ՀՀ վարչապետը մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին. նա արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահի «միջանցքային» խոսույթին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվայում մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հոբելյանական` 30-րդ նիստին: Միջոցառման նեղ կազմով նիստին մասնակցել են նաև Ռուսաստանի Դաշնության, Բելառուսի, Ղրղզստանի և Ղազախստանի նախագահները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, ընդլայնված կազմով նիստին որպես հյուր մասնակցել է Ադրբեջանի նախագահը, իսկ հեռավար կարգով` ԵԱՏՄ-ում դիտորդ երկրների` Ուզբեկստանի, Կուբայի առաջնորդները, ինչպես նաև որպես հյուր` Տաջիկստանի նախագահը:
Նեղ կազմով նիստում իր ելույթում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն արձանագրել է, որ նախորդ տարվա ընթացքում ԵԱՏՄ տարածքում ամենամեծ տնտեսական աճն արձանագրվել է Հայաստանում` 12,6 տոկոս: Իր հերթին, վարչապետ Փաշինյանը հավելել է, որ այս տարվա առաջին չորս ամիսների ընթացքում ՀՀ-ում արձանագրվել է տնտեսական ակտիվության 12,1 տոկոս աճ:
Ըստ աղբյուրի՝ ընդլայնված կազմով նիստում Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում, մասնավորապես, նշել է.
«Պետությունների հարգելի ղեկավարներ,
Պատվիրակությունների հարգելի անդամներ,
Ուրախ եմ ողջունել ձեզ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի այս տարվա առաջին նիստում։
Թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել նախագահող կողմին և անձամբ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրի Պուտինին` ավանդական հյուրընկալության և Բարձրագույն խորհրդի երեսուներորդ հոբելյանական նիստի բարձր մակարդակով կազմակերպման համար։
Նեղ կազմով նիստի ընթացքում մենք մտքերի հանգամանալից փոխանակություն ունեցանք օրակարգային առանցքային հարցերի շուրջ, և ես ցանկանում եմ հակիրճ անդրադառնալ Միության համար արդի որոշ հարցերի։
Ազգային տնտեսությունների ներուժի հզորացումը պայմանավորված է, այդ թվում` էներգետիկ անվտանգության ապահովման հարցին գրագետ մոտեցմամբ։
Ինչպես արդեն բազմիցս նշվել է, ԵԱՏՄ գազի ընդհանուր շուկայի ժամանակին կիրարկումը կնպաստի առևտրի համար բարենպաստ և փոխշահավետ պայմանների ձևավորմանը, կապահովի էներգետիկ անվտանգության, տնտեսական ինտեգրման մակարդակի և Միության անդամ պետությունների՝ միջազգային շուկայում մրցունակության բարձրացումը:
Այս համատեքստում, հայկական կողմը պատրաստ է կառուցողական երկխոսության՝ չլուծված հարցերի շուրջ հնարավորինս արագ կոնսենսուսի հասնելու նպատակով։
Հանձնաժողովի և Միության անդամ պետությունների լիազորված մարմինների կատարած մեծ աշխատանքի շնորհիվ մեզ հաջողվել է արձանագրել զգալի առաջընթաց արդյունաբերական կոոպերացիայի նախագծերի ֆինանսավորման նոր ձևաչափի ստեղծման համար նորմատիվ իրավական դաշտի մշակման հարցում։
Արդյունաբերության ոլորտում համատեղ կոոպերացիոն նախագծերի ֆինանսական աջակցությունը մեզ հնարավորություն կտա խթանել մեր երկրների տնտեսությունների առանձին վերցրած հատվածներ։
Միևնույն ժամանակ, կարևոր ենք համարում դրանց համաչափ զարգացումը՝ ԵԱՏՄ անդամ երկրների տնտեսությունների այլ ոլորտներում լճացում կամ ակտիվության նվազում ենթադրող ռիսկերը նվազագույնի հասցնելու նպատակով։
Ուստի նախագծերի ընտրության փուլում կարևոր է մշակել այդ ռիսկերը վերացնող մեխանիզմներ, ինչը կտա մեզ երկարաժամկետ հեռանկար նման նախագծերի համար։
Նշեմ, որ մեր երկրների միջև համագործակցության կարևոր ասպեկտներից է պարենային անվտանգությունը, որն ուղղված է բնակչության համար սննդամթերքի մատչելիության և որակի ապահովմանը, ինչպես նաև շուկան ցածրորակ և վտանգավոր ապրանքներից պաշտպանմանը։
Այսօր կտրուկ աճել է պարենային անվտանգության ապահովման կոլեկտիվ համակարգի ձևավորման անհրաժեշտությունը։ Ակնհայտ եմ համարում այս ուղղությամբ ԵԱՏՄ երկրների ջանքերի համախմբման անհրաժեշտությունը։
Ուրախացնող է, որ, օգտագործելով փոխգործակցության տարբեր ձևաչափեր, 2022 թ-ին մենք համակարգված աշխատանք ենք կատարել Միությունից դուրս փոխշահավետ գործընկերություն ձևավորելու ուղղությամբ, ինչի մասին է վկայում ԵԱՏՄ միջազգային գործունեության հիմնական ուղղությունների և միջնաժամկետ հեռանկարում Միության հիմնական գործընկերների հետ առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման մոտեցումների վերաբերյալ զեկույցներում ներկայացված տեղեկատվությունը։
Հաշվի առնելով Իրանի հետ համագործակցության զարգացման բարձր դինամիկան՝ Ազատ առևտրի համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելը և դրա հետագա իրականացումը մեզ համար առաջնահերթություն են երրորդ երկրների հետ առևտրային համագործակցության իրական ընդլայնման համատեքստում։
Աշխատանքի շարունակությունն այնպիսի առաջնահերթ և հեռանկարային բանակցային ոլորտներում, ինչպիսիք են` Հնդկաստանը և Եգիպտոսը, ինչպես նաև տնտեսական օրակարգի շուրջ համապարփակ երկխոսության զարգացումը և առևտրատնտեսական համագործակցության խորացումն Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Ինդոնեզիայի հետ լրացուցիչ խթան կհանդիսանա համաշխարհային տնտեսության մեջ Միության ինտեգրման գործընթացի համար։
Չնայած ձեռք բերված արդյունքներին, ելնելով ներկա իրողություններից, անհրաժեշտ է ստեղծել երրորդ երկրների գործընկերների հետ փոխգործակցության արդյունավետ մեխանիզմներ, ինչը հետևողականորեն կհանգեցնի մեր երկրների տնտեսությունների կայուն զարգացման պայմանների ստեղծմանը։
Ակնհայտ է, որ միասնական տնտեսական տարածքի զարգացմանն ուղղված քայլերի արդյունավետ պլանավորումը ենթադրում է բաց երկխոսություն ձեռնարկատերերի և գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների միջև։
Այս համատեքստում, ցանկանում եմ առանձնապես նշել Եվրասիական տնտեսական համաժողովի անցկացումը և, օգտվելով առիթից, ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել ռուսական կողմին` լայնածավալ միջոցառումներ կազմակերպելու և ԵԱՏՄ շրջանակում փոխգործակցության արդիական ոլորտներն առավելագույնս ընդգրկող քննարկման թեմաներ մշակելու ուղղությամբ ջանքերի համար։
Համաժողովը գրավում է առաջատար քաղաքական գործիչներին և անդամ երկրների գործարար, մշակութային և այլ շրջանակների առաջնորդներին՝ դառնալով խոստումնալից գաղափարների և նախագծերի ձևավորման, արդիական հարցերի շուրջ քննարկումների առանցքային հարթակ։
Եզրափակելով՝ ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ հաստատել հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ մեր ինտեգրացիոն միավորման գործունեության կարևոր հարցերի շուրջ փոխընդունելի լուծումների հասնելուն ուղղված համատեղ նախագծերի հետևողական իրականացմանը։
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ նիստի ընթացքում քննարկվել են ԵԱՏՄ շրջանակում տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Իր ելույթում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն օգտագործել է «Զանգեզուրի միջանցք» բառակապակցությունը, ինչին վարչապետ Փաշինյանն արձագանքել է.
«Ադրբեջանի նախագահն իր ելույթում օգտագործեց արտահայտություն, որը վերջին տարիներին օգտագործվում է որպես վերնագիր Հայաստանին տարածքային պահանջներ առաջադրելու համար։ Ցանկանում եմ նշել, որ սա օգտագործվում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետի իրականացման շրջանակներում։
Ընդգծեմ` այդ Հայտարարության մեջ ասվում է միայն մեկ միջանցքի մասին, և դա Լաչինի միջանցքն է, որը պետք է գտնվեր ռուս խաղաղապահների վերահսկողության տակ, բայց, ցավոք, ապօրինի արգելափակվել է Ադրբեջանի կողմից։ Մյուս կողմից, ուզում եմ հաստատել Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունը՝ ապաշրջափակելու բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերը և հաղորդակցությունները տարածաշրջանում, որոնք անցնում են Հայաստանի Հանրապետության տարածքով՝ մենք այն անվանում ենք «Հայկական խաչմերուկ», և մենք պատրաստ ենք բացել տարածաշրջանային հաղորդակցությունները՝ այն երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության շրջանակներում, որոնց միջով դրանք անցնում են։ Նկատի ունեմ այն ​​տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունները, որոնք նշված են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարության մեջ»:
Վարչապետ Փաշինյանը շեշտել է` այն մարդիկ, ովքեր ծանոթ են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության տեքստին, գիտեն, որ դրա մեջ կա «միջանցք» բառի միայն մեկ կիրառություն: «Եվ այս համատեքստում այս բառը հատուկ նշանակություն ունի, և դա Լաչինի միջանցքն է, որը, կրկնում եմ, եռակողմ հայտարարության համաձայն, պետք է գտնվի Ռուսաստանի Դաշնության վերահսկողության ներքո և կապ ապահովի Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև: Բայց, ցավոք, ռուս խաղաղապահների ներկայությամբ Ադրբեջանն ապօրինի կերպով փակել է այս միջանցքը։ Մյուս կողմից՝ ցանկանում եմ հաստատել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվել են միմյանց տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման շուրջ։ Եվ այս հիմքի վրա, այո, կարելի է ասել, որ բավականին լավ ենք գնում մեր հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։
Այս համատեքստում ուզում եմ նշել նաև մի շատ կարևոր խնդիր՝ միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների իրավունքների և անվտանգության հարցը։ Հուսով եմ, որ շուտով Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև նորմալ կառուցողական երկխոսություն կսկսվի»,- ասել է վարչապետը:
Անդրադառնալով Ալիևի խոսքին, թե «Զանգեզուրի միջանցքին» աջակցում է նաև Ռուսաստանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Շատ հետաքրքիր է իմանալ, որ ձեր նշած նախագծին աջակցում է Ռուսաստանը։ Անկեղծ ասած, առաջին անգամ եմ լսում այդ մասին։
Ես գիտեմ, որ Ռուսաստանն աջակցում է մեր տարածաշրջանում բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների բացմանը։ Դուք ասացիք «Լաչինի ճանապարհ», բայց մեր եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ «Լաչինի ճանապարհ» գոյություն չունի, կա միջանցք, որը, ըստ եռակողմ հայտարարության, որը մենք երեքով ստորագրել ենք, պետք է գտնվի ռուսական խաղաղապահ ուժերի վերահսկողության տակ, այսինքն՝ այս միջանցքում ուրիշ ոչ ոք չպետք է վերահսկողություն ունենա։
Իսկ այն, ինչ կատարվում է այնտեղ, եռակողմ հայտարարության ուղղակի խախտում է։ Եվ դուք ասացիք, որ միջանցքը բաց է, բայց մենք դա չենք տեսնում, մենք այդպես չենք կարծում։ Ուստի, մենք կարևոր ենք համարում, որ այնտեղ՝ և՛ Լաչինի միջանցք, և՛ Լեռնային Ղարաբաղ, ուղարկվի միջազգային փաստահավաք առաքելություն, որը կգնահատի Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակը։
Եվ պետք է ասեմ, որ, ցավոք, դեկտեմբերից այնտեղ հումանիտար ճգնաժամ ունենք, քանի որ Լաչինի միջանցքի փակման պատճառով խոչընդոտներ են ստեղծվում սննդամթերքի, անհրաժեշտ ապրանքների մատակարարման համար։ Եվ սա շատ լուրջ իրավիճակ է։ Ադրբեջանի կողմից արգելափակվել է նաև գազն ու էլեկտրաէներգիան։ Նկատի ունեմ գազն ու էլեկտրաէներգիան, որը գնում է Լեռնային Ղարաբաղ։ Եվ, Վլադիմիր Վլադիմիրի, Դուք դրա մասին շատ լավ գիտեք, քանի որ մենք այս մասին բազմիցս խոսել ենք»։

PM Pashinyan responds to "corridor" wording of the President of Azerbaijan during the Supreme Eurasian Economic Council
YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan participated in the jubilee 30th session of the Supreme Eurasian Economic Council in Moscow. The Presidents of the Russian Federation, Belarus, Kyrgyzstan and Kazakhstan also took part in the narrow-format session of the event, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
The President of Azerbaijan took part in the extended-format session as a guest, and the leaders of the EAEU observer countries - Uzbekistan, Cuba, as well as the President of Tajikistan as a guest, participated remotely.
In his speech at the narrow-format session, the President of the Russian Federation, Vladimir Putin, noted that during the previous year, the largest economic growth in the area of the Eurasian Economic Union was recorded by Armenia - 12.6 percent.
In turn, Prime Minister Pashinyan added that during the first four months of this year, a 12.1 percent increase in economic activity was recorded in the Republic of Armenia.
In his speech at the extended-format session, Nikol Pashinyan specifically stated,
“Dear Heads of State,
Dear members of delegations,
I am glad to welcome you at this year’s first meeting of the Supreme Eurasian Economic Council
Let me to thank the presiding party and personally the President of the Russian Federation Vladimir Vladimirovich Putin for the traditional hospitality and the high-level organization of the thirtieth jubilee session of the Supreme Council.
At the narrow-format meeting, we had a thorough exchange of views on key issues of the agenda, and I would like to briefly touch on some of the issues relevant to the Union.
Strengthening the potential of national economies is conditioned also by a competent approach to ensuring energy security.
As has been repeatedly noted, the timely launch of the EAEU common gas market will contribute to the formation of favorable and mutually beneficial terms of trade, will ensure an increase in energy security, the level of economic integration and competitiveness of the Union Member States in the international market.
In this context, the Armenian side is ready for a constructive dialogue with the aim of reaching a consensus on outstanding issues as soon as possible.
Thanks to the great work done by the Commission and the authorized bodies of the Union Member States, we have managed to record significant progress in the development of a regulatory framework for the creation of a new format for financing industrial cooperative projects.
Financial assistance to joint cooperative projects in the field of industry will provide us with the opportunity to stimulate individual economic sectors of our countries.
At the same time, we attach importance to their balanced development in order to minimize the risks that imply stagnation or a decrease in activity in other economic sectors of the EAEU Member States.
Therefore, at the stage of project selection, it is important to develop mechanisms that eliminate these risks, which will give us a long-term perspective for such projects.
Let me note that one of the important aspects of cooperation between our countries is food security, which is aimed at ensuring the availability and quality of food for the population, as well as protecting the market from low-quality and dangerous products.
Today, the need to form a collective system for ensuring food security has sharply increased. I consider it obvious that there is a need to consolidate the efforts of the EAEU countries in this direction.
It is gratifying that, using various formats of cooperation, in 2022 we made systematic efforts to form a mutually beneficial partnership outside the Union, as evidenced by the information presented in the reports on the main directions of EAEU international activity and approaches to the development of trade and economic cooperation with the main partners of the Union in the medium term.
Given the high dynamics of the development of cooperation with Iran, the entry into force of the Free Trade Agreement and its further implementation are a priority for us in the context of the real expansion of trade cooperation with third countries.
The continuation of the work in such priority and promising negotiation directions as India and Egypt, as well as the development of a comprehensive dialogue on the economic agenda and the deepening of trade and economic cooperation with the United Arab Emirates and Indonesia will provide an additional impetus to the process of integration of the Union into the world economy.
Despite the achieved results, based on the current realities, it is necessary to swiftly create effective mechanisms of interaction with partners from third countries, which will consistently lead to the creation of conditions for the sustainable development of the economies of our countries.
Dear participants of the session,
Obviously, effective planning of steps to develop a common economic space implies an open dialogue with entrepreneurs and representatives of business circles.
In this context, I would like to highlight the holding of the Eurasian Economic Forum and, taking this opportunity, once again thank the Russian side for organizing large-scale events and for efforts to develop discussion topics that maximally cover topical areas of interaction within the EAEU.
The forum attracts leading political figures and leaders of business, cultural and other circles of the societies of the member states, becoming a key platform for the formation of promising ideas and projects, a platform for discussions around topical issues.
In conclusion, I would like to once again confirm the readiness of the Armenian side for the consistent implementation of joint projects aimed at reaching mutually acceptable solutions on important issues of the functioning of our integration union.
During the session, issues related to the development of cooperation in various fields within the framework of EAEU were discussed.
In his speech, Azerbaijani President Ilham Aliyev used the wording "Zangezur Corridor", to which Prime Minister Pashinyan responded. "In his speech, the president of Azerbaijan used an expression that has been used in recent years as a title for making territorial claims against Armenia. I would like to note that this is used in the framework of the implementation of point 9 of the trilateral declaration of November 9, 2020.
I would like to emphasize that the Declaration mentions only one corridor, and it is the Lachin corridor, which was supposed to be under the control of Russian peacekeepers, but, unfortunately, is illegally blocked by Azerbaijan. On the other hand, I want to confirm the readiness of the Republic of Armenia to unblock all transport and economic connections and communications in the region that pass through the territory of the Republic of Armenia - we call it the "Armenian Crossroads" and we are ready to open regional communications within the framework of the sovereignty and jurisdiction of those countries through which they pass. I mean the transport and economic communications mentioned in point 9 of the trilateral declaration of November 9, 2020 and the trilateral statement of January 11, 2021."
Prime Minister Pashinyan emphasized that those who are familiar with the text of the trilateral declaration of November 9, 2020, know that there is only one use of the word "corridor" in it. "And in this context, this word has a special meaning, and it is the Lachin Corridor, which, I repeat, according to the trilateral declaration, should be under the control of the Russian Federation and provide a connection between Nagorno-Karabakh and Armenia. But, unfortunately, in the presence of Russian peacekeepers, Azerbaijan illegally closed this corridor. On the other hand, I would like to confirm that Armenia and Azerbaijan have agreed on mutual recognition of each other's territorial integrity. And on this basis, yes, it can be said that we are going quite well in the direction of normalizing our relations.
In this context, I would also like to mention a very important issue, the issue of the rights and security of the people of Nagorno Karabakh within the framework of the international mechanism. I hope that soon a normal constructive dialogue between Baku and Stepanakert will begin," said the Prime Minister.
Referring to Aliyev's statement that Russia also supports the idea of Zangezur Corridor, Nikol Pashinyan noted: "It is very interesting to know that Russia supports the project you mentioned. To be honest, this is the first time I have heard about it.
I know that Russia supports the opening of all transport and economic communications in our region. You said "Lachin road", but according to our trilateral declaration, "Lachin road" does not exist, there is a corridor which, according to the trilateral declaration signed by three of us, should be under the control of Russian peacekeeping forces, that is, no one else should exercise any control of this corridor.
And what is happening there is a direct violation of the trilateral declaration. And you said that the corridor is open, but we don't see it, we don't think so. Therefore, we consider it important that an international fact-finding mission be sent to both the Lachin Corridor and Nagorno Karabakh to assess the humanitarian situation in Nagorno Karabakh.
And I must say that, unfortunately, we have a humanitarian crisis there since December, because due to the closure of the Lachin corridor, obstacles are created for the supply of food and other necessities. And this is a very serious situation. Gas and electricity have also been blocked by Azerbaijan. I mean the gas and electricity going to Nagorno Karabakh. And, Vladimir Vladimirovich, you know about it very well, because we have talked about this many times."