ՀՀ նախագահը հանդիպել է գերմանական տնտեսության Արևելյան հանձնաժողովի գործարարների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Բեռլինում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատանը հանդիպել է գերմանական տնտեսության Արևելյան հանձնաժողովի գործարարների հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում Վահագն Խաչատուրյանը մանրամասն խոսել է հայաստանյան տնտեսական կյանքի առանձնահատկությունների և ազատական տնտեսության հնարավորությունների մասին:
Նախագահն ընդգծել է, որ անձամբ շատ ուշադիր է, որպեսզի ներդրումային միջավայրը գրավիչ լինի բիզնեսի և ուղղակի ներդրումների իրականացման համար: Այս կապակցությամբ Վահագն Խաչատուրյանն անդրադարձել է վերջին տարվա ընթացքում Հայաստանում արված ուղիղ ներդրումների զգալի աճին, ինչպես նաև գործարարների ներհոսքին՝ մի շարք երկրներից:
Հանրապետության նախագահը շեշտել է, որ արտասահմանյան ձեռներեցների և կազմակերպությունների հետաքրքրվածությունը Հայաստանում բիզնես գործունեությամբ զբաղվելու հարցում արդյունք է նաև երկրում գործարարության համար անհրաժեշտ գրավիչ միջավայրով և բյուրոկրատական հեշտացված մեխանիզմների ներդրման:
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն անդրադարձել է հարավկովկասյան տարածաշրջանում տիրող ընդհանուր իրավիճակին և վերջինիս ազդեցությանը տարածաշրջանի երկրների տնտեսական կյանքի վրա:
Անմիջական մթնոլորտում պատասխանելով ներկաների հարցերին, նախագահը մանրամասներ է ներկայացրել հայաստանյան էներգետիկ անվտանգության առանձնահատկությունների, ատոմակայանի շահագործման և էներգետիկ ռեսուրսների վերաբերյալ:
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանում հետաքրքրություններ ունեցող երկրների հետ Հայաստանի հարաբերություններում առկա խոչընդոտների և հնարավորությունների, ինչպես նաև մակրոտնտեսական նշանակության հաղորդակցության ուղիներում Հայաստանի ներգրավվածության վերաբերյալ:
Հանդիպման ավարտին Վահագն Խաչատուրյանը հույս է հայտնել առաջիկայում կրկին հանդիպել գործարարներին՝ արդեն Հայաստանում, և քննարկել առարկայական ծրագրեր՝ պատրաստակամություն հայտնելով հնարավորինս աջակցել նրանց ներդրումային նախաձեռնություններին:

Президент Армении в Берлине встретился с предпринимателями Восточной комиссии экономики Германии
В посольстве Республики Армения в Берлине президент Республики Армения Ваагн Хачатурян встретился с предпринимателями Восточной комиссии экономики Германии. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Аппарата президента РА, в ходе встречи Ваагн Хачатурян подробно представил особенности экономической жизни Армении и возможности либеральной экономики.
Президент подчеркнул, что и он сам очень внимательно следит за тем, чтобы инвестиционная среда была привлекательной для бизнеса и прямых инвестиций. Ваагн Хачатурян представил значительный рост прямых инвестиций в Армению за последний год, а также приток бизнесменов из ряда стран.
Президент подчеркнул, что заинтересованность иностранных предпринимателей и организаций в ведении бизнеса в Армении является результатом привлекательной среды, необходимой для ведения бизнеса в стране, также упрощенных бюрократических механизмов.
Президент коснулся ситуации, сложившейся в регионе Южного Кавказа, и ее влияния на экономическую жизнь стран региона.
Отвечая на вопросы собравшихся, президент подробно рассказал об особенностях энергетической безопасности Армении, эксплуатации атомной электростанции и энергоресурсов.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями относительно препятствий и возможностей в отношениях Армении со странами, имеющими интересы в регионе, а также участия Армении в каналах связи, имеющих макроэкономическое значение.
В завершение встречи Ваагн Хачатурян выразил надежду вновь встретиться с бизнесменами в ближайшее время, но уже в Армении, и обсудить тематические программы, выразив готовность максимально поддержать их инвестиционные инициативы.