Ադրբեջանական կողմը խոչընդոտել է ՀՀ հաշվառում ունեցող քաղաքացիների մուտքը Արցախ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական կողմը Գորիս֊Ստեփանակերտ մայրուղու (Լաչինի միջանցքի) Հակարիի կամրջի վրա ապօրինի տեղադրված անցակետում դիտավորյալ խոչընդոտում է Հայաստանի Հանրապետության հաշվառում ունեցող քաղաքացիների մուտքը դեպի Արցախի Հանրապետություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացավ Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի «Ֆեյսբուք»-ի էջից, Արցախի ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից հավաքագրված տվյալների համաձայն` անցակետի տեղադրման պահից ի վեր արձանագրվել է նմանատիպ առնվազն երեք դեպք՝ խոչընդոտվել է երկու կանանց և մեկ երեխայի մուտքը: Արձանագրված բոլոր դեպքերում քաղաքացիները թեև ունեցել են ՀՀ հաշվառում, այնուամենայնիվ, մշտապես բնակվել են Արցախի Հանրապետությունում, ընդ որում, նրանց ընտանիքները ևս բնակվում են Արցախում:
«Տվյալ անձինք շրջափակման պայմաններում մեկնել էին Հայաստանի Հանրապետություն բուժման նպատակով, և այժմ, առողջական խնդիրների լուծումից հետո, չեն կարողանում վերադառնալ իրենց տներ: Ուշագրավ է, որ ադրբեջանական կողմը թույլատրել է նրանց ելքն Արցախից՝ կամայական ու ապօրինի կերպով արգելելով մուտքը:
Ադրբեջանի կողմից ցուցաբերված ոտնձգությունների հետևանքով խախտվել են այդ անձանց ոչ միայն ազատ տեղաշարժվելու, այլև ընտանիքի հետ վերամիավորվելու իրավունքները:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը ընդգծում է, որ ապրիլի 23-ից Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում Հակարի կամրջի վրա ապօրինի կերպով տեղադրված անցակետը և այդ ճանապարհով անձանց, մեքենաների ու բեռների ազատ տեղաշարժը խոչընդոտող այլ միջոցները խախտում են ոչ միայն մարդու իրավունքների միջազգային հանրահայտ նորմերը, այլև՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, մասնավորապես՝ 6-րդ կետը, որով նախատեսվում է անձանց, մեքենաների և բեռների անվտանգ ու անխափան տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ Ադրբեջանը տարբեր քարոզչական տեսանյութերով փորձում է թոզ փչել միջազգային հանրության աչքերին՝ ցույց տալով, թե իբր միջանցքը արգելափակված չէ և ապահովված է մարդկանց ազատ տեղաշարժը: «Այնինչ անցակետի առկայությունը, անձնագրային, բեռների ու այլ տիպի հսկողության միջոցների կիրառումը Ադրբեջանի կողմից արդեն նշանակում են խոչընդոտներ անխափան տեղաշարժի համար՝ հարուցելով ոչ միայն անվտանգության, այլև՝ ցանկացած պահի խափանիչ կամայական այլ միջոցներ կիրառելու էական ռիսկեր: Ըստ Արցախի ՄԻՊ-ի՝ արձանագրվող դեպքերը ևս մեկ անգամ ապացուցում են ադրբեջանական պետական քարոզչության սնանկությունը և Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ համակարգային և հետևողականորեն իրականացվող էթնիկ զտման քաղաքականությունը։

Азербайджанская сторона препятствует въезд в Арцах граждан с регистрацией Республики Армения
Азербайджанская сторона на незаконно установленном КПП на мосту Хакари автодороги Горис-Степанакерт (Лачинский коридор) умышленно препятствует въезду граждан Республики Армения в Республику Арцах. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в заявлении омбудсмена Республики Арцах.
“Согласно собранным офисом защитника прав человека Арцаха данным, с момента установки КПП зафиксировано как минимум три подобных случая: двум женщинам и одному ребенку не разрешили въезд. Во всех зарегистрированных случаях, хотя граждане имеют регистрацию Республики Армения, они, как и их семьи, являются постоянными жителями Арцаха.
Данные лица выехали на лечение в Республику Армения в условиях блокады и теперь, решив проблемы со здоровьем, не могут вернуться домой. Примечательно, что азербайджанская сторона разрешила их выезд из Арцаха, самовольно и незаконно запретив их въезд.
В результате посягательств со стороны Азербайджана были нарушены права этих лиц не только на свободное передвижение, но и на воссоединение со своими семьями.
Защитник прав человека подчеркивает, что незаконно установленный Азербайджаном КПП на мосту Хакари в Лачинском коридоре с 23 апреля и другие меры, препятствующие свободному передвижению людей, транспортных средств и товаров по этой дороге, нарушают не только известные международные нормы прав человека, но и положения Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г., в частности пункт 6, предусматривающий безопасное и бесперебойное движение людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору.
Азербайджан пытается различными пропагандистскими роликами ввести в заблуждение мировую общественность, показывая, что коридор не перекрыт и обеспечено свободное передвижение людей. Наличие КПП, применение Азербайджаном мер паспортного, грузового и иного контроля уже означают препятствия для бесперебойного движения, вызывая значительные риски не только безопасности, но и применения других произвольных деструктивных мер в любой момент. Зафиксированные случаи еще раз доказывают несостоятельность азербайджанской государственной пропаганды и проведение Азербайджаном против народа Арцаха систематической и последовательной политики этнической чистки”, - говорится в заявлении омбудсмена Арцаха.