Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Պորտուգալիայի արտաքին գործերի նախարարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Պորտուգալիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ժուաու Գոմըշ Կռավինյուի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-պորտուգալական երկկողմ օրակարգի հարցերի շուրջ՝ անդրադառնալով քաղաքական երկխոսության դինամիկայի պահպանման հարցում բարձրաստիճան փոխայցելությունների կարևորությանը, ինչպես նաև առևտրատնտեսական, մշակութային, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում երկու երկրների համագործակցության զարգացման հեռանկարներին: Անդրադարձ է կատարվել նաև միջազգային հարթակներում փոխգործակցությանը, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանն առնչվող հարցերի:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող հարցեր: ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձ է կատարել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ վերջին զարգացումներին: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ քաղաքականությունն ու սադրանքները միտված են խաթարելու բանակցային գործընթացին ուղղված ջանքերը, ինչի դրսևորումն էին ՀՀ ինքնիշխան տարանքի նկատմամբ մայիսի 11-ի հերթական սադրիչ գործողությունները:
Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել նաև Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված մարդասիրական իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի գործողությունները ոչ միայն խախտում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունն ու միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը, այլև բացահայտ արհամարհանք են միջազգային գործընկերների հստակ կոչերին, Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը:

Министр иностранных дел Армении провел телефонный разговор с министром иностранных дел Португалии
Состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Португальской Республики Жоао Гомишем Кравиньо. «Арменпресс» об этом сообщили в МИД РА.
Собеседники обсудили вопросы армяно-португальской двусторонней повестки, коснувшись важности взаимных визитов на высоком уровне в поддержании динамики политического диалога, также перспективы развития сотрудничества двух стран в сферах торговли, экономики, культуры и информационных технологий. Были затронуты и вопросы сотрудничества на международных площадках и РА-ЕС.
Обсуждались вопросы региональной безопасности и стабильности. Министр иностранных дел РА представил последние развития в урегулировании отношений между Арменией и Азербайджаном. Министр Мирзоян подчеркнул, что непрекращающаяся агрессивная политика и провокации Азербайджана направлены на срыв усилий, направленных на переговорный процесс, что продемонстрировали и неоднократные провокационные действия 11 мая против суверенного государства Армения.
Министр Мирзоян представил собеседнику и гуманитарную ситуацию, создавшуюся в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, подчеркнув, что действия Азербайджана не только нарушают положения Трехстороннего заявления от 9 ноября и нормы международного гуманитарного права, но и выказывают явное пренебрежение к призывам международных партнеров и к решению Международного суда.