Ծանր վիճակում գտնվող 9 բուժառու ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ից ծանր առողջական վիճակում գտնվող 9 բուժառու, 7 ուղեկցողների հետ միասին, մայիսի 16-ին ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ և շտապ օգնության մեքենաներով Արցախից տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, տեղափոխության անհնարինության պատճառով վերջին շաբաթներին ավելի քան 100 բուժառու զրկվել է ՀՀ-ում բժշկական օգնություն ստանալու հնարավորությունից, որից 25-ի տեղափոխումը խիստ առաջնահերթ է։
Ապրիլի 29-ից դադարել են Արցախից Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ բուժառուների տեղափոխումը ՀՀ բուժհաստատություններ, ինչպես նաև դեղորայքի մատակարարումը դեպի Արցախ:

Из Арцаха в Армению в сопровождении российских миротворцев перевезены 9 пациентов, находящихся в тяжелом состоянии
16 мая в сопровождении российских миротворцев на машинах скорой помощи из Республиканского медицинского центра Министерства здравоохранения Республики Арцах в специализированные медицинские центры Армении перевезены 9 пациентов, находящихся в критическом состоянии, вместе с 7 сопровождающими лицами.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Министерства здравоохранения Арцаха, из-за невозможности транспортировки в последние недели, возможности получить медицинскую помощь в РА лишены более 100 пациентов, перевозка 25 пациентов является первоочередной.
С 29 апреля была прекращена транспортировка больных из Арцаха в медицинские учреждения РА, также поставка медикаментов в Арцах.