեղափոխվել է Հայաստանի մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ Արցախից 15 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին հուլիսի 3-ին տեղափոխվել են Հայաստանի տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի Առողջապահության նախարարությունը:
«Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 8 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետպատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար»,-նշված է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ «Արևիկ» բուժմիավորումում ստացիոնար բուժում է ստանում 26 երեխա, 2-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում: «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 81 հիվանդ, 10 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 6-ը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում։

При посредничестве МККК 15 пациентов из Арцаха были доставлены в специализированные медицинские центры Армении
3 июля при посредничестве и в сопровождении Международного комитета Красного Креста 15 пациентов из Арцаха были доставлены в различные специализированные медицинские центры Армении. Как передает «Арменпресс», сообщение об этом распространило Министерство здравоохранения Республики Арцах.
«В течение дня планируется вернуть в Арцах на автомобилях МККК 8 пациентов вместе с сопровождающими, которые в свое время были направлены в Армению для лечения в рамках госзаказа», - говорится в сообщении.
По его словам, в Медицинском центре «Аревик» на стационарном лечении находятся 26 детей, 2 - в отделении неонатологии и реанимации. На стационарном лечении в ЗАО Республиканский медицинский центр находится 81 пациент, 10 пациентов - в отделении реанимации, 6 из них в критическом состоянии.