Փաշինյանը և Ուրշկա Զուպանչիչն ընդգծել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը դադարեցնելու անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Սլովենիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ուրշկա Կլակոչար Զուպանչիչի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետը ողջունել է Ուրշկա Կլակոչար Զուպանչիչի այցը Հայաստան և վստահություն հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի երկու երկրների համագործակցության հետագա զարգացմանը: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական համագործակցության ընդլայնումը: Վարչապետն անհրաժեշտ է համարել խորհրդարանական մակարդակում ակտիվ փոխգործակցությունը, այդ թվում՝ միջազգային հարթակներում:
Ըստ աղբյուրի՝ Ուրշկա Զուպանչիչը հայտնել է Սլովենիայի պատրաստակամությունը՝ տարբեր ուղղություններով ընդլայնելու հարաբերությունները Հայաստանի հետ:
«Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային նշանակության հարցերի: Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանը և Ուրշկա Զուպանչիչն ընդգծել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը, ինչպես նաև ագրեսիվ հռետորաբանությունը դադարեցնելու անհրաժեշտությունը: Վարչապետը մանրամասներ է ներկայացրել ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ, ընդգծել միջազգայնորեն երաշխավորված երկխոսության մեխանիզմի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության խնդիրների հասցեագրման կարևորությունը:
Վարչապետը ներկայացրել է առկա առանցքային խնդիրների կարգավորման հարցում հայկական կողմի մոտեցումները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը և Ուրշկա Զուպանչիչը կարևորել են նաև Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելության գործունեությունը, ինչը նպաստում է տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը:

PM Pashinyan, Speaker of the National Assembly of Slovenia emphasize the need to unblock Lachin Corridor
YEREVAN, MAY 30, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received the delegation headed by the Speaker of the National Assembly of the Republic of Slovenia, Urška Klakočar Zupančič, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
The Prime Minister welcomed the visit of Mrs. Zupančič to Armenia and expressed confidence that it will give a new impetus to the further development of cooperation between the two countries. Nikol Pashinyan emphasized the expansion of both political and economic cooperation. The Prime Minister considered active cooperation at the parliamentary level, including on international platforms, necessary.
Urška Zupančič expressed Slovenia's readiness to expand relations with Armenia in various directions.
The interlocutors touched on issues of regional importance. In particular, Nikol Pashinyan and Urška Zupančič emphasized the need to stop Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor, as well as its aggressive rhetoric. The Prime Minister presented details about the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh, emphasized the importance of addressing the rights and security issues of the people of Nagorno-Karabakh under the internationally guaranteed dialogue mechanism.
The Prime Minister presented the approaches of the Armenian side regarding the settlement of existing key issues.
Nikol Pashinyan and Urška Zupančič also highlighted the activities of the EU Civilian Mission in Armenia, which contributes to the regional peace and stability.