ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ 12 բուժառու Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ Արցախից 12 անձ «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի առողջապահության նախարարությունից։
Պետական պատվերի շրջանակներում ՀՀ բուժում ստանալու համար ուղեգրված 6 բուժառու ուղեկցողների հետ վերադարձել է Արցախ։
Արցախի «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 365 հիվանդ։

Red Cross facilitates transfer of 12 patients from blockaded Nagorno Karabakh
YEREVAN, APRIL 27, ARMENPRESS. 12 patients from Nagorno Karabakh requiring urgent surgical interventions were transported today by the International Committee of the Red Cross mediation to Armenia for treatment, the Ministry of Healthcare of Nagorno Karabakh said in a statement.
6 others returned after receiving treatment.
Five children are in neonatal and intensive care in the Arevik clinic in Nagorno Karabakh. Another 7 patients are hospitalized in the Republican Medical Center in Stepanakert. Two of them are in critical condition.
The ICRC facilitated the transfer of 365 patients since the blockade began.
The Lachin Corridor – the only road connecting Nagorno Karabakh with Armenia and the rest of the world - has been blocked by Azerbaijan since 12 December 2022.
The United Nations’ highest court – the International Court of Justice (ICJ) - ordered Azerbaijan on February 22 to “take all steps at its disposal” to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin Corridor in both directions. Azerbaijan has so far ignored the ruling.