ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրների միջև փոխադարձ առևտուրն, ըստ նախնական տվյալների, 2024 թվականի հունվար-ապրիլին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ աճել է 9,5 %-ով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ տնտեսական զարգացման փոխնախարար Դմիտրի Վոլվաչը Կովկասյան ներդրումային համաժողովում։
«Ազգային վիճակագրական ծառայությունների նախնական տվյալներով՝ 2024 թվականի հունվար-ապրիլին, 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ, պետությունների և ԵԱՏՄ-ի միջև փոխադարձ առևտուրն աճել է ևս 9,5 %-ով», - նրա խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Վոլվաչը նշել է, որ, ընդհանուր առմամբ, Ռուսաստանի արտաքին առևտրում աճում է ԱՊՀ երկրների գործընկերների բաժինը։
«Եթե անցյալ տարի այդ բաժինը հասել է գրեթե 15 %-ի, ապա 2024 թվականի հունվար-ապրիլին այն արդեն գերազանցել է 16 %-ը: ԱՊՀ երկրների հետ Ռուսաստանի Դաշնության առևտրաշրջանառությունը 2023 թվականին աճել է գրեթե 6 %-ով, իսկ այս տարվա հունվար-ապրիլին ավելացել է ևս 9,5 %-ով, այսինքն՝ ավելացնում ենք ոչ միայն ծավալները, այլ նույնիսկ հիմնական մակրոտնտեսական և առևտրային ցուցանիշների աճի տեմպերը», - հավելել է փոխնախարարը։
Կովկասյան ներդրումային համաժողովը (ԿՆՀ) տեղի է ունենում հուլիսի 15-ից մինչև 17-ը Գրոզնիում։ ԿՆՀ-2024-ի հարթակում նախատեսված են հիմնական գործարար ծրագրի 60-ից ավելի միջոցառումներ, դասախոսությունների և վարպետության դասերի շարք։ ԿՆՀ-2024-ի հիմնական թեման է «Մեծ Կովկասը` ծովից ծով»:

По предварительным данным, взаимная торговля между странами Евразийского экономического союза (ЕАЭС) в январе-апреле 2024 года выросла на 9,5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Как передает Арменпресс, об этом сообщил заместитель министра экономического развития РФ Дмитрий Вольвач на Кавказском инвестиционном форуме.
"По предварительным данным национальных статистических служб, за январь - апрель 2024 года по сравнению с аналогичным периодом 2023 года взаимная торговля государств и ЕАЭС выросла еще на 9,5%", - цитирует Вольвача ТАСС.
Вольвач отметил, что в целом доля партнеров из СНГ во внешней торговле России растет.
"Если в прошлом году эта доля достигла почти 15%, то в январе - апреле 2024 года уже превысила 16%. Товарооборот Российской Федерации со странами СНГ в 2023 году вырос почти на 6%, а в январе - апреле этого года добавил еще 9,5%, то есть мы увеличиваем не только объемы, даже темпы прироста основных макроэкономических и торговых показателей", - добавил замминистра.
Кавказский инвестиционный форум проходит в Грозном с 15 по 17 июля. На площадке КИФ-2024 запланировано проведение более 60 мероприятий основной деловой программы, серия лекций и мастер-классов. Главная тема КИФ-2024 - "Большой Кавказ - от моря до моря".