Գերմանիան միտված է Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղության ապահովմանը․ դեսպան Ռիխտեր
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիան միտված է աջակցելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դիվանագիտական ջանքերի իրականացմանը, Քիշնևում հունիսի 1-ին նախատեսված հնգակողմ հանդիպմանը Գերմանիայի մասնակցությունը ենթադրում է, որ Գերմանիան միտված է նշանակալի արդյունքների ապահովմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Վիկտոր Ռիխտերը «Հայ-գերմանական դիվանագիտական հարաբերությունների 30 տարին» գրքի շնորհանդեսի ժամանակ:
«Մենք միտված ենք հարատև խաղաղության ապահովմանը Հարավային Կովկասում: Խոսքը վերաբերում է նաև քաղաքական, տնտեսական և միջանձնյա հարաբերությունների զարգացման հնարավորություններին ամբողջ տարածաշրջանում: Մենք միտված ենք աջակցելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դիվանագիտական ջանքերի իրականացմանը: Եվ ԵՄ-ի, ինչպես նաև ԱՄՆ աջակցությունը միտված են այս տարածաշրջանում հարատև խաղաղություն ապահովելուն: Եվ այս առումով մենք նախատեսել ենք նաև հանդիպումներ, խոսքը վերաբերում է նաև Եվրոպական համայնքի գագաթնաժողովին Քիշնևում հունիսի 1-ին: Այստեղ Գերմանիայի մասնակցությունը ենթադրում է նաև միտվածություն բավականին նշանակալի արդյունքների ապահովմանը»,-ասաց դեսպանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի և Գերմանիայի երկկողմ հարաբերություններին՝ դեսպանն ընդգծեց, որ 2022 թվականը հոբելյանական տարի էր Հայաստանի և Գերմանիայի համար, երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատվել 1992-ին:
Ռիխտերը նշեց՝ Հայաստանի և Գերմանիայի հարաբերությունները շարունակաբար զարգացել են, ընդլայնվել, քաղաքական երկխոսությունը շարունակվում է: Սերտ կապեր են ձևավորված գերմանական Բունդեսթագի և Հայաստանի ԱԺ-ի միջև:
Դեսպանը հիշեց՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն այս տարի այցելել են Բեռլին: «Շատ արգասաբեր քննարկումներ են ունեցել, ինչը, վստահաբար, անդրադարձել է մեր երկրների համագործակցության պոտենցիալի վրա և ընդգծել համագործակցության ընդլայնման ուղղությունները: Գերմանիայի և Հայաստանի միջև համագործակցության ուղղություններից են տեխնիկական ու ֆինանսական համագործակցությունները: Եվ այստեղ Գերմանիան տարիներով աջակցել է ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին Հայաստանում»,-ասաց Ռիխտերը:
Հայաստանն ու Գերմանիան ակտիվ համագործակցել են նաև մշակույթի, գիտության, կրթության և այլ ոլորտներում:
Դեսպանը Հայաստանի և Գերմանիայի համագործակցության բեկումնային կետերից մեկը համարում է Գերմանիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը: Ըստ նրա՝ դա մեծապես նպաստել է նաև նման հանցագործության կանխման գործընթացին ամբողջ աշխարհում:
«Հայաստանը մեծ առաջընթաց է ապահովել իր բարեփոխումների օրակարգում: Մենք շատ ուրախ ենք, որ Հայաստանը շատ հանձնառու կերպով իրականացնում է ԵՄ-ի հետ կնքված Համապարփակ և ընդլայնված փոխգործակցության համաձայնագիրը: Եվ կարծում եմ, որ Հայաստանի կառավարության ներկայիս ծրագիրը լավ հարթակ ու շրջանակ է բարեփոխումները նաև ապագայում ակտիվորեն շարունակելու համար»,-ասաց Ռիխտերը:
Դեսպանը վստահեցրեց՝ Գերմանիան միտված է փոխգործության երկկողմանի հարթակների ձևավորմանն ու ընդլայնմանը:

Germany aims at securing lasting peace in South Caucasus, says Ambassador Richter
YEREVAN, MAY 12, ARMENPRESS. Germany supports the diplomatic efforts between Armenia and Azerbaijan and its participation in the upcoming June 1 five-sided meeting in Moldova implies that it aims to secure significant results, the German Ambassador to Armenia Viktor Richter said on May 12 in Yerevan.
“We aim at ensuring lasting peace in South Caucasus. I am also talking about the opportunities for developing political, economic and interpersonal relations in the entire region. We are inclined to support the implementation of diplomatic efforts between Armenia and Azerbaijan. The support by both the EU and the USA are aimed at ensuring lasting peace in this region. And in this regard we have planned meetings, I am talking about the June 1 European Political Community Summit in Chisinau. Germany’s participation there implies intentions to ensure rather significant results,” the Ambassador said at the presentation of the 30 Years of Armenian-German Diplomatic Relations book.
Speaking about the bilateral relations, Ambassador Richter noted that 2022 marked the 30th anniversary of establishment of diplomatic ties and that the relations have been developing and enhancing continually, and the political dialogue continues as well. Close ties have formed between the German Bundestag (parliament) and the National Assembly (parliament) of Armenia.
The Ambassador mentioned the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Foreign Minister Ararat Mirzoyan’s visit to Berlin this year. “They had very productive discussions, which certainly impacted the potential of cooperation of our countries and underscored the directions of expanding cooperation. Technical and financial cooperation are among the directions of cooperation between Germany and Armenia. And here Germany has been supporting for many years the democratic reforms process in Armenia,” he said.
Armenia and Germany actively cooperated also in culture, science, education and other sectors, the Ambassador added.
He mentioned the German official recognition of the Armenian Genocide as one of the most significant moments in the relations, and said that it has also greatly contributed to the process of preventing such crimes across the world.
“Armenia has ensured big progress in its reforms agenda. We are very happy that Armenia is implementing with commitment the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement signed with the EU. And I think that the current program of the Armenian government is a good platform and framework for actively continuing the reforms in the future as well,” Ambassador Richter said.