Վաշինգտոնում Ադրբեջանի հետ համաձայնեցրել ենք խաղաղության պայմանագրի 2 հոդված. Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մանրամասներ ներկայացրեց վաշինգտոնյան բանակցություններից։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Միրզոյանը մայիսի 22-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց, որ Վաշինգտոնում բանակցությունների հարցում որոշակի առաջընթաց է ձեռք բերվել այն առումով, որ խաղաղության պայմանագրի նախագծի ևս երկու հոդված հնարավոր է եղել համաձայնեցնել, բայց մի քանի այլ հոդվածների շուրջ հնարավոր է եղել ուղիղ, երկար, անկեղծ խոսակցություն ծավալել։
«Կարող եմ ասել, որ այդ խոսակցությունների ընթացքում կողմերը շատ լավ են հասկանում մեկը մյուսի մտահոգությունները, մտադրությունները և պատկերացումները։ Բացի նշածս երկու հոդվածից, կարծում եմ, մյուս հոդվածների մասով ևս հավանականություն կա համաձայնության։ Սա միայն իմ գնահատականը չէ, ինձ հավաստիացրել են մյուս կողմերը ևս։
Անշուշտ, կան հոդվածներ և թեմաներ, որտեղ կողմերի դիրքորոշումները բավական հեռու են իրարից։ Սրանք այն հոդվածներն են, որոնք առնչվում են ամենադժվար խնդիրներին։ Բայց այս ուղղությամբ ևս բավականին արդյունավետ քննարկում է եղել»,- ասաց Միրզոյանը:
ԱԳ նախարարը նաև վերահաստատեց Հայաստանի հանձնառությունը՝ հաստատել երկարատև, կայուն և արժանապատիվ խաղաղություն Հարավային Կովկասում։

Глава МИД Армении представил подробности состоявшихся в Вашингтоне переговоров
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян представил подробности переговоров в Вашингтоне. Как сообщает Арменпресс, на состоявшейся 22 мая пресс-конференции Мирзоян отметил, что на переговорах в Вашингтоне достигнут определенный прогресс в том смысле, что удалось согласовать еще две статьи проекта мирного соглашения, а также стало возможно провести прямой и обстоятельный разговор по нескольким другим статьям.
«Могу сказать, что в ходе этих бесед стороны очень хорошо поняли опасения, намерения и идеи друг друга. Помимо двух статей, которые я упомянул, думаю, что есть возможность договориться и по другим статьям. Это не только моя оценка, об этом меня заверили и другие стороны.
Конечно, есть статьи и темы, где позиции сторон достаточно далеки друг от друга. Это статьи, которые затрагивают самые сложные вопросы. Но в этом направлении тоже была проведена достаточно эффективная дискуссия», - сказал Мирзоян.
Министр иностранных дел также подтвердил приверженность Армении делу установления прочного, стабильного и достойного мира на Южном Кавказе.