ՀՀ վարչապետը Ռեյկյավիկում մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի 4-րդ գագաթնաժողովի բացման արարողությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Իսլանդիայի մայրաքաղաք Ռեյկյավիկում մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի 4-րդ գագաթնաժողովի բացման արարողությանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Կառավարության տարածած հաղորդագրությունից, միջոցառմանը ներկա են ավելի քան չորս տասնյակ երկրների առաջնորդներ և պատվիրակությունների ղեկավարներ:
Հյուրերին գագաթնաժողովի սկզբում դիմավորել են Իսլանդիայի վարչապետ Կատրին Յակոբսդոուտիրը և Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը: Արարողակարգային տեսալուսանկարահանման արարողությունից հետո տեղի է ունեցել գագաթնաժողովի բացման արարողությունը, որի շրջանակում ելույթ են ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը, Իտալիայի վարչապետ Ջորջա Մելոնին, Միացյալ Թագավորության վարչապետ Ռիշի Սունակը և այլք:

Armenian Prime Minister participates in 4th Council of Europe Summit in Reykjavík
YEREVAN, MAY 17, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan participated in the opening ceremony of the 4th Council of Europe Summit in Reykjavík, Iceland on May 16.
Heads of State and Government, and heads of delegation from over 40 countries attended the event, the Prime Minister’s Office said in a press release.
Prime Minister of Iceland Katrín Jakobsdóttir and Council of Europe Secretary General Marija PejčinovićBurićwelcomed the visiting leaders.
French President Emmanuel Macron, German Chancellor Olaf Scholz, Italian Prime Minister Giorgia Meloni, British Prime Minister Rishi Sunak and others delivered remarks at the opening ceremony.
The Armenian Prime Minister participated in a roundtable discussion on democracy as part of the summit.