Տնտեսական հարաբերությունները բարձրացնել որակապես նոր մակարդակի. կկայանա հայ-չեխական միջկառավարական հանձնաժողովի 6-րդ նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանն ու Չեխիան ունեն քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակ։ Շաբաթներ առաջ (մարտի 27-ին) այս մասին իրենց գոհունակությունն էին հայտնել Հայաստանի և Չեխիայի արտաքին գերատեսչությունների պատվիրակությունների ներկայացուցիչները Երևանում կայացած հանդիպմանը։ Հայաստան այցի ընթացքում ԱԳՆ եվրոպական հարցերով գլխավոր տնօրեն Յարոսլավ Կուրֆյուրստը հայաստանյան իր գործընկերների հետ հանդիպմանը կարևորել էր երկու երկրների միջեւ համագործակցության խորացումը` նշելով, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ նախատեսվում են մի շարք միջոցառումներ և փոխայցեր:
Փոխայցերն ու միջոցառումները շատ չուշացան։ Մայիսի առաջին շաբաթը կառանձնանա հայ-չեխական հարաբերությունները նոր մակարդակի բերելու գործընթացով։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնական այցով մեկնել է Չեխիա: Պրահայում կայանալու է Տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-չեխական միջկառավարական հանձնաժողովի 6-րդ նիստը։ Այն առիթ է քննարկելու նախորդ նիստին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարողականը, նախանշելու համագործակցության զարգացումը նոր մակարդակի բերելու հնարավորությունները:
Հայ-չեխական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովը ստեղծվել է 2014 թվականին: Մինչ օրս անցկացվել է հանձնաժողովի 5 նիստ։ Տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-չեխական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 5-րդ նիստը կայացել էր 2021 թվականի հոկտեմբերի 14-15-ը Երևանում։
Երկու երկրների առևտրատնտեսական ընդհանուր ցուցանիշը 2022-ին նկատելի աճել է: Թեպետ այդ աճը Չեխիայից Հայաստան ներմուծման հաշվին է։ Նվազում նկատվում է Հայաստանից Չեխիա արտահանման ուղղությամբ։
ch1.jpg (64 KB)
Արտահանվող հիմնական ապրանքատեսակներն են մոլիբդենի խտանյութ, ֆերոմոլիբդեն, խեցեղեն, փայտե իրեր, ձեռագործ գորգեր, ադամանդի հումք, կահույքի մասեր և այլն: Չեխիայից Հայաստան է ներմուծվում հրուշակեղեն, գարեջուր, սննդամթերք, դեղամիջոցներ և բժշկական սարքավորումներ, պլաստմասե իրեր, թուղթ, տրիկոտաժ: Պարբերաբար անցկացվող հայ-չեխական գործարար համաժողովներն ու հանդիպումներն օգնում են նոր թափ հաղորդել առևտրատնտեսական գործընթացներին: Հայ-չեխական գործարար համաժողովների կազմակերպման հարցում իր ներդրումն ունի Հայաստանի առևտրաարդյունաբերական պալատը, որը բավական ակտիվորեն աշխատում է Չեխիայի գործընկեր կառույցի հետ:
«Չեխիան Հայաստանի համար կարևոր ու հետաքրքիր գործընկեր է: Նախ հարմար է աշխարհագրական առումով, լեզվական խնդիր նույնպես չկա: Դրանից բացի, Չեխիայի տնտեսությունը մեծ չէ և մասշտաբների խնդիր չկա, դրա համար Հայաստանի համար դյուրին է Չեխիայի հետ գործակցությունը: Շատ կարևոր դերակատարություն ունեն երկու երկրներում աշխատող դեսպանությունները: Շատ ակտիվ է Հայաստանում Չեխիայի դեսպանությունը»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի գործառնական տնօրեն Վլադիմիր Ամիրյանը: Խոսելով Չեխիայի հետ համագործակցության ոլորտներից՝ Վլադիմիր Ամիրյանը առանձնացրեց զբոսաշրջությունը, մեքենաշինությունը:
Դեռ նախորդ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստին երկու երկրների պատվիրակություններն արձանագրել էին, որ բացի ավանդական ոլորտներից, որոնց ուղղությամբ համագործակցությունը կշարունակվի, պետք է զարգացնել նաև գործակցությունը բարձր հավելյալ արժեք ստեղծող ոլորտներում։ Որպես համագործակցության մեծ պոտենցիալ ունեցող ոլորտներ՝ առանձնացվել էին առողջապահությունը, էլեկտրոնային կառավարումը, «կանաչ գյուղատնտեսություն»-ը, բարձր տեխնոլոգիաները։
2021 թվականի հոկտեմբերին Երևանում կայացած Հայ-չեխական գործարար համաժողովին էլ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծել էր, որ Հայաստանը, որպես Չեխիայի հետ համագործակցության հեռանկարային ոլորտ, մասնավորապես, դիտարկում է բարձր և տեղեկատվական տեխնոլոգիաները: Այս ուղղությամբ, ըստ արտգործնախարարի, արդեն իսկ արվել են որոշ քայլեր «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների և «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիական կենտրոնի ջանքերով:
«Այս երկու նախաձեռնությունները դարձել են հայկական ապրանքանիշեր, որոնք հաջողության են հասել ողջ աշխարհում: «Թումո» կենտրոնները բացվել են Փարիզում, Բեյրութում, Մոսկվայում, Բեռլինում, Կիևում: Այս առումով կարող ենք դիտարկել հայկական բարձր տեխնոլոգիական լուծումների ներդրման հնարավորությունը նաև Չեխիայում», - նշել էր Արարատ Միրզոյանը:
Ավելի ուշ «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի աշխատանքը կարևորել էր Հայաստանում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Պիրունչիկը՝ ընդգծելով «նման նախագիծ ցանկալի կլիներ կիրառել նաև Չեխիայում, որի ուղղությամբ կաշխատենք»։
Փոխշահավետ համագործակցության այլ հետաքրքիր բնագավառներից են վերականգնվող էներգետիկան, ֆինանսավարկային ոլորտը, թափոնների կառավարումը։ Առաջնահերթություն է նաև զբոսաշրջությունը: Այս համատեքստում կարևոր է համարվում Երևան-Պրահա ուղիղ ավիաչվերթներ իրականացնելու հնարավորությունը։ Այս տարեսկզբին ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ հանդիպմանը Հայաստանում Չեխիայի դեսպան Պետր Պիրունչիկը ևս ընդգծել էր Երևան-Պրահա ուղիղ չվերթների վերականգնման հնարավորությունը: Մայիսի 2-ին հրավիրված ասուլիսում «Wizz Air» ավիաընկերության պատասխանատուները հայտարարեցին, որ ընթացիկ տարվա հունիսին սպասվում է ուղիղ չվերթի իրականացում Երևանի ու Պրահայի միջև։
Հայաստանը կարևորում է նաև օտարերկրյա բիզնեսների համագործակցության ակտիվացումը: Տարբեր հանդիպումներին պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարները մշտապես ընդգծել են, որ Հայաստանը խրախուսում է և պատրաստ է ապահովել բոլոր պայմանները, որպեսզի չեխ գործարարները և ներդրողներն առավել ներգրավվեն Հայաստանում: «Արմենպրես»-ին ՀՀ արդարադատության նախարարության տրամադրած տվյալների համաձայն՝ Հայաստանում գրանցված է չեխական կապիտալի մասնակցությամբ 38 ընկերություն (այդ թվում՝ ԱՁ): Գործում է նաև 4 հասարակական կազմակերպություն:
Երկու երկրները համոզված են, որ Հայաստանի և Չեխիայի միջև համագործակցությունը պետք է բարձրացնել նոր մակարդակի, և դրա համար կա չօգտագործված մեծ ներուժ։
Նախորդ 30 տարիների ընթացքում երկու երկրներին հաջողվել է զարգացնել միջպետական ջերմ հարաբերություններ։ Այսօր էլ Հայաստանը պատրաստակամ է խորացնել հարաբերությունները Չեխիայի հետ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր հնարավոր ոլորտներում:
*******
Չեխիան այն երկրներից է, որը շահագրգռված է տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության հաստատմամբ։ Չեխիան մեծ ներդրում ունի Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության EUMA աշխատանքներում։ Չեխիայի ներդրումը EUMA առաքելությանը կազմում է 8 փորձագետ, որն ամենաբարձրներից մեկն է ԵՄ անդամ երկրներից: Առաքելության նպատակն է նպաստել Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում կայունության հաստատմանը, տեղում վստահության ամրապնդմանն ու այնպիսի մթնոլորտի ձևավորմանը, որ կաջակցի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման՝ ԵՄ կողմից գործադրվող ջանքերին։
Ընթացիկ տարվա ապրիլին Հայաստան աշխատանքային այցի շրջանակներում Չեխիայի ԱԳՆ Եվրոպական հարցերով գլխավոր տնօրեն Յարոսլավ Կուրֆյուրստը դեսպանատան թիմի հետ միասին այցելել էր Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելություն (EUMA): Յարոսլավ Կուրֆյուրստը նաև միացել էր ԵՄ քաղաքացիական դիտորդների խմբին պարեկային ուղևորության ժամանակ Սոթք գյուղ, որը գտնվում է Գեղարքունիքի մարզի արևելյան սահմանամերձ գոտում:
340132549_892089242022840_6174749195309611192_n.jpg (793 KB)
Հայաստանը դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել Չեխոսլովակիայի հետ 1992թ. մարտի 30-ին, իսկ Չեխոսլովակիայի տրոհումից հետո Չեխիայի Հանրապետության հետ՝ 1993թ. հունվարի 5-ին:
Երկու երկրների խորհրդարաններում գործում են միջխորհրդարանական բարեկամության խմբեր։
2017թ. ապրիլի 25-ին Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող և ճանաչող բանաձև: 2020թ. մայիսի 20-ին Չեխիայի խորհրդարանի Սենատն ընդունել է Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմի ավարտի 75-ամյակին և երկու աշխարհամարտերի ընթացքում մարդկության դեմ գործած ոճրագործությունների, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանության դատապարտմանը նվիրված բանաձև։
Եվրամիության և ԵՄ անդամ պետությունների հետ հարաբերությունների նոր իրավական հենք հանդիսացող ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը Չեխիան վավերացրել է 2019թ. մայիսի 23-ին:
Հայաստանն ու Չեխիան ստորագրել են համագործակցության խորացմանն ուղղված երկու տասնյակից ավելի փաստաթուղթ։
Պատրաստեց՝ Աննա Գզիրյանը
Ամերիկյան ինդեքսներն աճել են - 15/07/24
Նավթի գները նվազել են - 15/07/24
Ղազախստանը կառաջարկի արգելել յոթ տարուց ավելի օգտագործված ավտոմեքենաների ներմուծումը ԵԱՏՄ երկրներ
Էկոնոմիկայի նախարարության ներկայացուցիչները մարզերում խորհրդատվական հանդիպումներ են ունեցել գյուղատնտեսության ոլորտի տնտեսվարողների հետ
Հնդկաստանը երկու ամիս անընդմեջ կրճատել է ռուսական ադամանդերի ներկրումը
Արագածոտնի մարզում վարչապետը ծանոթացել է 2023-ին իրականացված աշխատանքներին և ընթացքի մեջ գտնվող ծրագրերին

В Праге состоится 6-е заседание армяно-чешской межправительственной комиссии
Армения и Чехия имеют высокий уровень политического диалога. На встрече, прошедшей в Ереване несколько недель назад, 27 марта, члены делегаций внешнеполитических ведомств Армении и Чехии выразили удовлетворение по этому поводу. В ходе своего визита в Армению генеральный директор по европейским делам МИД Чехии Ярослав Курфюрст на встрече с коллегами отметил углубление сотрудничества между двумя странами, добавив, что, по случаю 30-летия установления дипломатических отношений, запланирован ряд мероприятий и взаимных визитов.
Взаимные визиты и мероприятия не заставили себя долго ждать. Первая неделя мая будет отмечена процессом вывода армяно-чешских отношений на новый уровень. Премьер-министр РА Никол Пашинян отбыл с официальным визитом в Чехию. В Праге пройдет 6-е заседание армяно-чешской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству. Это возможность обсудить реализацию договоренностей, достигнутых на предыдущей сессии, наметить возможности вывода развития сотрудничества на новый уровень.
Межправительственная комиссия по армяно-чешскому экономическому сотрудничеству сформирована в 2014 году. Состоялось 5 заседаний комиссии. 14-15 октября 2021 года в Ереване прошло 5-е заседание армяно-чешской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
Общий торгово-экономический индекс двух стран заметно вырос в 2022 году. Хотя это увеличение связано с импортом из Чехии в Армению. Снижение наблюдается в направлении экспорта из Армении в Чехию.
Основными экспортируемыми продуктами являются концентрат молибдена, ферромолибден, гончарные изделия, изделия из дерева, ковры ручной работы, алмазное сырье, мебельная фурнитура и др. Из Чехии в Армению ввозятся кондитерские изделия, пиво, продукты питания, лекарства и медицинское оборудование, пластмассовые изделия, бумага и трикотаж. Придать новый импульс торгово-экономическим процессам помогают регулярно проводимые армяно-чешские бизнес-форумы и встречи. В организации армяно-чешских бизнес-форумов участвует Торгово-промышленная палата Армении, которая достаточно активно работает с партнерскими структурами Чехии.
«Чехия является важным и интересным партнером для Армении. В первую очередь это удобно географически, языковой проблемы также нет. Кроме того, экономика Чехии невелика и нет проблемы масштаба, поэтому Армении легко сотрудничать с Чехией. Посольства, аккредитованные в обеих странах, играют очень важную роль. Посольство Чехии в Армении довольно активно», - рассказал в беседе с «Арменпресс» исполнительный директор Торгово-промышленной палаты РА Владимир Амирян. Говоря о сферах сотрудничества с Чехией, Владимир Амирян выделил туризм и машиностроение.
На предыдущем заседании межправкомиссии делегации обеих стран отметили, что помимо традиционных направлений, по которым будет продолжаться сотрудничество, следует его развивать и по направлениям, создающим высокую добавленную стоимость. В качестве областей с большим потенциалом для сотрудничества были выделены здравоохранение, электронный менеджмент, «зеленое сельское хозяйство» и высокие технологии.
На состоявшемся в октябре 2021 года в Ереване Армяно-чешском бизнес-форуме министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян подчеркнул, что Армения в качестве перспективной сферы сотрудничества с Чехией особо рассматривает высокие и информационные технологии. По словам министра иностранных дел, усилиями инженерных лабораторий «Армат» и Центра креативных технологий ТУМО в этом направлении уже предприняты некоторые шаги.
«Эти две инициативы стали армянскими брендами, добившимися успеха во всем мире. Центры ТУМО открыты в Париже, Бейруте, Москве, Берлине, Киеве.Так что мы можем рассматривать возможность внедрения армянских высокотехнологичных решений и в Чехии», - сказал Арарат Мирзоян.
Чрезвычайный и полномочный посол Чешской Республики в Республике АрмениЯ Петр Пирунчик также отметил работу Центра креативных технологий ТУМО, подчеркнув, что «желательно реализовать такой проект и в Чехии, и в этом направлении мы ведем работу».
Другими интересными направлениями взаимовыгодного сотрудничества являются возобновляемая энергетика, финансово-кредитный сектор, управление отходами. Приоритетом является и туризм. В этом контексте важно иметь прямой рейс Ереван-Прага. В начале этого года на встрече с президентом РА Ваагном Хачатуряном посол Чехии в Армении Петр Пирунчик подчеркнул необходимость восстановления прямого авиасообщения между Ереваном и Прагой. На пресс-конференции, состоявшейся 2 мая, представители авиакомпании «Wizz Air» сообщили, что прямой рейс между Ереваном и Прагой ожидается в июне этого года.
Армения особое значение придает активизации зарубежного делового сотрудничества. На различных встречах руководители ответственных ведомств всегда подчеркивали, что Армения поощряет и готова предоставить все условия для более активного участия чешских предпринимателей и инвесторов в Армении. Согласно данным, предоставленным «Арменпресс» Министерством юстиции РА, в Армении зарегистрировано 38 компаний с участием чешского капитала (включая частные компании). Есть 4 неправительственные организации.
Обе страны убеждены, что сотрудничество между Арменией и Чехией необходимо поднять на новый уровень, и для этого имеется большой неиспользованный потенциал.
За последние 30 лет обе страны сумели развить теплые межгосударственные отношения. Армения и сегодня готова углублять отношения с Чехией по всем возможным направлениям, представляющим взаимный интерес.
*******
Чехия является одной из стран, заинтересованных в установлении стабильности и мира в регионе. Чешская Республика вносит большой вклад в деятельность EUMA миссии наблюдателей ЕС в Армении. От Чехии в миссии EUMA работают 8 экспертов, что является одним из самых высоких показателей среди стран-членов ЕС. Цель миссии - способствовать установлению стабильности в приграничных районах Армении, укреплению доверия на местах и ​​формированию такой атмосферы, которая поддержит усилия ЕС по нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
В апреле этого года в рамках рабочего визита в Армению генеральный директор по европейским делам МИД Чехии Ярослав Курфюрст вместе с сотрудниками посольства посетил миссию наблюдателей ЕС в Армении (EUMA). Ярослав Курфюрст побывал с группой гражданских наблюдателей ЕС в селе Сотк, расположенном в восточной приграничной зоне Гегаркуникской области.
Армения установила дипломатические отношения с Чехословакией 30 марта 1992 года. После распада Чехословакии дипломатические отношения с Чехией были продолжены с 5 января 1993 года.
В Парламентах обеих стран действуют межпарламентские группы дружбы.
25 апреля 2017 Палата депутатов парламента Чехии приняла резолюцию, осуждающую и признающую Геноцид армян. 20 мая 2020 года Сенат Парламента Чехии принял резолюцию, посвященную 75-летию окончания Второй мировой войны и осуждению преступлений, совершенных против человечности во время двух мировых войн, в том числе Геноцида армян.
23 мая 2019 года Чешская Республика ратифицировала Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС, которое является новой правовой основой отношений с Европейским Союзом и государствами-членами ЕС.
Армения и Чехия подписали более двух десятков документов, направленных на углубление сотрудничества.
Казахстан предложит запретить ввоз в страны ЕАЭС подержанных автомобилей старше семи лет
В Арагацотнской области премьер-министр ознакомился с реализованными в 2023 году работами и текущими проектами