ՀՀ և Արցախի ՄԻՊ-երն ու ԱՄՆ հայ իրավաբանները շեշտել են փոխգործակցության շարունակականության ապահովման անհրաժեշտությունը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը և Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն առցանց քննարկում են ունեցել Ամերիկայի հայ իրավաբանական միության (Armenian Bar Association) ներկայացուցիչների հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի ՄԻՊ-ի աշխատակազմից, հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հանցագործությունների հետևանքով Արցախում և Հայաստանի սահմանային բնակավայրերում մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ ՄԻՊ հաստատությունների կողմից տարվող փաստահավաք աշխատանքները, ինչպես նաև տեղեկություններ՝ շարունակվող շրջափակման պայմաններում Արցախում ստեղծված հումանիտար ծանր պայմանների և առկա խնդիրների վերաբերյալ միջազգային հարթակներում տարվող աշխատանքների վերաբերյալ։
Ըստ աղբյուրի՝ Ամերիկայի հայ իրավաբանական միության ներկայացուցիչները իրենց հերթին ներկայացրել են Միության կողմից տարվող աշխատանքները, որոնք ուղղված են Հայաստանում և Արցախում մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ միջազգային իրազեկվածության բարձրացմանն ու միջազգային ներգրավվածության ապահովմանը։
Նշվում է, որ փոխադարձ շեշտվել է մարդու իրավունքների պաշտպանության իրավական գործիքակազմերի կիրառման և այդ հարցում արդյունավետ փոխգործակցության շարունակականության ապահովման անհրաժեշտությունը։

Омбудсмены Армении и Арцаха обсудили с армяно-американским юристам ситуацию вследствие действий Азербайджана
Защитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах Гегам Степанян и защитник прав человека (омбудсмен) Армении Анаит Манасян провели онлайн-дискуссию с представителями Армянской коллегии адвокатов (Armenian Bar Association) Америки.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата омбудсмена Республики Арцах, в ходе встречи была представлена информация о проводимой офисами омбудсменов работе по установлению фактов нарушений прав человека в Арцахе и приграничных населенных пунктах Армении в результате совершенных Азербайджаном преступлений, а также информация о проводимой на международных платформах работе, сложных гуманитарных условиях, которые сложились в Арцахе в условиях продолжающейся блокады.
Представители Армянской коллегии адвокатов представили проводимую ими работу, направленную на повышение международной осведомленности о нарушениях прав человека в Армении и Арцахе и обеспечение международного участия.
Подчеркнута необходимость использования правовых инструментов защиты прав человека и обеспечения непрерывности эффективного взаимодействия в этом вопросе.