Օ-դը-Ֆրանսի շրջանային խորհուրդը սատարում է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի լիակատար իրացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օ-դը-Ֆրանսի շրջանային խորհուրդը սատարում է Արցախի ժողովրդի իրավունքների և մասնավորապես, ինքնորոշման իրավունքի լիակատար իրացմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանում Արցախի ներկայացուցչությունում այս մասին համատեղ հայտարարություն ստորագրեցին Օ դը Ֆրանսի շրջանային խորհրդի նախագահ Քզավիե Բերտրանը և Արցախի ԱԳ նախարար Սերգեյ Ղազարյանը:
Ֆրանսիայից ժամանած պաշտոնյաները միջազգային հանրությանը կոչ են անում պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի վարչակարգի դեմ, քանի դեռ Բաքուն հրաժարվում է կատարել Լաչինի միջանցքով մարդկանց և բեռների երկկողմ տեղաշարժ ապահովելու ՄԱԿ արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը:
Հանդիպման ընթացքում Քզավիե Բերտրանը ընդգծեց, որ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան և այլ գործողություններն անընդունելի են և պետք է դադարեցվեն:
«Որևէ մեկն իրավունք չունի անցակետ դնել, միջանցք փակել, խոչընդոտել հարյուրավոր մարդկանց բուժում ստանալուն, երեխաներին զրկել կրթության հնարավորությունից, արգելափակել գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարարումը: Ադրբեջանին որևէ մեկը նման իրավունք չի տվել: Ֆրանսիա վերադառնալուց հետո պետք է բարձրաձայնեմ այս մասին»,- ասաց նա:
Ըստ համատեղ հայտարարության՝ Ադրբեջանի վարչակարգը ինչպես իր իսկ քաղաքացիների ճնշման գործելակերպով, այնպես էլ Հայաստանի և Արցախի հանդեպ ռազմական ծավալապաշտությամբ, կարող է միայն պատերազմի, ավերածությունների, թշվառության և հուսահատության հանգեցնել։

Regional council of Hauts-de-France supports the full realization of the right to self-determination of Artsakh's people
YEREVAN, MAY 2, ARMENPRESS. The Regional Council of Hauts-de-France supports the full realization of the rights of the people of Artsakh and, in particular, the right to self-determination, ARMENPRESS reports Xavier Bertrand, President of the regional council of Hauts-de-France, and Sergey Ghazaryan, Minister of Foreign Affairs of Artsakh, signed a joint statement at the Artsakh Representative Office in Yerevan.
Officials who have arrived from France are calling on the international community to impose sanctions on the Azerbaijani regime as long as Baku refuses to comply with the decision of the UN International Court of Justice to ensure the two-way movement of people and goods through the Lachin Corridor.
During the meeting, Xavier Bertrand emphasized that the aggression and other actions unleashed by Azerbaijan are unacceptable and must be stopped.
"No one has the right to set up a checkpoint, block a corridor, prevent hundreds of people from receiving treatment, deprive children of the opportunity to get education, block the supply of gas and electricity. No one has given Azerbaijan such a right. I have to speak about this after returning to France," he said.
According to the joint statement, the regime of Azerbaijan, both with the way of oppressing its own citizens and with its military ambitions towards Armenia and Artsakh, can only lead to war, destruction, misery and despair.