Ադրբեջանցիները Լաչինի միջանցքում կանգնեցրել են Գորիսից վերադարձող արցախցիներին և հերթական բեմադրությունը ցուցադրել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանցիները Լաչինի միջանցքում տեղակայված անցակետի մոտ կանգնեցրել են ՌԴ խաղաղապահների ուղեկցությամբ Գորիսից Արցախ վերադարձող քաղաքացիներին և հերթական բեմադրությունը ցուցադրել՝ փորձելով ցույց տալ, թե Լաչինի միջանցքով երթևեկությունն ազատ է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը։
«2023 թվականի ապրիլի 23-ից Ադրբեջանը ապօրինի անցակետ է տեղադրել Արցախ-Հայաստան սահմանագծին (Լաչինի միջանցքում), որի հետևանքով Արցախի Հանրապետության Շուշիի շրջանի համայնքները մնացել են լիակատար շրջափակման մեջ` կտրվելով ինչպես Ստեփանակերտից, այնպես էլ ՀՀ-ից:
Ապրիլի 23-ից Շուշիի շրջանի Մեծ Շեն, Հին Շեն, Եղցահող և Լիսագոր համայնքների բնակիչների հումանիտար վիճակն օր-օրի վատթարացել է, փորձ է արվել Կարմիր խաչի արցախյան գրասենյակի միջոցով այդ համայնքներին սնունդ և դեղորայք մատակարարել, սակայն այդ ջանքերը արդյունք չեն տվել: Ռուս խաղաղապահների աջակցությամբ սկզբնական օրերին ծնողների մոտ են վերադարձվել Գորիս քաղաքում մնացած երեք անչափահաս երեխաները, իսկ մնացածների վերադարձն Ադրբեջանը արգելել էր:
Լիակատար ու երկկողմանի շրջափակման մեջ գտնվող գյուղերի բնակիչների հրատապ հումանիտար խնդիրները լուծելու համար մի խումբ բնակիչներ դիմել են տեղում ծառայություն իրականացնող ռուս խաղաղապահներին, որոնց կողմից թույլատրվել է առանց զննության մասնավոր մեքենաներով անցնել Հակարիի կամրջի մոտ տեղադրված անցակետով` նախապես հավաստիացնելով, որ ադրբեջանցիների կողմից որևէ հսկողական միջամտություն չի լինելու: Մեր քաղաքացիները խաղաղապահների աջակցությամբ միակողմանի ու անխափան կերպով անցել են ճանապարհը, սակայն անցակետի տեղադրման պատճառով Գորիսում մնացած հայրենակիցների հետ իրենց բնակավայր վերադարձի ճանապարհին անցակետում նրանք հանդիպել են ադրբեջանցիների: Վերջիններս, մեր քաղաքացիներին դնելով անելանելի վիճակում, ստիպել են կատարել իրենց պահանջները, տեսանկարահանել այդ գործընթացը` հերթական բեմականացումը ցուցադրելու համար:
Սա հերթական ապացույցն է, որ ադրբեջանական ապօրինի անցակետը խոչընդոտում է Արցախի քաղաքացիների, մեքենաների ու բեռների անխափան տեղաշարժը՝ խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները և ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը: Արցախի Հանրապետության ժողովուրդը սպասում է Լաչինի միջանցքի` Եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված ռեժիմի վերականգնմանը` 5 կմ լայնությամբ միջանցք բացառապես ռուսական խաղաղապահ ուժերի վերահսկողությամբ»,- «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Ներսիսյանը:

Очередная постановка азербайджанцев: в Лачинском коридоре они остановили возвращающихся из Гориса арцахцев
Возле КПП в Лачинском коридоре азербайджанцы остановили граждан, возвращающихся из Гориса в Арцах в сопровождении российских миротворцев, и показали очередную постановку, пытаясь показать, что движение по Лачинскому коридору свободное.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил государственный министр Республики Арцах Гурген Нерсисян.
"С 23 апреля 2023 года Азербайджан незаконно установил КПП на границе Арцах-Армения (в Лачинском коридоре), в результате чего общины Шушинского района Республики Арцах остались в полной блокаде, будучи отрезанными как от Степанакерта, так и от Армении.
С 23 апреля гуманитарное положение жителей общин Мец Шен, Хин Шен, Ехцаох и Лисагор Шушинского района ухудшилось, была предпринята попытка поставлять продовольствие и медикаменты этим общинам через Арцахский офис Красного Креста, однако эти усилия не дали результатов. При содействии российских миротворцев в первые дни родителям были возвращены трое несовершеннолетних детей, оставшихся в Горисе, а возвращение остальных Азербайджан запретил.
Для решения насущных гуманитарных проблем жителей сел, находящихся в полной и двусторонней блокаде, группа жителей обратилась к российским миротворцам, несущим службу на месте, которые разрешили без досмотра проехать на частных автомобилях через контрольно-пропускной пункт возле моста в Акари, заранее заверив, что никакого контроля со стороны азербайджанцев не будет.
Наши граждане при содействии миротворцев – в одностороннем порядкеи беспрепятственно, пересекли дорогу, однако из-за установки контрольно-пропускного пункта на обратном пути в Горис с соотечественниками, оставшимися на их родине, они встретились с азербайджанцами.Последние, поставив наших граждан в безвыходное положение, заставили выполнить их требования, снять на видео этот процесс, чтобы показать очередную постановку.
Это еще одно доказательство того, что незаконный азербайджанский КПП препятствует беспрепятственному передвижению граждан, автомобилей и грузов из Арцаха, нарушая положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 годаи решение Международного суда ООН.Народ Республики Арцах ждет восстановления режима, установленного трехсторонним заявлением, а именно —коридор шириной 5 км в Лачине и исключительно под контролем российских миротворческих сил», - написал Нерсисян на своей странице в Facebook.