Արցախում օրեցօր կրճատվում են առանց այն էլ սուղ դեղորայքի և բժշկական պարագաների պաշարները․ Արցախի ԱՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը ամբողջությամբ արգելափակելու պատճառով երկու օրվա ընթացքում հնարավոր չէ եղել կազմակերպել նախատեսված 102 բուժառուի և նրանց հարազատների տեղափոխություն (52-ը՝ Արցախից Հայաստան, 50-ը՝ Հայաստանից Արցախ): Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի առողջապահության նախարարությունը։
«Հունիսի 15-ին Արցախ-Հայաստան սահմանագծին՝ Հակարիի կամրջի մոտ տեղի ունեցած ադրբեջանական սադրանքի պատճառով Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքում ապօրինի գործող ադրբեջանական անցակետում երեկվանից արգելվել է, ի թիվս բոլոր հումանիտար փոխադրումների, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից արցախցի բուժառուների երկկողմանի տեղաշարժը, ինչի հետևանքով այս երկու օրվա ընթացքում հնարավոր չէ եղել կազմակերպել նախատեսված 102 անձի տեղափոխություն (52-ը՝ Արցախից Հայաստան, 50-ը՝ Հայաստանից Արցախ)»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Արցախի առողջապահության նախարարությունը հիշեցրել է, որ հունիսի 15-ին ԿԽՄԿ մեքենաները 25 բուժառուի և նրանց հարազատների տեղափոխում էին Հայաստան, սակայն Քաշաթաղի միջանցքում գործող ապօրինի անցակետում ադրբեջանական կողմն արգելել է նրանց հետագա տեղաշարժը, ինչի հետևանքով մեքենաները վերադարձել են Ստեփանակերտ՝ միևնույն ժամանակ չկարողանալով կազմակերպել Գորիսից Ստեփանակերտ ևս 25 բուժառուների ու հարազատների վերադարձն Արցախ: Իսկ հունիսի 16-ին նախատեսված էր նաև 27 բուժառուների և նրանց հարազատների տեղափոխումը ՀՀ մասնագիտական բժշկական կենտրոններ՝ անհապաղ բուժօգնություն ստանալու համար, ինչպես նաև 25 բուժառուների և նրանց հարազատների հետվերադարձը դեպի Արցախ:
Արցախի առողջապահության նախարարությունը նշում է նաև, որ բոլոր հումանիտար բեռնափոխադրումների խափանման պայմաններում, բնականաբար, լրիվությամբ դադարել են նաև դեղորայքի ու բժշկական այլ պարագաների սահմանափակ մատակարարումները դեպի Արցախ, որոնք իրականացվում էին բացառապես Կարմիր խաչի կողմից:
«Արդյունքում, օրեցօր կրճատվում են բուժհաստատություններում առկա առանց այն էլ սուղ պաշարները՝ լրացուցիչ ռիսկի տակ դնելով քաղաքացիների պատշաճ բուժսպասարկումը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

В Арцахе сокращаются и без того скудные запасы лекарств и предметов медназначения. МЗ Арцаха
Из-за полного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора в течение двух дней не удалось организовать запланированный перевод 102 больных и их родственников (52 —из Арцаха в Армению, 50 —из Армении в Арцах).
Как передает Арменпресс, по этому поводу Министерство здравоохранения Арцаха распространило сообщение.
«В связи с азербайджанской провокацией, имевшей место 15 июня на границе Арцаха и Армении, в районе моста Хакари, на незаконном азербайджанском КПП в Кашатагском (Лачинском) коридоре, со вчерашнего дняв числе всех гуманитарных перевозок, МККК запрещено двустороннее перемещение арцахских больных, в результате чего в течение двух дней не удалось организовать запланированную перевозку 102 человек (52 из Арцаха в Армению, 50 из Армении в Арцах)", - говорится в сообщении.
В Минздраве Арцаха напомнили, что 15 июня автомобили МККК перевозили в Армению 25 больных и их родственников, но на незаконном КПП, действующем в Кашатагском коридоре, азербайджанская сторона запретила их дальнейшее движение, в результате чего машины вернулись в Степанакерт, в то же время не имея возможности организовать поездку из Гориса в Степанакерт возвращение 25 больных и их родственников в Арцах. А на 16 июня также была запланирована транспортировка 27 больных и их родственников в профессиональные медицинские центры РА для оказания неотложной медицинской помощи, а также возвращение в Арцах 25 больных и их родственников.
В Минздраве Арцаха также отмечают, что в связи со срывом всех гуманитарных поставок, естественно, полностью прекратились и ограниченные поставки лекарств и других предметов медицинского назначения в Арцах, которые осуществлялись исключительно комитетом Красного Креста.
«В результате и без того скудные запасы в медицинских учреждениях сокращаются день ото дня, что подвергает надлежащее медицинское обслуживание граждан дополнительным рискам», — говорится в сообщении.