«Սեր Արցախ» նախագիծը կիրականացվի նույնիսկ Արցախի շրջափակման պայմաններում. Աննա Աստվածատուրյան Թերքոթ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Սեր Արցախ»-ը կշարունակի աջակցել շրջափակման մեջ գտնվող արցախցի նորածիններին՝ լույս աշխարհ եկած յուրաքանչյուր նորածնի նվիրելով իր առաջին նվեր-տուփը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ամերիկաբնակ հայ գրող, բարերար, իրավաբան, «Աննա Աստվածատուրյան» հիմնադրամի նախագահ և «Սեր Արցախ» նախագծի հեղինակ Աննա Աստվածատուրյան Թերքոթն ասաց, որ շարունակում են նվեր տուփերը փոխանցել Արցախի Հանրապետության և Կարմիր խաչի ներկայացուցիչների միջոցով:
«2022 թվական հունիսի 1-ին` Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը, 2020 թվականի Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո ծնված երեխաներին պաշտպանելու և նրանց համար որևէ լավ բան անելու ցանկությունից ելնելով, սկսեցինք «Սեր Արցախ» նախագիծը։ Մեզ համար անչափ կարևոր էր արժևորել հենց Արցախում ապրելն ընտրած ընտանիքներում ծնված բալիկներին և ապագա մայրիկներին: Եվ այսօր՝ նախագծի մեկնարկից գրեթե մեկ տարի անց, ես կարող եմ նշել, որ հասցրել ենք նորածիններին նվիրել 1553 տուփ»,- ասաց նա:
Աննա Աստվածատուրյանն ընդգծեց, որ նախօրոք որոշել էին ծրագիրն իրականացնել մեկ տարի, բայց, քանի որ այս պահին Արցախը գտնվում է շրջափակման մեջ, և այդ օգնության կարիքը հիմա առավել քան կա, որոշել են այն շարունակել մինչև դեկտեմբեր կամ առնվազն այնքան, որքան թույլ կտան շրջափակման պայմանները:
Աննան նշեց, որ ծրագրի մեկնարկին որոշել են, որ նվեր տուփերում ներառելու են Հայաստանում կամ Արցախում արտադրված պարագաներ, ինչով կխթանեին նաև հայրենական արտադրանքը։ «Արցախում իմ լավ ընկերներից մեկը, ով խաղալիքներ է պատրաստում, համաձայնեց պատրաստել նախագծի խորհրդանիշը դարձած փայտե ճնճղուկին։ Նախքան նախագծի սկսվելը ամիսներ շարունակ փնտրում էինք հայկական արտադրության շորեր, խաղալիքներ, խնամքի պարագաներ: Եվ, իհարկե, գտանք հայկական արտադրության բարձրորակ իրեր, որոնք էլ ներառեցինք նվեր-տուփերում: Իրեր կային, որոնք Հայաստանում չէին արտադրվում, օրինակ՝ տակդիրներ կամ ջերմաչափեր, դրանք էլ ձեռք էինք բերում Հայաստանում»,- ասաց նա:
Աննա Աստվածատուրյանը պատմեց, որ երբ աշխատում էին նախագծի գաղափարի վրա և որոշում էին ինչ ապրանքներ ներառել տուփի մեջ, շատերը հարցնում էին, թե ինչու են կենտրոնանում ամենալավ ու որակյալ ապրանքների վրա, բայց փախստականի ուղին չտեսած մարդկանց համար դժվար էր հասկանալ իրենց. «Երբ ինքս էի փախստական ուրիշ երկրում, միշտ ես և եղբայրս ստիպված էինք հագնել ուրիշի օգտագործած շորերը: Ես այդ զգացումները շատ լավ եմ հիշում: Հիմա, երբ ինձ ասում են, որ թանկարժեք իրերի փոխարեն տուփում կարելի է ներառել ավելի շատ ապրանքներ, բայց ավելի էժան, միշտ այդ անձնական զգացումն է անցնում մեջովս. փախստականները և պատերազմը սեփական մաշկի վրա զգացած ընտանիքները նույնպես արժանի են ամենալավին: Ինձ համար այս նախագիծը միայն նվիրատվություն չէ, այլ նվեր Արցախում մնացած ընտանիքներին, ովքեր արժանի են խրախուսանքի՝ ուժեղ մնալու համառ »,-ասաց նա:
Աստվածատուրյանն ընդգծեց, որ այս ծրագիրը հնարավորություն էր իր համար ոչ միայն աջակցելու Արցախին և Հայաստանի տնտեսությանը, այլ նաև սփյուռքն Արցախին կապելու:
«Ինձ համար ամենակարևորը ոչ թե օգնությունն էր (արցախցիները ստացել և ստանում են նյութական օգնություն), այլ սփյուռքին ցույց տալը, որ Արցախում ապրում և ծնվում են մարդիկ, Արցախում բնակվողներին ցույց տալը, որ սփյուռքը պատրաստ է իրենց աջակցել: Ամենակարևորը բարոյական աջակցությունն է, ուշադրության արժանացնելը և ուրախության ակնթարթներ պարգևելը»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով նոր ծրագրերին՝ Աննա Աստվածատուրյանը պատմեց, որ պատրաստվում է հանդիպել և զրուցել Սյունիքի մարզի ղեկավարության հետ, որպեսզի քննարկեն նմանատիպ նախագիծը այնտեղ նույնպես իրականացնելու գաղափարը: Գաղափարը կկրի «Սեր Սյունիք» խորագիրը:
«Ինձ համար շատ կարևոր է, որ մարդիկ մնան Սյունիքում, շատ երեխաներ ունենան: Հույս ունեմ, որ այս օգնությունը կշարունակվի, քանի որ սա հնարավորություն է, որ մարդիկ շարունակեն մնալ Արցախում և Սյունիքում:
Այս պահին Արցախում իրավիճակը բավականին ծանր է, ու սփյուռքը շատ մտահոգված է այս հարցով։ Ես եկել եմ, որպեսզի հենց տեղում խոսեմ մարդկանց հետ ու հասկանամ իրավիճակը»,- ասաց ծրագրի ղեկավարը:
Աննա Աստվածատուրյանը նշեց, որ նախագիծը բավականին մեծ գումարներ է պահանջում, քանի որ յուրաքանչյուր տուփն արժենում է 105 դոլար, և այն շարունակելու նպատակով ցանկացած աջակցություն հիմնադրամի համար շատ կարևոր է: Նախագծին աջակցել կարող են բոլորը՝ այցելելով www.astvatsaturian.org կայք:
Աննա Աստվածատուրյան Թերքոթն ամերիկաբնակ հայ գրող է, բարերար, իրավաբան, Վեստբրուկ բնակավայրի քաղխորհրդի ընտրված նախագահ, «Աննա Աստվածատուրյան» հիմնադրամի նախագահը: Աննան նաև «Արտաքսում. դեպի անհայտություն» (անգլ.՝ Nowhere, a Story of Exile) ինքնակենսագրական գրքի հեղինակն է` հիմնված 11 տարեկանում գրված իր օրագրի վրա, որում նա ներկայացնում է Բաքվում հայերի ջարդերից փախչող իր ընտանիքի պատմությունը: 2013 թվականին նա Մենում հաջողությամբ աշխատել է օրենսդիր մարմնի կողմից Արցախի Հանրապետության պաշտոնապես ճանաչման ուղղությամբ: Դրանից ի վեր Աստվածատուրյան Թերքոթը Հայաստանում և Արցախում իրականացրել է բարեգործական մի շարք ծրագրեր: 2020թ. հիմնել է «Աննա Աստվածատուրյան» բարեգործական հիմնադրամը: Հիմնադրամի խոշոր նախագծերից է 44-օրյա պատերազմից հետո իրականացված «Արցախյան պատերազմ 2020. կորուստներ, մարտահրավերներ և դիմակայության զարգացման հնարավորություններ» հետազոտությունը: Այժմ «Աննա Աստվածատուրյան» հիմնադրամը մեկնարկել է «Սեր Արցախ» ծրագիրը, որն ուղղված է Արցախում նորածին երեխաներ ունեցող ընտանիքների աջակցությանը:

"Ser Artsakh" Initiative will continue to be implemented despite the blockade of Artsakh. Anna Astvataturian Turcotte
Yerevan, May 22, ARMENPRESS. "Ser Artsakh" will continue to support Artsakh newborns under the blockade, giving each newborn its first gift box.
In an interview with Armenpress, Armenian-American author, philanthropist, lawyer, president of the "Anna Astvatsaturian" Foundation and founder of the "Ser Artsakh" Initiative, Anna Astsvataturian Turcotte stated that her Foundation continues to deliver the gift boxes through representatives of the Republic of Artsakh and the Red Cross.
"On June 1, 2022, International Children's Day, we launched the "Ser Artsakh" Initiative based on the desire to support and protect the children born in Artsakh after the 44-day Artsakh war in 2020. It was extremely important for me to nurture the children born in families who chose to live in Artsakh. And today, almost a year later, I can say that we were able to gift 1553 boxes full of vital essentials for mother and babies to every newborn in Artsakh," she said.
Anna Astvatsaturian emphasized that she had previously decided to implement the program for one year, but since Artsakh is under the blockade at the moment, and the need for this help is more than ever, she decided to continue delivering aid until December, or as long as they can deliver to Artsakh.
When brainstorming the initiative in early 2021 it was important for Anna to include items either made in Armenia or Artsakh or purchased there. This was a way to support the local economy and promote domestic products. "One of my very good friends in Artsakh, who makes wooden toys, agreed to make the wooden toy bird, which has become the symbol of the project," she added.
"Before the project started, we were looking for Armenian-made clothes, toys, and care items for months. And of course, we found high-quality items of Armenian production, which we included in the gift boxes. There were some things that were not produced in Armenia, for example, diapers or thermometers. That was unfortunate, but we purchased these in Armenia for the Artsakh babies to support the Armenian economy and the Armenian businesses.
Anna Astvatsaturian said during the conversation that at the time they were finalizing the idea for this project and deciding which products to include in the boxes, many people asked her why she was focusing on the best and highest quality products instead of just mere quantity. It was hard for people who had not seen the refugee path to understand the emotional nuances. “I was a refugee once too and wore second-hand clothes and my brother played with old worn-out toys. I remember the feeling that came with that very well. It is a second layer of trauma. To me this project is not a donation but a gift because Artsakh families deserve the best and we should honor them for being so strong.” she said
Astvataturian mentioned that this program is an opportunity for her not only to support Artsakh and the economy of Armenia, but also to connect the Diaspora to Artsakh with their donations. “For me, the most important thing was not giving support but to show the Diaspora that people live and continue to be born in Artsakh. And to show the people of Artsakh that the Diaspora is still worried about them. The most important thing was emotional support, showing them our attention, and providing these rare moments of joy with so much stress and pain around them daily. “- she added
When speaking about new projects, Anna Astvataturian said that she plans to meet and talk with the leadership of the Syunik region in order to discuss the idea of implementing a similar project there as well, under the title "Ser Syunik".
"It is very important for me that people stay in Syunik and have many children there. It is also important for me to ensure they know we remember them. I hope that this assistance will last, because this is an opportunity for people to continue to stay in Artsakh and Syunik.
“At the moment, the situation in Artsakh is quite difficult and the Diaspora is very concerned about this issue, and I have come to talk to people on the ground and understand the situation," said Anna Astvatsaturian.
She mentioned that the project requires quite a lot of resources because each box costs around $105 and any support is very important for the Foundation. Anyone can support the Initiative by visiting www.astvatsaturian.org.
Anna Astvatsaturian Turcotte is an American-Armenian writer, philanthropist, lawyer, elected official, president of the Westbrook City council and the president of the "Anna Astvatsaturian'' foundation. Anna also is an author of a book "Nowhere, a Story of Exile, 2012"based on her diaries which she wrote as an 11 year old child escaping the Baku massacres. In 2013 Anna spearheaded a successful recognition of Artsakh at the state of Maine legislature. Since thenAstvatsaturian Turcotte has implemented a number of charitable programs in Armenia and Artsakh. In 2020 she founded the Anna Astvatsaturian Charitable Foundation. One of the fund's major projects is the "Artsakh War 2020: Losses, Challenges - Opportunities for resistance development'' survey conducted after the 44-day war.