Ադրբեջանական կողմը խոչընդոտել է ՀՀ հաշվառում ունեցող քաղաքացիների մուտքը Արցախ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական կողմը Գորիս֊Ստեփանակերտ մայրուղու (Լաչինի միջանցքի) Հակարիի կամրջի վրա ապօրինի տեղադրված անցակետում դիտավորյալ խոչընդոտում է Հայաստանի Հանրապետության հաշվառում ունեցող քաղաքացիների մուտքը դեպի Արցախի Հանրապետություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացավ Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի «Ֆեյսբուք»-ի էջից, Արցախի ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից հավաքագրված տվյալների համաձայն` անցակետի տեղադրման պահից ի վեր արձանագրվել է նմանատիպ առնվազն երեք դեպք՝ խոչընդոտվել է երկու կանանց և մեկ երեխայի մուտքը: Արձանագրված բոլոր դեպքերում քաղաքացիները թեև ունեցել են ՀՀ հաշվառում, այնուամենայնիվ, մշտապես բնակվել են Արցախի Հանրապետությունում, ընդ որում, նրանց ընտանիքները ևս բնակվում են Արցախում:
«Տվյալ անձինք շրջափակման պայմաններում մեկնել էին Հայաստանի Հանրապետություն բուժման նպատակով, և այժմ, առողջական խնդիրների լուծումից հետո, չեն կարողանում վերադառնալ իրենց տներ: Ուշագրավ է, որ ադրբեջանական կողմը թույլատրել է նրանց ելքն Արցախից՝ կամայական ու ապօրինի կերպով արգելելով մուտքը:
Ադրբեջանի կողմից ցուցաբերված ոտնձգությունների հետևանքով խախտվել են այդ անձանց ոչ միայն ազատ տեղաշարժվելու, այլև ընտանիքի հետ վերամիավորվելու իրավունքները:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը ընդգծում է, որ ապրիլի 23-ից Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում Հակարի կամրջի վրա ապօրինի կերպով տեղադրված անցակետը և այդ ճանապարհով անձանց, մեքենաների ու բեռների ազատ տեղաշարժը խոչընդոտող այլ միջոցները խախտում են ոչ միայն մարդու իրավունքների միջազգային հանրահայտ նորմերը, այլև՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, մասնավորապես՝ 6-րդ կետը, որով նախատեսվում է անձանց, մեքենաների և բեռների անվտանգ ու անխափան տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ Ադրբեջանը տարբեր քարոզչական տեսանյութերով փորձում է թոզ փչել միջազգային հանրության աչքերին՝ ցույց տալով, թե իբր միջանցքը արգելափակված չէ և ապահովված է մարդկանց ազատ տեղաշարժը: «Այնինչ անցակետի առկայությունը, անձնագրային, բեռների ու այլ տիպի հսկողության միջոցների կիրառումը Ադրբեջանի կողմից արդեն նշանակում են խոչընդոտներ անխափան տեղաշարժի համար՝ հարուցելով ոչ միայն անվտանգության, այլև՝ ցանկացած պահի խափանիչ կամայական այլ միջոցներ կիրառելու էական ռիսկեր: Ըստ Արցախի ՄԻՊ-ի՝ արձանագրվող դեպքերը ևս մեկ անգամ ապացուցում են ադրբեջանական պետական քարոզչության սնանկությունը և Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ համակարգային և հետևողականորեն իրականացվող էթնիկ զտման քաղաքականությունը։

The Azerbaijani side prevents the entry of citizens with Armenian registration to Artsakh
YEREVAN, JUNE 13, ARMENPRESS. The Azerbaijani side deliberately obstructs the entry of the people with Armenian registration to the Republic of Artsakh at the checkpoint illegally installed on the Hakari bridge of the Goris-Stepanakert highway (Lachin Corridor).
As ARMENPRESS was informed from the "Facebook" page of the Human Rights Defender of Artsakh, according to the data collected by the HRD staff of Artsakh, at least three similar cases have been recorded since the checkpoint was installed: two women and one child were prevented from entering. In all recorded cases, although the citizens had Armenian registration, they always lived in the Republic of Artsakh, and their families also live in Artsakh.
"These persons went to the Republic of Armenia for treatment under the blockade, and now, after solving their health problems, they cannot return to their homes. It is noteworthy that the Azerbaijani side allowed their exit from Artsakh, arbitrarily and illegally prohibiting their entry.
As a result of the harassment by Azerbaijan, the rights of these persons were violated not only to move freely, but also to reunite with their families.
The Human Rights Defender emphasizes that the checkpoint illegally installed by Azerbaijan on the Hakari bridge in Lachin Corridor from April 23 and other measures hindering the free movement of people, vehicles and goods on that road violate not only the well-known international norms of human rights, but also the provisions of the tripartite declaration of November 9, 2020, in particular, point 6, which envisages the safe and uninterrupted movement of people, vehicles and cargo through the Lachin Corridor.
Azerbaijan is trying to mislead the international community with various propaganda videos, showing that the corridor is not blocked and the free movement of people is ensured. "The existence of such a checkpoint, the use of passport, cargo and other types of control measures by Azerbaijan already mean obstacles to uninterrupted movement, causing significant risks not only of security, but also bearing the risk for other arbitrary disruptive measures at any time. According to the HRD of Artsakh, the recorded cases once again prove the inability of the Azerbaijani state propaganda and the systematic and consistent policy of ethnic cleansing carried out by Azerbaijan against the people of Artsakh.