Վաշինգտոնում Ադրբեջանի հետ համաձայնեցրել ենք խաղաղության պայմանագրի 2 հոդված. Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մանրամասներ ներկայացրեց վաշինգտոնյան բանակցություններից։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Միրզոյանը մայիսի 22-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց, որ Վաշինգտոնում բանակցությունների հարցում որոշակի առաջընթաց է ձեռք բերվել այն առումով, որ խաղաղության պայմանագրի նախագծի ևս երկու հոդված հնարավոր է եղել համաձայնեցնել, բայց մի քանի այլ հոդվածների շուրջ հնարավոր է եղել ուղիղ, երկար, անկեղծ խոսակցություն ծավալել։
«Կարող եմ ասել, որ այդ խոսակցությունների ընթացքում կողմերը շատ լավ են հասկանում մեկը մյուսի մտահոգությունները, մտադրությունները և պատկերացումները։ Բացի նշածս երկու հոդվածից, կարծում եմ, մյուս հոդվածների մասով ևս հավանականություն կա համաձայնության։ Սա միայն իմ գնահատականը չէ, ինձ հավաստիացրել են մյուս կողմերը ևս։
Անշուշտ, կան հոդվածներ և թեմաներ, որտեղ կողմերի դիրքորոշումները բավական հեռու են իրարից։ Սրանք այն հոդվածներն են, որոնք առնչվում են ամենադժվար խնդիրներին։ Բայց այս ուղղությամբ ևս բավականին արդյունավետ քննարկում է եղել»,- ասաց Միրզոյանը:
ԱԳ նախարարը նաև վերահաստատեց Հայաստանի հանձնառությունը՝ հաստատել երկարատև, կայուն և արժանապատիվ խաղաղություն Հարավային Կովկասում։

We agreed on 2 articles of the peace treaty with Azerbaijan in Washington. Mirzoyan
YEREVAN, MAY 22, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan presented details from the Washington negotiations. ARMENPRESS reports, Mirzoyan said during the press conference held on May 22 that some progress was made in the negotiations in Washington in the sense that it was possible to agree on two more articles of the draft peace treaty, but it is possible to agree on several other articles in a direct, long, sincere conversation.
"I can say that during these conversations, the parties understand each other's concerns, intentions and ideas very well. Apart from the two articles I mentioned, I think there is a possibility of agreement regarding the other articles as well. This is not only my assessment, I was assured by other parties as well.
Of course, there are articles and topics where the positions of the parties are quite far from each other. These are the articles that deal with the most difficult issues. But there was also quite an effective discussion in this direction," said Mirzoyan.
The Foreign Minister also reaffirmed Armenia's commitment to establishing a long-lasting, stable and dignified peace in the South Caucasus.