Քըլըչդարօղլուն Էրդողանի ոտքի տակից հողը տարել է
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայիսի 14-ին Թուրքիայում կայանալիք նախագահական ու խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ` ապրիլի 19-ին Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավոր մրցակից՝ ընդդիմադիր «Ազգ» դաշինքի թեկնածու քեմալական Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության (CHP) առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն թվիթերյան էջում հրապարակած տեսանյութով պաշտոնապես հայտարարել է իր՝ ալեւի ուղղության հետեւորդ լինելու մասին։ Նա շեշտել է, թե ինքը մահմեդական է՝ հավելելով, որ մարդուն իր ինքնությունն է ձեւավորում, ինչն արժանի է հարգանքի ու պահպանման։ Նա թեեւ իր հավատքին հազվադեպ է անդրադարձել, բայց երբեք չի ժխտել դա։ Ընտրվելու դեպքում, փաստորեն, առաջին ալեւի նախագահը կլինի։ Նախքան թեկնածության առաջադրումը ոչ միայն վերլուծաբանները, այլեւ անգամ նրա կուսակիցներից ոմանք նշում էին, թե դա կարող է պատճառ դառնալ, որ պահպանողականներն ու իսլամականները հրաժարվեն նրա օգտին քվեարկելուց։ Մինչդեռ, այսպիսով, նա կունենա ալեւիների ձայները, որոնք, ըստ ամենայնի, շատ ավելի մեծ թիվ են կազմելու, քան քվեների հավանական կորուստը՝ հաշվի առնելով, որ ընդդիմության դաշինքի 6 կուսակցություններից 5-ը պահպանողական են, մեկն էլ՝ իսլամական։ Մանավանդ որ նեոօսմանական քաղաքականություն որդեգրած Էրդողանի կեցվածքն ալեւիների հանդեպ եղել է արհամարհական ու խտրական։
Անդրադառնալով ալեւիականության ծագման հարցին, ինչը համարվում է իսլամի շիա ուղղության ճյուղերից մեկը, նշենք, որ առկա են տարբեր տեսակետներ։ Նրանք գլխավորապես ապրել են Օսմանյան կայսրության տարածքում եւ վերջինիս կողմից դարեր շարունակ ենթարկվել դաժան հալածանքների: Նրանք հերետիկոս, անաստված, կռապաշտ պիտակներից խուսափելու նպատակով հաճախ թաքցնում էին իրենց կրոնական պատկանելությունը։ Ալեւիները, թերեւս, նման վերաբերմունքի են արժանանում նաեւ իշխող կուսակցության եւ նախագահ Էրդողանի կողմից։
Սելջուկ թուրքերի իշխանության օրոք սուֆի շեյխերը խիստ ազդեցիկ դեր ունեին, որոնք քրիստոնեության հանդեպ թշնամաբար չէին տրամադրված, ինչը նրանց շփումը դյուրին էր դարձնում։ Սուֆի միստիկ գիտնական Հաջի Բեքթաշ Վալին, որ մեծ հարգանք էր վայելում, քարոզում էր իսլամի նոր տարբերակ, որն իսլամի ու քրիստոնեության ավանդույթների, սկզբունքների համադրություն է: Ինչպես նշում են այդ ուղղության փոքրաթիվ ուսումնասիրողներ, հուսահատ քրիստոնյաները՝ հույները, հայերը, ասորիները, որոնց ստիպում էին իսլամ ընդունել, աստիճանաբար տրվում էին բեքթաշյան քարոզներին եւ ընդունում այդ հավատը (A history of Islamic societies, Cambridge university press, 1988)։ Ահա թե ինչու ալեւիներին նաեւ բեքթաշականներ են անվանում։ Այլ կերպ ասած՝ Թուրքիայում ալեւիների մի հատված ծագումով հույն, հայ եւ ասորի են, անկախ այն բանից, որ այսօր թուրք, քուրդ կամ զազա են համարվում: Հատկանշական է նաեւ, որ ալեւիականության երեւան գալու վերաբերյալ օսմանյան պատմական աղբյուրները եւս նշում են, թե այն ձեւավորվել է իրանցի սուֆի միստիկ գիտնական Հաջի Բեքթաշ Վալիի ջանքերով։
13-րդ դարի ընթացքում Փոքր Ասիա ներթափանցեցին թուրքական այլ ցեղեր: Նրանք աստիճանաբար հզորանալով՝ դուրս մղեցին սելջուկ թուրքերին եւ 1299 թ. հիմնադրեցին Օսմանյան կայսրությունը, որը հարատեւեց մինչեւ 1922 թ.։ Օսմանյան թուրքերը, ի տարբերություն սելջուկների, իսլամի սունի ուղղության հանա‎ֆի‎ ճյուղի դավանողներ էին, որոնք ալեւիներին մահմեդական չհամարելով՝ անասելի հալածանքների էին ենթարկում, հարստահարում` տարաբնույթ հարկեր գանձելով: 15-րդ դարի վերջին նրանք ալեւիների առաջնորդներին բանակցություններ վարելու պատրվակով հրավիրում են կայսրության կարեւոր քաղաքներից Հալեպ, այնտեղ օսմանյան գործակալները շրջապատում են նրանց, կապում ձեռքերն ու ոտքերը, ապա քաղաքի հրապարակում մեկ առ մեկ գլխատում, որպեսզի դաս լինի բոլորին:
Թեեւ քեմալական Թուրքիայում, որտեղ կարեւորվում էր թուրքական ինքնությունը, եւ ջանքեր էին գործադրվում «թուրքացնել» այլ ազգերին ու ազգություններին, ալեւիների հանդեպ ճնշումները մասամբ թուլացել էին, բայց եւ այնպես նրանց հանդեպ խտրականության եւ արհամարհանքի քաղաքականությունը շարունակվում էր։ Դա են վկայում 1937-38 թթ. Դերսիմի 65-70 հազար զազա ալեւիների ջարդերը։ Ըստ արեւմտյան ԶԼՄ-ների՝ ալեւիները համեմատաբար լավ վիճակում են հայտնվել անցյալ դարի 90-ականներին՝ Թուրգութ Օզալի եւ Սուլեյման Դեմիրելի իշխանության օրոք:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայում ապրող ալեւիների քանակին, որոնք ազգությամբ արաբ, քուրդ եւ թուրք են, ապա անկողմնակալ եւ գիտական վիճակագրության բացակայությամբ պայմանավորված՝ հստակ տվյալներ չկան: Նրանք դեռեւս 1990 թ. հայտարարել էին, որ 20 միլիոն են, իսկ պաշտոնական Անկարան քաղաքական, շահադիտական նկատառումներով նրանց թիվը կրճատում եւ 1-ից մինչեւ 2-3 միլիոն է համարում: Մինչդեռ որոշ դիտորդների կարծիքով՝ ալեւիների թիվը Թուրքիայում ավելի քան 15 միլիոն է։ Նշենք նաեւ, որ կան այլ տվյալներ, որոնց համաձայն՝ Թուրքիայի բնակչության 25-40 տոկոսն ալեւիներ են, ընդ որում՝ դրանց 40 տոկոսը քրդերն ու զազաներն են։
Թեեւ Էրդողանն ընտրական քարոզարշավների ընթացքում երբեմն ալեւիների հետ հանդիպումներ է ունեցել, խիստ կարեւորել երկրի տարբեր կրոնական համոզմունքներով ողջ բնակչության եղբայրությունն ու հավասարությունը, շեշտել, որ որեւէ մեկն ի զորու չէ վնասել նրանց միասնականությանն ու համերաշխությանը, սակայն նրա որդեգրած քաղաքականությունն ալեւիների հանդեպ ընդգծված խտրականությունն է: Ուստի համայնքից ընտրված պատգամավորները, պաշտոնյաներն ու կրոնական առաջնորդները հաճախ հրաժարվել են մասնակցել նման հանդիպումներին։ Միաժամանակ չեն ողջունել հնչեցված կոչերը՝ շեշտելով, որ դա պետք է ապացուցել գործով, իսկ Էրդողանն ու նրա կուսակիցները ալեւի բառը հաճախ կիրառում են իբրեւ հայհոյանք եւ նրանց ստորացնելու նպատակով՝ դասում հայերի, եզդիների ու զրադաշտականների շարքերին: Ավելին՝ Էրդողանը «ջամավիների»՝ ալեւիների աղոթարանների մասին խոսում է որպես մշակույթի կենտրոնների՝ շեշտելով, թե աղոթելու վայրը մզկիթն է, ինչը նշանակում է, որ նրանց մահմեդական չի համարում: Որոշ մեկնաբաններ անգամ Բաշար Ասադի վարչակարգի հանդեպ Էրդողանի կառավարության դիրքորոշումը պայմանավորում են նրա ալեւի լինելու հանգամանքով։ Հավելենք նաեւ, որ Թուրքիայում գործող ավելի քան 900 «ջամավիներ» համարվում են ապօրինի շինություններ, քանի որ կառավարությունը ոչ միայն մզկիթների օրինակով ֆինանսներ չի տրամադրում, այլեւ շինթույլտվություն չի տալիս։ Եղել են դեպքեր, երբ այն ծաղրել է այդ աղոթարանները, դրանք տգեղ ու նայելու արժանի չի համարել։ Նման պայմաններում ավելի քան ակնհայտ է, որ ալեւիները քվեարկելու են հօգուտ Քըլըչդարօղլուի։
Այլ կերպ ասած՝ «Էրդողանի կայսրությունը» եւ «Սուլթանի աշունը, կամ մտորումներ Թուրքիայի քաղաքական ապագայի մասին» գրքերի հեղինակ, «Վաշինգտոն» հետազոտությունների կենտրոնի թուրքական ուսումնասիրությունների նախագծի տնօրեն Սուներ Չագափթայը միանգամայն իրավացի է։ Նա, արձագանքելով Քըլըչդարօղլուի հայտարարությանը, իր թվիթերյան էջում շեշտել է, որ վերջինս, այդպիսով, «Էրդողանին ծանր վիճակի մեջ է դրել՝ հողը տանելով նրա ոտքի տակից»։

Кылычдароглу выбил почву из-под ног Эрдогана
В преддверии президентских и парламентских выборов, которые состоятся в Турции 14 мая, главный соперник Реджепа Тайипа Эрдогана, кандидат от оппозиционного блока «Народный альянс» лидер кемалистской Народно-республиканской партии (НРП) Кемаль Кылычдароглу, 19 апреля в видеоматериале, опубликованном на его странице в Twitter, официально объявил, что он - алевит. Он подчеркнул, что является мусульманином, добавив, что человека формирует его идентичность, которая заслуживает уважения и сохранения. Хотя он редко говорил о своем вероисповедании, но никогда и не отказывался от него. В случае победы он фактически станет президентом - алевитов. До выдвижения его кандидатуры не только аналитики, но и некоторые его однопартийцы считали, что это может стать причиной отказа консервативных избирателей и исламистов голосовать за него. Хотя, таким образом, он получит голоса алевитов, которых, по всей вероятности, будет намного больше, чем возможная потеря голосов, учитывая, что 5 из 6 партий оппозиционного блока являются консервативными, одна исламистской. Особенно с учетом того, что отношение Эрдогана, принявшего неоосманскую политику, к алевитам было довольно пренебрежительным и дискриминационным.
Возвращаясь к вопросу о происхождении алевизма, считающегося одной из ветвей шиитского направления ислама, следует отметить, что существуют разные точки зрения. В основном они проживали на территории Османской империи и веками подвергались жестоким гонениям со стороны властей империи. Они часто скрывали свою религиозную принадлежность, чтобы избежать ярлыков еретиков, безбожников, идолопоклонников. Алевиты, возможно, удостаиваются подобного отношения и со стороны правящей партии и президента Эрдогана.
В период правления турок-сельджуков суфийские шейхи играли очень влиятельную роль и не были враждебны христианству, что упрощало их общение. Суфийский ученый-мистик Хаджи Бекташ Вали, пользующийся большим уважением, проповедовал новую версию ислама, представляющую собой сочетание традиций и принципов ислама и христианства. Как отмечает небольшое число исследователей этого направления, отчаявшиеся христиане - греки, армяне, ассирийцы, вынужденные принять ислам, постепенно поддались проповедям Бекташа и приняли эту веру (История исламских обществ, издательство Кембриджского университета, 1988). Поэтому алевитов называют и бекташами. Часть алевитов Турции имеют греческое, армянское и ассирийское происхождение, независимо от того, считаются ли они сегодня турками, курдами или заза. Примечательно также, что османские исторические источники относительно возникновения алевизма утверждают, что он был сформирован усилиями иранского суфийского ученого-мистика Хаджи Бекташа Вали.
В XIII веке в Малую Азию проникли и другие тюркские племена. Постепенно укрепляясь, они вытеснили турок-сельджуков и в 1299 г. основали Османскую империю, просуществовавшую до 1922 года. Турки-османы, в отличие от сельджуков, были последователями ханафитской ветви суннитской ветви ислама, которые, не считая алевитов мусульманами, подвергали их неописуемым гонениям, притесняли, взимая различные налоги. В конце XV века они пригласили лидеров алевитов из крупных городов империи в Алеппо под предлогом ведения переговоров, там их захватили османские агенты, связали им руки и ноги, а затем обезглавили одного за другим на городской площади, чтобы все усвоили урок.
Хотя в кемалистской Турции, где подчеркивалась турецкая идентичность, и предпринимались усилия по «тюркизации» других наций и народностей, давление на алевитов частично ослабло, но политика дискриминации и презрительного к ним отношения продолжалась. Об этом свидетельствуют погромы и убийства 1937-1938 годов 65-70 000 заза и алевитов в Дерсиме. По данным западных СМИ, алевиты оказались в относительно благополучном состоянии в 90-е годы прошлого века, во времена правления Тургута Озала и Сулеймана Демиреля.
Что касается количества проживающих в Турции алевитов, которые являются арабами, курдами и турками, то из-за отсутствия объективной и научной статистики и них нет четких данных. Они в 1990 году объявили, что их 20 миллионов, но официальная Анкара из политических и корыстных соображений сокращает их число и считает, их всего 1, 2-3 миллиона. Между тем, по данным некоторых наблюдателей, число алевитов в Турции составляет более 15 миллионов человек. Следует также отметить, что есть и другие данные, согласно которым 25-40 % населения Турции составляют алевиты, 40 % из них - курды и заза.
Хотя Эрдоган во время своей избирательной кампании имел встречи с алевитами, подчеркивал братство и равенство всего населения страны с разными религиозными убеждениями, и то, что никто не может навредить их единству и солидарности, но проводимая им политика носит ярко выраженный дискриминационный характер в отношении алевитов. Поэтому избранные из общин депутаты, чиновники и религиозные лидеры часто отказывались от участия в этих встречах. Они не приветствовали озвученные призывы, подчеркивая, что это нужно доказывать на деле, а Эрдоган и его однопартийцы часто используют понятие алевит как ругательство, и с целью большего унижения причисляют их к армянам, езидам и зороастрийцам. Более того, Эрдоган говоря о джемеви, молитвенных домах алевитов, представляет их лишь культурными центрами, подчеркивая, что местом молитвы является мечеть, следовательно, он их не считает мусульманами. Некоторые комментаторы даже обусловливают позицию правительства Эрдогана по отношению к режиму Башара Асада именно тем, что Асад - алеви. Добавим также, что более 900 джемеви, действующих в Турции, считаются незаконными постройками, потому что правительство не только не финансирует их, как мечети, но и не выдает разрешения на их строительство. Бывали случаи, когда над ними и насмехались, называли уродливыми и не заслуживающими внимания. В таких условиях более чем очевидно, что алевиты проголосуют за Кылычдароглу.
Иными словами, абсолютно прав Сунер Чагаптай, автор книг «Империя Эрдогана» и «Осень султана, или размышления о политическом будущем Турции», директор проекта тюркологии Вашингтонского исследовательского центра, заявляя, что Кылычдароглу, признавшись на своей странице в Twitter, что он алевит «поставил Эрдогана в затруднительное положение, выбив почву из-под его ног».