«Moody’s» վարկանիշային գործակալությունը վերահաստատել է Հայաստանի «Ba3» սուվերեն վարկանիշը՝ հեռանկարը փոխելով «բացասական»-ից դեպի «կայուն»
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2023թ. հունիսի 22-ին «Moody’s» վարկանիշային գործակալությունը վերահաստատել է Հայաստանի «Ba3» սուվերեն վարկանիշը՝ հեռանկարը փոխելով «բացասական»-ից դեպի «կայուն»: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Ֆինանսների նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, վարկանիշի հեռանկարի վերանայման հիմքում ընկած է գործակալության այն գնահատումը, որ Հայաստանի տնտեսական և հարկաբյուջետային հեռանկարները բարելավվել են, իսկ ռիսկերը հավասարակշռված են՝ համեմատած նախորդ վարկանիշի շնորհման (2022թ. մարտ) ժամանակ դեպի ներքև ռիսկերի գերակշռության հետ:
Վարկանիշային գործակալության գնահատմամբ՝ նախորդ տարի Հայաստանի տնտեսական և հարկաբյուջետային ցուցանիշները զգալիորեն բարելավվել են՝ պայմանավորված կապիտալի և աշխատուժի ներհոսքի աճով, որոնց մի մասը ակնկալվում է, որ կպահպանվի: Անդրադառնալով 2022թ. երկնիշ (12.6%) տնտեսական աճին՝ վարկանիշային գործակալությունը կանխատեսում է, որ առաջիկա մի քանի տարիների ընթացքում Հայաստանի տնտեսական աճը կշարունակի կայուն մնալ: Մասնավորապես, 2023թ. համար կանխատեսվում է շուրջ 7% տնտեսական աճ, իսկ 2024թ. համար՝ 5-6%:
Բացի այդ, գործակալության կանխատեսումներով հարկաբյուջետային ցուցանիշները կկայունանան ներկայիս մակարդակի վրա, իսկ պարտքի բեռը կգտնվի նախահամավարակային շրջանից ավելի ցածր մակարդակում՝ առաջիկա տարիներին կայունանալով 45% մակարդակում և նպաստելով հարկաբյուջետային կայունության ամրապնդմանը: Այնուամենայնիվ, երկրի տնտեսական և հարկաբյուջետային իրավիճակը նկարագրելիս վարկանիշային գործակալության ներկայացուցիչներն անդրադարձել են առկա բարելավումները հակակշռող աշխարհաքաղաքական ռիսկերին:

Рейтинговое агентство «Moody’s» подтвердило рейтинг Армении «Ba3», изменив прогноз с «негативного» на «стабильный»
22 июня 2023 г. рейтинговое агентство «Moody’s» подтвердило суверенный рейтинг Армении «Ba3», изменив прогноз с «негативного» на «стабильный». «Арменпресс» передает об этом со ссылкой на сообщение Министерства финансов, в котором говорится, что пересмотр прогноза на рейтинг основан на оценке агентства об улучшении экономических и фискальных перспектив Армении, и на том, что риски сбалансированы и снижены по сравнению с рисками на момент предыдущей рейтинговой оценки в марте 2022 дома.
По оценке рейтингового агентства, экономические и фискальные показатели Армении значительно улучшились в прошлом году за счет увеличения притока капитала и рабочей силы, часть которых, как ожидается, сохранится. Касаясь двузначного (12,6%) экономического роста в 2022 году, рейтинговое агентство прогнозирует, что экономический рост Армении останется стабильным в течение следующих нескольких лет. В частности, на 2023 г. прогнозируется около 7% экономического роста, на 2024 г. - 5-6%.
Кроме того, по прогнозам агентства, фискальные показатели стабилизируются на текущем уровне, а долговая нагрузка будет на более низком уровне, чем в период до пандемии, стабилизировавшись на уровне 45% в ближайшие годы и способствуя укреплению фискальной стабильности. Однако, описывая экономическую и фискальную ситуацию в стране, представители рейтингового агентства коснулись и геополитических рисков, сдерживающих существующие улучшения.