ՀՀ նախագահն ընդունել է «Հայկական հատուկ օլիմպիադաներ» կազմակերպության ներկայացուցիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է «Հայկական հատուկ օլիմպիադաներ» հասարակական կազմակերպության տնօրեն Արտակ Ստեփանյանին և կազմակերպության մարզիչներին ու մարզիկներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, կազմակերպությունը հանդիսանում է Հայաստանում «Special Olympics» մտավոր հաշմանդամություն ունեցող երեխաների և մեծահասակների համար աշխարհի ամենամեծ սպորտային կազմակերպության ներկայացուցիչը:
Կազմակերպության առաքելությունը մտավոր կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող անձանց համար օլիմպիական մարզաձևերում շուրջտարյա մարզումների և մրցումների անցկացումն ու հասարակության մեջ ինտեգրումն է:
2019 թ-ին Դուբայում անցկացված ամառային օլիմպիական խաղերին «Հայկական հատուկ օլիմպիադաներ» ՀԿ-ի երկու մարզիկներ արժանացել են ոսկե մեդալի՝ լող և աթլետիկա մարզաձևերում:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ «Հայկական հատուկ օլիմպիադաներ» ՀԿ-ն 4 մարզիկով մասնակցելու է հունիսի 17-25-ը Գերմանիայի մայրաքաղաք Բեռլինում կայանալիք «Բեռլինի հատուկ օլիմպիադաների ամառային օլիմպիական խաղեր»-ին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են սպորտում ներառականության սկզբունքների կիրառման առկա խնդիրներն ու դրանց լուծման ուղիները:
Հանրապետության նախագահն ընդգծել է իր պատրաստակամությունը հնարավորինս աջակցել կազմակերպության կարևոր գործունեությանը:

Президент РА принял представителей организации "Армянская Специальная Олимпиада"
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял директора общественной организации «Армянская Специальная Олимпиада» Артака Степаняна, тренеров и спортсменов организации.
Как стало известно «Арменпресс» из пресс-релиза аппарата президента, организация является представителем крупнейшей в мире спортивной организации для детей и взрослых с психическими отклонениями "Спешиал Олимпикс" в Армении.
Миссия организации – проводить круглогодичные тренировки и соревнования по олимпийским видам спорта и интегрировать их в общество для людей с особыми потребностями в умственном развитии.
На летних Олимпийских играх, проходивших в Дубае в 2019 году, два спортсмена из общественной организации «Армянская Специальная Олимпиада» завоевали золотые медали в плавании и легкой атлетике.
В сообщении отмечается, что общественная организация «Армянская Специальная Олимпиада» примет участие с 4 спортсменами в «Берлинских летних Олимпийских играх Специальной Олимпиады», которые пройдут в столице Германии Берлине 17-25 июня.
В ходе встречи были обсуждены существующие проблемы применения принципов инклюзивности в спорте и пути их решения.
Президент Республики подчеркнул готовность максимально поддерживать важную деятельность организации.