Արցախում օրեցօր կրճատվում են առանց այն էլ սուղ դեղորայքի և բժշկական պարագաների պաշարները․ Արցախի ԱՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը ամբողջությամբ արգելափակելու պատճառով երկու օրվա ընթացքում հնարավոր չէ եղել կազմակերպել նախատեսված 102 բուժառուի և նրանց հարազատների տեղափոխություն (52-ը՝ Արցախից Հայաստան, 50-ը՝ Հայաստանից Արցախ): Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի առողջապահության նախարարությունը։
«Հունիսի 15-ին Արցախ-Հայաստան սահմանագծին՝ Հակարիի կամրջի մոտ տեղի ունեցած ադրբեջանական սադրանքի պատճառով Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքում ապօրինի գործող ադրբեջանական անցակետում երեկվանից արգելվել է, ի թիվս բոլոր հումանիտար փոխադրումների, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից արցախցի բուժառուների երկկողմանի տեղաշարժը, ինչի հետևանքով այս երկու օրվա ընթացքում հնարավոր չէ եղել կազմակերպել նախատեսված 102 անձի տեղափոխություն (52-ը՝ Արցախից Հայաստան, 50-ը՝ Հայաստանից Արցախ)»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Արցախի առողջապահության նախարարությունը հիշեցրել է, որ հունիսի 15-ին ԿԽՄԿ մեքենաները 25 բուժառուի և նրանց հարազատների տեղափոխում էին Հայաստան, սակայն Քաշաթաղի միջանցքում գործող ապօրինի անցակետում ադրբեջանական կողմն արգելել է նրանց հետագա տեղաշարժը, ինչի հետևանքով մեքենաները վերադարձել են Ստեփանակերտ՝ միևնույն ժամանակ չկարողանալով կազմակերպել Գորիսից Ստեփանակերտ ևս 25 բուժառուների ու հարազատների վերադարձն Արցախ: Իսկ հունիսի 16-ին նախատեսված էր նաև 27 բուժառուների և նրանց հարազատների տեղափոխումը ՀՀ մասնագիտական բժշկական կենտրոններ՝ անհապաղ բուժօգնություն ստանալու համար, ինչպես նաև 25 բուժառուների և նրանց հարազատների հետվերադարձը դեպի Արցախ:
Արցախի առողջապահության նախարարությունը նշում է նաև, որ բոլոր հումանիտար բեռնափոխադրումների խափանման պայմաններում, բնականաբար, լրիվությամբ դադարել են նաև դեղորայքի ու բժշկական այլ պարագաների սահմանափակ մատակարարումները դեպի Արցախ, որոնք իրականացվում էին բացառապես Կարմիր խաչի կողմից:
«Արդյունքում, օրեցօր կրճատվում են բուժհաստատություններում առկա առանց այն էլ սուղ պաշարները՝ լրացուցիչ ռիսկի տակ դնելով քաղաքացիների պատշաճ բուժսպասարկումը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

In Artsakh, the already scarce stocks of medicines and medical supplies are decreasing day by day. Ministry of Artsakh
YEREVAN, JUNE 16, ARMENPRESS. Due to the complete blocking of the Lachin Corridor by Azerbaijan, it was not possible to organize the planned transfer of 102 medical patients and their relatives (52 from Artsakh to Armenia, 50 from Armenia to Artsakh) during the two days, ARMENPRESS reports, the Artsakh Ministry of Health said in a message.
"Due to the Azerbaijani provocation that took place on the Artsakh-Armenia border on June 15, near the Hakari bridge, at the illegal Azerbaijani checkpoint in the Kashatagh (Lachin) corridor, among all humanitarian transportation, the two-way movement of Artsakh medical patients under the mediation of the International Committee of the Red Cross has been banned since yesterday, as a result of which within two days, it was not possible to organize the planned transfer of 102 people (52 from Artsakh to Armenia, 50 from Armenia to Artsakh)," the message states.
The Artsakh Ministry of Health reminded that on June 15 ICRC vehicles were transporting 25 medical patients and their relatives to Armenia, but at the illegal checkpoint operating in the Kashatagh corridor, the Azerbaijani side prohibited their further movement, as a result of which the vehicles returned to Stepanakert, at the same time not being able to organize a trip from Goris to Stepanakert, preventing the return of 25 medical patients and their relatives to Artsakh. And on June 16, it was also planned to transfer 27 medical patients and their relatives to Armenian professional medical centers to receive immediate medical care, as well as the return of 25 medical patients and their relatives to Artsakh.
The Artsakh Ministry of Health also notes that due to the disruption of all humanitarian shipments, naturally, the limited supplies of medicine and other medical supplies to Artsakh, which were carried out exclusively by the Red Cross, have also completely stopped.
"As a result, the already scarce supplies in medical facilities are being reduced day by day, putting the proper medical care of citizens at additional risk," the message says.